Kapalı Kutu: “DarkPhase”

Dergimizin bu bölümünde “Kapalı Kutu” diyebileceğimiz kaliteli fakat az duyulan gruplara yer veriyoruz.
İlk sayımızın konuğu ise DarkPhase.
Darkphase 1989 yılından beri aramızda ve Türkiye’de Rock müzik adına işler yapmanın zor olduğu “O yıllar”ı yaşamış bir grup.1994 yılındaki ilk albümleri o döneme göre yüksek bir rakam olan 17.000 satış gibi bir satış grafiğine ulaşmış.Darphase şimdi ise darphane adlı albümünü çıkarmaya hazırlanıyor,belki de bu yazıyı okuduğunuzda müzik marketlerde “Darphane” yerini almış olacak..
Şimdi de Darkphase ile röportajımıza geçelim.

*Sebokolik: Merhabalar teşekkür ediyoruz öncelikle, sorularımızı yanıtladığınız için..

Darkphase: Sevgili şebokolikler, biz de çok teşekkür ederiz…

*Sebokolik: Öncelikle DarkPhase gibi köklü bi grubu klasik bir soruda olsa grubun kendisinden tanıyalım.

Darkphase: Darkphase 1989 yılında davulcumuz Tolga Ergin tarafından kuruldu. O yıllarda heavy metal müzik ülkemizde yeni yeni gelişiyordu, Darkphase speed/thrash metal tarzını benimseyip, parçalarını oluşturmaya ve konserlerde boy göstermeye başladı. O dönem gurupları arasında yaşça küçük olmamıza rağmen sahne ve enstrüman hakimiyetimiz ile çok olumlu eleştirler alıyorduk, ve konserler birbiri ardına gelmeye devam etti. 1990 ve 1991 yıllarında iki demo kaydettik. Özellikle 2. Demomuz “End Of Lunacy” modern kayıt stüdyosunda yapılmış kanallı kaydı ve renkli basılmış kapağı ile çok ses getirdi. Piyasadaki demo anlayışının gelişmesine yardımcı oldu. 1991 yılında Hollandalı Swazafix’i ülkemize davet ettik ve konserler verdik. Bu da ilklerden biriydi.

Demolar Avrupa ve Amerika’daki underground dergilerden çok olumlu eleştiriler almaya başladı ve mektuplarla dünyanın her yerine demo yollamaya başladık. 300′den fazla dergiye konuk olduk. Metal Hammer ve Kerrang bizden övgüyle bahsetti. Öyle bir dönem geldi ki artık bu isteklere yetişemez olduk. Dikkat edin, bahsettiğim dönemde internet yok, download yok, sadece kaset ve mektuplar var! Bunun üzerine gelen teklifleri değerlendirerek 1′i Almanya’da 2′si Amerika’da olmak üzere distribütörlerle anlaştık ve demomuzun çoğaltımı ve dağıtmını bu şirketlere devrettik.
2004 yılında “Artık bir albüm yapma zamanı geldi “diyerek “Waning Moon Setting Sun” albümünü kaydettik. Bu albüm Türkiye’de ilklerden biri oldu. Kısa zamanda 3 baskı tüketti. Hatta plak şirketimiz, 2001 yılında yoğun istek yüzünden bir baskısını daha yapıp tüketti. 21.000′in üzerinde satışa sadece kasetle ulaştık. Bu o yıllarda sadece promosyon olarak konserleri kullanabilen bir grup için büyük başarı olarak nitelendirildi. Albüm tanıtım konserlerimiz dolup taşmaya başladı. Yağmurlu havaya rağmen ODTÜ Stadyumunda 3000′den fazla seyirci ile beraber şarkılarımızı söyledik. Daha sonra Türkiye’yi turladık.

1995 yılında Blue Jean tarafından Türkiye’nin en iyi 3 grubu arasında yer aldık. Kimsesiz çocuklar yararına, Thalassemia derneği yararına ve birçok gönüllü kuruluşun daveti üzerine heavy metal gruplarının pek fazla benimsemediği konserlere çıktık.

1996 Yılında İngiltere Londra’dan bir davet aldık ve bir Solo konser vermek üzere Londra’ya gittik. Ülkemizi İngiltere’de temsile eden ilk Türk Rock Grubu olarak tarihe geçtik. Harley Davidson motosikletleri Türkiye’te ilk geldiğinde tanıtım konserlerinde bizim yer almamızı istedi. Binlerce kişiye konserler verdik.

Daha sonra yaşlarımız ilerleyince askerlik çağımız geldi ve ne yazık ki aynı anda değil ama neredeyse sırayla askere gittik ve bu çalışmalarımızın uzunca bir süre aksamasına neden oldu.

2000′li yılları bu nedenle sessiz geçirdik, 2003 yılında ise yeniden konserlere çıkma kararı aldık ve hızlıca hazırlıklarımızı tamamladık. Uluslar arası festivallere konuk olduk.

Re-Union isimli bir promo cd kaydedip yeni şarkılarımızı tanıttık.

Büyük organizasyonlarda yer almayı ve seçici olmayı sürdürdük, MSG ülkemize geldiğinde onlarla beraber konser verme şansına sahip olduk ve MSG elemanları tek tek bizi tebrik etti. Şu anda da bildiğiniz gibi 1-2 hafta içinde piyasaya çıkacak olan albümümüz Darphane’nin heyecanını yaşıyoruz.

*Sebokolik: Bir çok büyük etkinliğe katıldınız ama adınızın o kadar bilinmediğini düşünüyoruz bunun sebebi nedir?

Darkphase: Bunun birçok nedeni var. Öncelikle bizim hayran kitlemizin yaşları oldukça büyüdü, ve yeni nesil müzik tam biz askerdeyken gelişmeye başladı. Ancak oldukça önemli bir kesim başarılarımızdan ve grubumuzdan haberdar. Bir diğer sebep ise, çok aktif olduğumuz dönemler bu müziğin ülkemizden çok yurt dışında daha fazla sevildiği zamanlardı ve biz de yurt dışı ilişkilerine büyük çaba harcıyorduk. Ancak ilk albümümüzden sonra artık ülkemizde de bu müziğin oldukça fazla sevildiğini gördük. Ancak Darkphase için en önce kalite geliyor. Bu nedenle de konserler konusunda çok titiz ve seçici davranıyoruz. Seyircimizin de kaliteli müziği takip ettiğine inanıyoruz.

*Sebokolik: Alışagelmiş röportaj soruları yerine biraz sondan alırsak soruları, ilerideki albüm “darphane” nasıl bir albüm olacak onu soralım biz size=)

Darkphase: Darphane bizim için çok önemli. Darkphase’in bunca yıl sonra çıkardığı bir albüm olacak ve emeklerimizi yansıtacak. Hem eskiyi sevenleri hem de yeni Darkphase sevenleri tatmin edecek şarkılar var. Tarzımızı çok iyi yansıttığımız güçlü oturaklı ve birşeyler anlatan şarkılar. İki İngilizce 9 Türkçe parçadan oluişuyor. Bu da Darkphase sevenler için bir yenilik olacak, çünkü daha önce hep İngilizce şarkılarımızı dinleyenler bu albümdeki şarkılarda ne anlatmak istediğimiz daha iyi anlayacaklar. Youtube’da yayınladığımız “Nihavend Longa”nın da bir cover’ı var bu albümde. Bizim aldığımız eleştirlerin hepsi bu cover’ın muhteşem olduğu yönünde. Rüya, Şeytanla Dans, Sen, Stay Away gibi klasikleşmeye aday darkphase şarkıları da bu albümde.

*Sebokolik: Sonlarda sorulacak soruyu başta sorduktan sonra :) eskiye hatta çok eskiye dönecek olursak 1989′da kurulmadan 1994′de ilk albümünüze kadar geçen süre size neler kattı nasıl bir dönemdi o yıllar?

Darkphase: Çok güzel bir soru. O dönemde müziği yapabilmek için dişinizle tırnağınızla kazmanız gerekiyordu. Alet edevat sahibi olmak, çalışacak yer bulmak ve müziği icra edebilmek hep sıkıntıydı. Biz albüm yapana kadar hep daha iyiyi hedefledik. Albüm yapma sürecini de hep bu yüzden erteledik. Önce çaldğımız enstrümanlara hakim olduk. Sonra sahne tecrübesi kazanmaya baktık, ki bunun sonucunda unutulmaz sahne şovları yapan bir grup olarak anılmaya başladık. İnancımız şu ki, yapacağıız şeyde çok iyi olmalı ve insanlara kaliteli birşeyler sunmalısınız, bundan sonra albüm yapmak daha olumlu bir hareket olacaktır. Biz de hep bu amaçlarımız doğrultusunda yol aldık. Sonra o dönemlerde yurt dışı ilişkilerimizi de çok güçlendirme fırsatı bulduk.

*Sebokolik: Bu soru sadece Murat Yücel’e , kendisini Crematorium grubundan hatırlıyoruz, darkphase’le birlikte çalmak nasıl bir duygu?

Darkphase: Dark Phase yıllardır ayakta. Bu ancak yaptığı işi çok sevenlerin oluşturduğu gruplarda görülebilir. Gruptaki farklı kişilikler müziğimize de yansıyıp daha renkli, daha hareketli olmasını sağlıyor. Ayrıca çok eskilere dayanan bir dostluğumuz da var. Onlarla çalmak bana büyük keyif veriyor. umarım Uzun yıllar aynı heyecanla müziğimiz yapmaya devam edeceğimizi zannediyorum.

*Sebokolik: Sen isimli şarkınızla sanatçının toplumdaki görevlerinden birini tüm müzik dünyasına ve dünya basınına göstermiş oldunuz,yeni çıkacak albümde de bu tarz çalışmalarınız varmı?

Darkphase: Ülkemize ve bayrağımıza, Atamıza dil uzatılması çok kanımıza dokunuyordu, biz de bunun üzerine Sen isimli parçayı kaydettik. İyi ki kaydettik. Bu müziğin ruhunda tepki göstermek ve bunu açıkça ifade etmek var. Bu sert bir müzik ve biz bu tarz konulara sessiz kalamayacağımızı gösterdik. Bizim gibi düşünen insanlar da ne mutlu ki bize destek oldular.
Sen isimli şarkı Darphane albümünde yer alıyor. Darphane’den sonra çıkacak Darkphase albümünde ise yine bu tarz bir ya da iki parça olacak. Biz tepki göstermemiz gereken bir şey olduğunda tepkimiz göstermeye devam edeceğiz.

*Sebokolik: Müzik dışında ciddi anlamda ilgilendiğiniz uğraşlarınız var mı?

Darkphase: Her birimizin değişik hobileri ve meslekleri var. Kariyerlerimizde her birimiz bir yönetici olarak görev yapıyor ve hayatımızın değerini biliyoruz. Örneğin Tolga Ergin motosiklete biniyor, Orçun bir bilgisayar uzmanı, Erkin sanat yönetmeni ve dalında en iyilerden birisi, Murat hem hobi olarak hem de profesyonelce müziğini icra ediyor turnlere çıkıyor ve yazılımcı, Alpay uzman bir danışman ve eski oto meraklısı.

*Sebokolik: Darkphase tam olarak hayatınızın neresinde bulunuyor?

Darkphase: Darkphase bizim için hayatın ta kendisi. Nefes almamızı, var olduğumuzu hissetmemizi sağlıyor. Duygu ve düşüncelerimizi doğru biçimde aktarmamızı ve insanlarla güzellikleri paylaşmamızı sağlıyor. Bizim hayatımızın vazgeçilmezi kısaca.

*Sebokolik: Önümüzde kesinleşmiş veya anlaşmak üzere olduğunuz konser veya etkinlikler var mı?

Darkphase: Yeni dönemde Şebnem Ferah hayranlarının yakından tanıdığı organizasyon dünyasının önemli isimlerinden Yeşim Doran ile birlikte çalışmaya başlıyoruz. Bu da bize gelen tekliflerin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve güzel organizasyonlar anlamına geliyor. Şu an ilk hedefimiz albümün piyasaya zaman kaybı olmadan çıkması. Sonrasında konserlerimizi web sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

*Sebokolik: Sizi henüz dinlememiş olanlar için bir adres alabilirmiyiz?

Darkphase:Hem kendi sitemizde hem de myspace’te albümümüzden parçalar var. Ve bunların bazıları download edilebiliyor. Ayrıca sürpriz olarak Darphane’den sonra çıkartacağımız albümde yer alcak bir parçayı da yayınlamaya başladık. Adresler şöyle:

Darkphase resmi sitesi / www.darkphase.net

Darkphase resmi myspace sitesi / www.myspace.com/darkphase06

*Sebokolik: Ana temamız Şebnem Ferah olduğu için Şebnem Ferah hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?

Darkphase: Şebnem çok uzun süredir tanıdığımız bir insan. Müzikteki başarılarının yanı sıra uzun yıllar öncesine dayanan bir dostluğumuz ve kendisinin eski grubuyla paylaştığımız konser anılarımız oldukça fazla. Örneğin birlikte çok zorlu bir İzmir Açıkhava Tiyatrosu konseri deneyimi yaşamış ve sonrasında uzun yıllar bunu konuşmuştuk. Dolayısıyla insan olarak çok değerli birisi. Dostlarına ve sevdiklerine değer vermesi, unutmaması önemli bir özelliği. Bir de muhteşem sesi, süper bir gitarist olması ve çıkardığı albümlerin harika olması var tabii. ..

*Sebokolik: Bizim sorularımız bu kadar sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Darkphase: Darkphase ile röportaj yapma fikri için teşekkür ederiz. Güzel sorular hazırlamışsınız. Şebokolikçilerin ve tüm müzikseverlerin Darphane içinde kendilerine uygun birşeyler bulacağını biliyor ve buna inanıyoruz. Bizi seven ve destekleyen herkese sonsuz teşekkürler.

*Sebokolik:Tekrar çok teşekkür ederiz sorularımız yanıtladığınız için.. Başarılar..Biz de Şebokolik Dergi olarak Darkphase grubuna albümlerinde ve gelecekte başarılar dileriz.

3 Yorum - “Kapalı Kutu: “DarkPhase””

  1. Bu grubu izliyorum ve başarılı buluyorum,rock müzik bayrağını taşımaya çalışanlardan..Selamlar

  2. süper olmuş ya

  3. mükemmel bir grup hayranlarıyım

Yorum Yaz