Dejavu’ dan Sizler için “Korsan Müzik”

Dergimizin okuyucularına sürprizlerinden birisi olan bu bölümümüzde Dejavu’nun solisti Cenk Sönmez, sizin için korsan müzik hakkında köşe yazısı yazdı. Cenk Sönmez’e bizi kırmadığı için teşekkürler..

Teknoloji ile birlikte ortaya çıkan cd writer sistemi aslında ilk başlarda masum ve işe yarar bir buluşken sonra ne kadar da canavar bir aygıt olduğunu gösterdi. Herkesi ilk çıktığı zamanlarda mutlu eden bu cihaz birdenbire kötü niyetli insanların ekmek kapısı oldu. Yeni çıkan popüler yerli grupların ve fiyatından dolayı kimsenin el sürmeye bile cesaret edemediği yabancı grupların albümleri bu cd yazıcı aleti sayesinde kitlelere el altından ve çok ucuz fiyatlarla satılmaya başlandı. Yasadışı olan bu işlemin adı korsan olarak kaldı. Sahte cd anlamına gelen korsan gün geçtikçe güçlenerek müzik endüstrisinin korkulu rüyası geldi öyle ki birçok şirket ve grup bu yüzden battı gitti ve bu işin merkezi Unkapanı Çarşısı bile bu günlerde kan ağlıyor.

Albüm çıkaran birçok gibi biz Deja-vu da maalesef bu sahteciliğin kurbanlarından biriyiz. Korsan cd ve kaset alımı ilerleyen teknoloji sayesinde bu sefer yerini daha güçlü bir korsan olan Mp3 kavramına bıraktı. Sanal ortamda insanlar şu sıralar diledikleri albümü 5 kuruş dahi ödemeden alıyorlar (çalıyorlar) ve sarf edilen emeğin hakkını yiyorlar insanlar Korsan cd veya kaset alarak ve Mp3 indirerek birçok grubun sonunu getirdiklerinin farkında bile değiller. Kaldı ki çok değil 4-5 sene içerisinde konserlere çıkartacak sanatçı kalmazsa ve hiçbir şirket sanatçılara albüm yapmazsa her şey bir çıkmaz halini alacak, endüstri içten içe göçecek ve her şey son bulacaktır. Biz Deja-vu olarak mümkün olduğunca insanları forumlarda tartışarak, bir şekilde iletişim kurarak orijinal cd almaya sevk ediyoruz fakat bunu yaparken bize söylenen şeyler bizi çok düşündürüyor. En basit örnek ” niye orijinal alacağız, siz kazanın diye mi?” şeklinde oluyor ve albüm çıkartmak için verilen emeğin farkında bile olmadıklarını bizzat gözlemliyoruz.

Her türlü korsan satışının ve korsan almanın bir suç olduğu insanlar tarafından bilinse bile maalesef önce ekonomik koşullar daha sonra da bilinçsiz tüketicilerin hal ve tutumları piyasayı bir sona doğru götürüyor. Grubumla (Deja-vu) bu konuda hassas olduğumuzu birçok röportaj ve tv programında dile getirdik ve bundan sonrada getireceğiz. Müzik dinlemeyi ve desteklemeyi seven insanlardan tek isteğimiz sevdikleri sanatçıyı desteklemek için onların orijinal ürünlerini almaları gerektiğidir (arşivci zihniyete sahip olmaları mantığı) yoksa bir süre sonra sevdikleri grubun tarih olmasının önüne geçilemeyecektir.

Olaya farklı bir açıdan da yaklaşmak gerekirse sanatçılara albüm yapıp onlara kendilerini tanıtma fırsatı veren şirketlerin de Korsan sektörü yüzünden her geçen gün kapanmaya yüz tutmasıdır. Türkiye de var olan birçok şirket var gücüyle insanlara yeni sanatçılar sunarken insanların bu konuda duyarlı olmayışı şirketleri de derin düşüncelere itmiş olup darboğaza sokmuştur. Ayrıca korsan ve mp3 amatör gruplar için mükemmel bir yükseliş yaratırken albüm çıkartan grupların korkulu rüyası haline gelmiştir. Şu anda albümlü grupların tek kazancı konserlerdir fakat konserle, albüm satışı ve popülerlikle yakından alakalı olduğu için tam bir kısır döngü içerisindedir.

Cenk Sönmez olarak piyasanın bir şekilde açılıp eski günlerine dönmesi için önce ekonomik seviyenin ardından kültürel seviyenin artması gerektiğini düşünüyor ve buna bir de insanların duyarlılığının eklenmesini istiyorum. Teknolojinin çok fazla önüne geçilemez ama teknolojiyi yaratan bizler bir şekilde aynı düşünce altına bir araya gelerek ona gem vurmasını da bilmeliyiz.

Umarız önümüzde ki günlerde korsan ve mp3 için daha pratik ve teknolojik çözümler bulunabilir.

Saygılarımla

Cenk SÖNMEZ

Dejavu

9 Yorum - “Dejavu’ dan Sizler için “Korsan Müzik””

 1. kendin coş ve o ha on numara şarkılar ve ayrıca
  korsan olayına gelince de; bence mp3 satımını yasaklamak yerıne bunları çalan aletleri mp3player.ları ortadan kaldırsak üretimine son versek DAHA İYİ OLMAZ MI ??

 2. çok güzel bir yazı olmuş hepimiz böyle düşünüyorum ama korsan yer yer hepimiz kullanıyoruz maalesef, ayrıca isminizi sert hareket’te görmek bu harekete olan inancımıda attırdı, Deja-vu olarak siz de diğer gruplar gibi forumda yazın lütfen, nickim sert harekette de black angel :)
  başarılı bir yazı

 3. SELAM DUYGU BEN SİZİ İLK ÇIKTIĞINZDA DİNLEMİŞTİM KENDİM ÇOŞ LA
  BİZ HER O ŞARKI ÇIKTIĞINDA KUZENLERLE DELİ GİBİ YERİMİZDE DURAMAZDIK SÜPERSİNİZ ŞİMDİ OHA İLE ÇOŞUYORUZ

 4. Selam ben öncelikle cenk sönmez in bu konuya güzel bir açıklama getirdiğini düşünüyorum.Ancak bir şeyi unutmuş biz elimizdeki mp3 playerlarda dinlemek üzere hazır mp3 cdlerinin satışını istiyoruz.Ben artık audiCd veya kasetin tarih olduğunu düşünenlerdenim.Birde Audicd den mp3 yap diyenleri duyar gibiyim maalesef bu konu çok zahmetli olduğu için ona ayıracağım zamandan daha kısa bir sürede mp3 ü indiriyorum.Hem zamandan hem paradan tasarruf bide kaset fiyatları çok pahalı üzgünüm ama mp3 indirmek daha cazip geliyor.

 5. deja mukemmel bir sanatçı kendin coş albumu ise turkiyede en iyi rock muziklerden biridir
  konuyla alkkasi olmasada içimden soylemek geldi

 6. Dostlarım tekrar selam :)

  Bir konuda haklısınız…Öncelikle yasadışı formatın yasak olduğu ülkede yasadığı formatı oynatan tüm aletler yasal oalrak satılıyor ki mp3 plaer divx player buna en güzel örnek !

  Kısaca bu olay çığrından çıkmış durumda belki ileride elimizde mp3 playerımız bir müzik markete girip 1 liraya tüm albümü içine doldurursak o zaman yasal olabilir ama dinleyicinin de müziğin devamlılığı için sürekli beleş halini bırakıp uygun fiyattaki herşey destek olması şart !

  sevgiler ve kolay gelsin

 7. Bence her sanatçının web sitesinde kendi şarkılarının dinlenebilmesi gerekir çünkü çoğu kişi dinlemek için indiriyor. İndirmeden dinleyebilse indirmeye veya korsan almaya gerek duymayacaktır. Mesela ben şarkıları sadece albümü bulamadığımdan dolayı ve ya o albümde bir ya da iki şarkı seviyorsam indiririm. Albümdeki bütün şarkıları indirmiş bile olsam albümü ilk bulduğum yerde alırım. Fakat CD fiyatları çok pahalı. Genelde 25-30 YTL arası değişiyor. Oysa 10-15 YTL falan olsa çoğu kişi birazcık daha fazla vereyim, kalitli alayım diyecek. Yabancı şarkılarda manzaret var “Yok dışardan geliyormuş, yok kargo parasıymış falan filan..” ama hiç değilse yerlileri azaltsınlar, böylece korsan miktarını en aza indirirler.

 8. valla özürdileyerek söylüyorum ama bizler insanoğluyuz ne yaparsanız yapın korsanın önüne geçemezsiniz yapabileceğiniz en iyi şey gidip garip garip sitelerden indireceklerine kendi sitenizde yayınlamanız ve oradan indirmelerini sağlamanız.her halükarda beleş olacağı için resmi sitenizden yayınlamanız çok daha makul olacaktır.öyle boşuna yok bilmem hırsızlıkmış bilmem suçmuş bizi durduramaz.üzgünüm ama böyle işte….

 9. selam ben yeğenin büşra, başararıların devamını dileriz seni daha çok televizyonlarda görmek istiyoruz pokuta ne zaman geliyorsunuz? kendine ii bakk

Yorum Yaz