Cem Özkan ile Röportaj


Rebel Moves grubundan hatırladığımız, “Dön Bana” şarkısı ile dillerden düşmeyen Cem Özkan’ ı ilk sayımızda dergimizde misafir ediyoruz. Sizler için Cem Özkan’ a sorduk, o da bizi kırmadı ve yanıtladı.

İşte o röportaj;

*Şebokolik: Öncelikle Şebokolik Dergi’ ye misafirimiz olduğunuz için, tüm şebokolikler adına teşekkür ederiz :)

Cem Özkan: Misafir ettiğiniz için ben teşekkür ederim :)

*Şebokolik: Öncelikle Cem Özkan ismi olarak başlayalım, soyut şeylere hala değer veren birisi olduğunuzu biliyoruz, genel bir soru ama sizi bir kere sizden dinleyebilirmiyiz, kimdir Cem Özkan?

Cem Özkan: Kendimi anlatmayı pek sevmeyen bir insanım. Aslında bu soruyu beni tanıyanlara sormak lazım ama hazır ben buradayken bir iki şey söyleyeyim :) Müzik hayatımda hep en ön plandadır. Canlıların tümünü ayrım yapmaksızın severim. Muhabbeti ve dinlemeyi severim; etrafımdakiler de bunu bildiğinden, sağolsunlar hiç muhabbetsiz bırakmazlar :)

*Şebokolik: Sizinle ilgili sorulara devam edelim, Cem Özkan boş zamanlarında ne yapar? Müzikal yönü dışında nasıl biridir Cem Özkan?

Cem Özkan: Planlı programlı yaşamayı sevmem. Zaten az olan boş zamanlarda bulduğum her fırsatta doğaya kaçarım. Kendi başına zaman geçirmeyi seven bir insanım.
Yakın arkadaş ve dostlarımla zaman geçirmeyi, bulunduğum ortamlarda insanları gözlemlemeyi severim.
Hemen her zaman yanımda fotoğraf makinem vardır.

*Şebokolik: Müzik konusuna girersek, Waithing For The China dan China Band’ a oradan Rebel Moves’ a kadar geçen sürede neler değişti Cem Özkan’da müzikal anlamda?

Cem Özkan: Böyle bir sorunun cevabını sayfalarca yazabilirim ama kısaca anlatmak gerekirse, başından bugüne her geçen gün, müzikal anlamda bir gelişme ve öğrenme süreci oldu benim için ( Hayatımın sonuna kadar da bu süreç devam edecek ).
Özellikle Amerika da bulunduğum dönem sevdiğim müzik tarzları hakkında okul gibiydi.

*Şebokolik: Rebel Moves ile yeni albüm çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Cem Özkan: Malesef bu aralar istediğimiz hızda gitmiyor.

*Şebokolik: Bireysel olarak Cem Özkan’ a dönecek olursak 10 sene boyunca biriktirdiğin besteleri albüm yaptın, şarkı seçerken ayırmaya kıyamadıkların oldu mu:)?

Cem Özkan: Hayır. Çok fazla bestesi olan ya da fabrika gibi beste üretebilen bir besteci değilim.
Özellikle 2000 yılında Amerika dan döndükten sonra kendim için beste yapmaktansa, grubum Rebel Moves a katkı sağlamaya konsantre oldum. Kendi albümümü yaparken eski bestelere yenilerini bile eklemek gerekti :)

*Şebokolik: Eylül’ de çıkan albüm nasıl bir sonuç yarattı, nasıl tepkiler alıyorsunuz albümden sonra?

Cem Özkan: Albüm Ekim 2006 da raflarda yerini aldı. Önce “Kendince”, arkasından “Kim Demiş Ki” video kliplendirildi. Her iki parça da insanlardan çok pozitif tepkiler aldı ve güzel bir tanışma oldu. Arkasından şubat 2007 de “Dön Bana” televizyonlar ve radyolarda yayınlanmaya başlayınca, beni bile şaşırtan geri dönüşler ve tepkiler başladı. “Dön Bana” benim için de çok özel bir parça olduğu için, insanlar tarafından bu kadar çok sevilmesi beni inanılmaz mutlu etti.
Son olarak da, animasyon klibiyle geçen haftadan itibaren “Ben Böyleyim” müzik kanallarında yayına girdi. Enteresan ve pozitif bir klip olduğunu düsünüyorum. Çok güzel tepkiler aldım.
Sonuçta insanların beni değil parçaları tanıması hoşuma gidiyor. Bence esas olan da bu.

*Şebokolik: Türkiyedeki rock müzik hakkındaki düşüncelerin neler?

Cem Özkan: Türkiye’ de yapılan rock müzik dünyada yapılan rock müzikten faklı değil. İyi yapan da var kötü yapan da. Bizdeki rock farklı olarak sadece daha fazla yöresel özellikler taşıyor. Yeni ve farklı şeylerin üretiminin daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada dinleyicilerin çok önemli bir rolü var. Bir ülkedeki müziğe esas olarak dinleyici karar verir.

*Şebokolik: Şebnem Ferah hakkındaki düşüncelerinle başlayıp dergimiz hakkındaki düşüncelerinle bitirelim son sorumuzu:)

Cem Özkan: Doksanlı yıllarda grubum “Hear No Evil” ( Ben, Tuncer Tunceli, Yusuf Tunceli ) ile Kemancı da çalarken, Şebnem de “Volvox” ile çalıyordu. Kendisi her zaman performansını ve sesini takdir ettiğim bir müzisyen oldu.

*Şebokolik: Bizi kırmadığınız için teşekkürler,müzikle kalın.:)

Cem Özkan: Ben teşekkür ederim. Tüm Şebokoliklere sevgiler :)

12 Yorum - “Cem Özkan ile Röportaj”

 1. Cem Özkan’dan da sevgilerini aldık haydi daha fazla sevgilere:p

 2. abim benim be seni seviyoruz

 3. Cem Özkan’dan da sevgilerini aldık haydi daha fazla sevgilere:p

 4. sizi ve şarkılarınızı cookk sevıoruz :D
  :p

 5. kısaca süpersinmizz:p:P:P

 6. cem özkana bayılıyorum.sadece onun sesi ruhumu dinlendiriyor

 7. cem özkana baylıyorum çok güzel bir ses rengi var

 8. sizi canı gönülden tebrik adirorum çok güzel albümler çıkarıyosunuz mütüşsiniz

 9. ben böyleyim mütüş bi parça cem özkan harikasın ve öle kalıcaksın

 10. walla müthiş ya adam süpper bu albümler , her şey

 11. sizin şarkılarınızı severek dinliyorum ama birde alper saldıran olsaaaaaaaaaa

 12. GÜZEL YORUM.. İYİ İNSAN TANIDIM KADARINI SEVİYORUM… TANIMADIM YÖNLERİ MERAK UYANDIRIYOR…

Yorum Yaz