Cin Seddi


Dergimizin ilk sayısının ilk misafir grubu CinSeddi. Onlarla amatör grup olarak ziyaret yapsak da yakın zamanda televizyonda videoları dönen, dilinizden düşmeyen şarkıları yapacak albümlü bir grup olmaları ve röportajın onlara şans getirmesi dileğiyle..

CinSeddi hakkında bir tanıtım yapacak olursak,

*Cin Seddi kendi besteleriyle ugrasan, müziğinin temelini Rock ile melodik- modern ögelerle sentezlemeyi hedefleyen, 1997 yilindan beri cesitli gruplarda (Asgard, Solitude, Purple Rain, Abea) ve yerlerde muzik yapmis olan Özlem, Uğur, Ufuk ve Tunç tarafindan 2003 yilinda kendilerine ait müziği olusturabilmek amaci ile kurulmuş Ankara’li bir Rock grubudur.

Grubun besteleri genellikle , kararli, sorgucu ve icten beslenen bir yapiya sahip. Olaylara disaridan da bakan bir yapisi var, degisip donusen bu dunyada herkesin sarkilardan kendilerine ait anlamlar cikarmasi, muziklerinin icine girebilmesi amaclardan birini olusturuyor. 2004 Nisan ayinda bes bestelik 2006 yilinda ise yedi bestelik bir demo hazirladilar. 2005 10.Tuborg ROXY Muzik gunlerinde ilk 16 finalistten biri olmus ve 2005 Ankara Saklikentte duzenlenen “Rock and Win” yarismasinda ilk 10’a kalmislardir. Yine bu dönemlerde çektikleri amatör klipleri Dream Tv’de yayınlanan Cin Seddi’nin Hayat ve Aşk isimli parçası internetten birçok müzik severin bilgisayarına indirmesiyle daha fazla kişiye ulaşabilme yolunda ciddi bir adım olmuştur. Şimdiye kadar çeşitli şehirlerde bir çok mekan ve sahnede performans sergilemenin yanısıra Manga, Seksendört ve Vega gibi gruplardan önce de çeşitli mekanlarda sahne alarak bir çok izleyiciye ulaşma şansını yakalamışlardır. Gectigimiz yil ise 2 kere Kral TV konusarock programına konuk olmuşlardır.

2003 yilindan beri sehir ici ve disi konserleriyle ya da programlarla performanslarina devam ediyorlar. Bir yandan da ilk albümlerinin hazırlıklarını sürdürmekteler.

Vokalde Özlem Altınışık
Gitar-vokal olarak Uğur Çakar
Gitarda Tunc Apatay
Bas gitarda Burak Sezgin
Davulda ise Ufuk Bulut yer almaktadır.


Şimdi Sebokolik Dergi olarak Cinseddini bir de kendilerinden dinleyelim..

*Sebokolik: Merhabalar öncelikle teşekkür ediyoruz size bu ropörtaj için. Kısaca tanıdık Cin Seddini ancak geleneksel kuruluş hikayeniz sorusunu soralım:)
Grup nasıl kuruldu ve isim neden “Cin seddi”?

Cin Seddi: Merhaba, hepimiz aynı fakültede okuyorduk ve arkadaşlığımız vardı. Cin Seddi ismi Özlem’in bulduğu bir isim. Repertuar çalışmalarına hızla başlamıştık ama grubumuzun bir ismi yoktu, Özlem’in korku/gerilim filmlerine ilgisi vardır cinli, perili hikayeler anlatırken birden aklına gelmiş, hoşumuza gitti kabul ettik.

*Sebokolik: Müzik ve tarz meselesine gelecek olursak Cin Seddi ne tür müziklerden esinleniyor? Tarzınızı sizden tanımlamanızı istersek?

Cin Seddi: Aslında genel olarak bakıldığında hepimiz bir çok şey dinliyoruz. Bunların arasında Blues da var, pop da, 80’ler, New wave , Hard’n heavy, alternatif, aklınıza ne gelirse. Her türü , her müzisyeni, şarkıcıyı veya grubu bu listeye dahil edebilirsiniz. Dinlerken özellikle tek tarzda kısıtlı kalmak sıkıcı olur haliyle.
Bizi müziğe başlarken etkilemiş, belki de müzisyenliğe adım atmamızı ve gruplar kurmamızı sağlamış etkenler var tabi ki, Buna genel olarak 80’lerin rock müziği ve 90’lardaki değişimi gösterebiliriz aslında. Bunları dinleyerek büyüdük, sonrasında çalmaya başlarken de onlar aklımızdaydı, grup kurarken de. Müziği yaparken belirli gruplardan veya müzisyenlerden etkilenme, esinlenmekten ziyade beraber çalarken oluşan sinerji şarkının sesini , tarzını belirliyor. Bunun arka planında da başta saydığım gibi koca bir döneme ait listeden aklımızda kalan herşey var. :)

*Sebokolik: Dinleyicilere vermek istediğiniz imajı verdiğinize inanıyormusunuz?

Cin Seddi: Biz bu işe başlarken aklımızda herhangi bir imaj yoktu. Biz sadece müziği nasıl ortaya koyacağımızla ilgilenirdik. İmaj bir çok sahne sonrasında yavaş yavaş belirmeye başlayan birşey bize göre. Seyirciler sizinle bir durumu özdeşleştirir. Siz bir şekilde çalarken veya söylerken kendinizi yansıtırsınız. Bu tarz bir sürecin şu an geldiği noktada biz duruşumuzdan memnunuz açıkçası. Bu bizim aramızda sahne dışında da konuşarak geliştirmeye çalıştığımız bir şey aslında. Daha fazla neler yapabiliriz diye hep kafa yorarız. Bu süreç devam edecek Gelecekte de düşünmeye devam ederiz heralde. Fakat şu anda insanlara sunduğumuz Cin Seddi’nden memnunuz.

*Sebokolik: Yerli veya yabancı kimleri dinlersiniz? Vazgeçemediğiniz isimler kimler?

Cin Seddi: Yeni eski bir çok grup, müzisyen veya şarkıcıyı yerli , yabancı farketmeden takip etmeye çalışıyoruz. Bu çok uzun bir liste olur kuşkusuz. Örneğin son dinlediklerimizden Scorpions’un yeni albümünden hepimiz etkilendik. Gerçekten güçlü bir albüm. Herkesin bildiği isimler olarak Ozzy Osbourne ve Marilyn Manson’ın albümleri de hoş. Ozzy Osbourne’un albümlerinde gitarları Zakk Wylde çalar. Çok sevdiğimiz bir gitaristtir. Kendi çalışmalarını da beğenerek takip ederiz. Onun dışında Lacuna Coil, Entwine gibi Avrupa’dan isimler de soundlarıyla ilgimizi çekiyor. Bu arada Papa Roach’ın son albümü de sound ve şarkılardaki güç ile bizi etkiledi.

*Sebokolik: Sahnede kendi bestelerinizi de çalıyorsunuz cover parçaları da,dinleyicilerin tepkisi nasıl? yani onlar coverlardan mı yana yoksa kendi yaptıgınız bestelerden mi?

Cin Seddi: Biz bestelerimizi barda bar programları yaparken de önceden beridir çalıyoruz. İnsanlar olumlu tepkiler verdiler herzaman. Fakat normal konserlerde bestelere daha fazla yer veriyoruz. Ve insanların konser dinlemeye gelirken de beklentileri daha farklı. O yüzden bestelerimize coverlar kadar ilgi gösteriyorlar ve seviyorlar. İkisi de bizim bir parçamız oldu. İkisinin de yerleri farklı ve o yüzden eşit sevildiğini düşünüyoruz aslında.

*Sebokolik: Müziğin sizden götürdükleri veya size kattıkları neler?

Cin Seddi: Hepimiz yaklaşık 10 yıldır müzik icra etmekteyiz. Hayatımızda uzun bir zamandan beri var yani. Her zaman hayatımızda her alanda farklı bir bakış açısına yardımcı oldu. Özellikle son bir kaç yıldır neredeyse tamamiyle buna kanalize olmuş durumdayız. Güzel samimi bir çevre kazandırdı bize. Normalde kendi mesleklerimiz de var. Ama onlardan bazı durumlarda feragat etmek zorunda olduğumuzu düşündük. Çünkü müzikte çok ciddi bir emek vermezseniz başarı yakalamak gerçekten zordur. Sonuç olarak herşeyin , her durumun getirdikleri götürdükleri var. Bu bizim hayatımız oldu. Bunun içinde yaşıyoruz bir şekilde getirdikleriyle götürdükleriyle.

Sebokolik; Birçok hayranınız sizden albüm beklemekte; kimlerle çalışmak istersiniz?

Cin Seddi: Onlara çok çok sevgiler. :) Biz uzun bir zamandır albüm düşüncesini taşıyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizden bunu bekleyenlere ve ulaşmak istediğimiz tüm insanlara bunu daha fazla geciktirmek istemiyoruz. Kafamızda bir tarih var. Bunu şu an açıklamayalım. Çünkü ne zaman ne olacağı belli olamayabiliyor. Ama şunu bilsinler ki yakın bir zamanda.
Çalışmak istediğimiz isimler aslında o kadar da kafamızı meşgul eden bir durum değil şu an. Zira bugün bir çok gruba sorsanız benzer isimleri söyleyecektir. Bizi şu an tamamiyle kendimizin ne yapacağı ilgilendirmekte. Kendimiz bir ekip olarak bu çalışmamızı sürdürüyoruz.

*Sebokolik: Sahne sizin için neyi ifade ediyor. Sahnede olmak nasıl bir duygu?

Cin Seddi: Sahne de olmak gerçekten güzel bir duygu. Asıl olmak istediğimiz yer orası. Eğer rock yapıyorsanız doğası gereği sahnedir bu işin yeri. Orada performans verirken eger güzel de bir iletişim yakalamışssanız seyirciyle aranızda, zaten inmek istemezsiniz de kolay kolay. Sahne bu müziğin anlamıdır bizce.

*Sebokolik : Ufukta kesinleşmiş olan herhangi bir organizasyon var mı?

Cin Seddi: Evet görüştüğümüz, tarihlenmiş olanlar var. Fakat bunları zamanı geldiğinde açıklamak en doğrusu. Ne zaman ne olacağı belli olamayabilir. Hem kendi sitemizde hem myspace de hem bizimle ilgili olan bazı sayfalarda duyuruyoruz zaten.

*Sebokolik: Sizi henüz yeni tanımış veya şarkılarınızı dinlememiş, arkadaşlarımız için sizi tanıtan bir adres alabilirmiyiz?

Cin Seddi: www.cinseddi.com (Şarkılarımızı indirebilir bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.)
www.cinseddi.com/forum (Güzel bir paylaşım ortamı var forumumuzda ayrıca bizimle ilgili çok daha geniş bilgi , fotoğraf,, video , link, haber aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz.)

www.myspace.com/cinseddi myspace grubumuz için..

*Sebokolik: hmm Şebokolik Dergi olduğumuzdan Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergi ile ilgili düşünceleriniz alabilirmiyiz peki?

Cin Seddi: Şebnem Ferah gerçekten özel bir fan kitlesine sahip. Eminim ki bununla da gurur duyuyordur. Çünkü gerçekten çok sıkı takipçisisiniz. Şebokolik, sitesi ve dergisi ile gerçekten onun adına güçlü ve güzel bir faaliyet yürütüyor. Umarız biz de böyle bir kitleyle beraber hareket edebileceğimiz zamanları yaşarız. Sizin gibi grubumuza ve müziğimize ilgi gösteren arkadaşlar sayesinde bir kitle oluşturmaya başlıyoruz sanırım. Teşekkür ederiz tekrar.

*Sebokolik: Bizim sorularımız bu kadar sizin eklemek istediğiniz bir şey varmıdır?
Cin Seddi: Teşekkür ederiz cidden, konserlerde ve sitemiz etkinliklerinde buluşmak üzere. Çok başarılar …

Cin Seddi grubuna müzik hayatlarında başarılar diliyoruz.

7 Yorum - “Cin Seddi”

  1. bu gruba ve özellikle solistin sesine hayranım çok hoş bi sesi var..sarkılarını sadece kendi sitelerine girip ordan dinleyebilme şansım oldu..dınlemek içinde hep sitelerine giriyorum zaten..bir türlü bulamadım sarkılarını hiçbiryerde yok indiremıyorum sitelerınde var ama ya ben beceremedım yada inmiyo şarkılar =/ ama sağlam bir gruptur çinseddi tavsiye ederim ;)

  2. Bende 1 kere canlı dinledin, gerçekden çok eğlenceli bi konserdi. Cin Seddi umarım sizleri tekrar İstanbul sahnelerinde görebiliriz…

  3. merhabalar iyi calismalarinizi bekliyoruz cok seviyoruz

  4. onları sahnede biçok kez izledim.çok başarılılar.bence piyasadaki biçok gruptan bile daha iyiler desem yeridir. dinleyin, imkan olursa da canlı izleyin derim arkadaşlar. tavsiyemdir. yakında çok iyi işlere imza atıcaklar gibi görünüyo. ;)

  5. bence çok güzeldi anlat anlat bitmezz ;)

  6. tarzlarını çok ii ttrmuslar çok seviom :d

  7. ilginc blog icin tesekkur

Yorum Yaz