Replikas ile Röportaj

Dergimizin konuklarından birisi de “Replikas”. Replikasla ilgili Şebokolik Dergi okuyucularının sormak istediği herşeyi sormak istedik, umarım başarılı olmuşuzdur.
Replikas ile röportaja geçecek olursak..

*Sebokolik: Replikas kendi yaptığı müziği nasıl tanımlıyor?

Replikas: En başından beri, yaptığımız muziği çesitli tanımlamalar ve isimlerle sınırlandırmamaya çalıştık. Grubu oluşturan bireylerin, kişisel ve ortak etkilenim ve zevklerinin doğal bir bileşkesi diyebiliriz. Elbette zaman içinde, sırtını rock müziğin daha radikal türlerine dayayan bir Replikas estetiğinin oluştuğundan bahsedebiliriz; ama bir yandan da her türlu yeniliğe ve süprize açik bir yapi bu.

*Şebokolik: “Maruf” “İki Genç Kız” “İstanbul Hatırası” gibi film müzikleri projelerinde yer aldiniz, Replikas film müziği yapmayı seviyor mu, ileride böyle projelere devam edecek mi?

Replikas: Sinemayla her zaman yakın ilişki içinde insanlar olarak film muziği yapmak bizim için çok önemli ve zevkli bir deneyim. İçimize sinen projelerde yer almaya devam edecegiz.

*Şebokolik: “Avaz” albümüne dönecek olursak , “Benden Yüksek ” ve “Gece Kadar Rahatiz Etmiyor” şarkıları bizi etkileyen şarkılar oldu, bu şarkılardan bahsedecek olursak..

Replikas: Dinleyicilerin hayal güçlerini sınırlamamak ve etkilememek adına şarkıların hikayelerini anlatmaktan kaçınıyoruz. Her dinleyeci kendinden bir parça yakalamalı diye düşünüyoruz.
İki şarkının da içimize sinen çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz.

*Şebokolik: Türkiyedeki rock müzik hakkında neler düşünüyorsunuz ? Sizi diğerlerinden ayıran özellikler neler?

Replikas: ‘80’li ve ‘90’li yıllardaki gerileme dönüşünden çıkıldığı çok bariz. Daha özgün ve daha sıradışı grupların ortaya çıktığını görmek oldukça memnuniyet verici.
Kendimiz için bir yorum yapmamız zor.
Fakat yıllar içinde, kendimize ait bir müziği inatla yapmamızın bir çok genç gruba
cesaret verdigini bilmek çok sevindirici.

*Şebokolik: Yurtdışında bayağı bir başarı sağladınız, birçok dergide yer aldınız. Bir Türk grubu olarak yer almak nasıl bir duygu?

Replikas: Bu sene çıktığımız Avrupa turnesi ve sonrasında olan tek konserlerde gördüğümuz ilgi Türk Müziği nin geleceği hakkında bizi oldukça umutlandırdı. Bu ilginin artacağını düşünüyoruz ve bunda ufak da olsa bir payımız olması tam da istediğimiz şey aslında.

*Şebokolik: Müzik dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Replikas: Genel olarak tüm ilgi alanlarımız ve yaptığımız işler sanat ile bağlantılı. Bir yandan halen müzik, sinema ve tasarım temelli eğitimlerimiz devam ediyor. Özetle sanat ve akademik hayatın içiçe geçtiği bir yaşam tarzımı var.

*Şebokolik: Sahne sizin için ne ifade ediyor?

Replikas: Konserler, müziğin sağladıgı iletişimi birebir yaşadığımız, deneyimlediğimiz yerler ve bu yüzden de çok önemliler. Başlangıçtan beri konserlerin bizim için kutsal, bir anlamda ayinsel bir tarafı olmuştur. Özellikle seyirci ile tek vucut olunabilen konserler elbette favorilerimiz.

*Şebokolik: Dünyanin içinde bulunduğu müzikal trendler hakkındaki fikirleriniz nelerdir; youtube, myspace gibi oluşumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Replikas: İnternetin müzik paylaşımı kolaylaştırması özellikle mainstream dışında kalan müziklerin yayılmasını ve bu tarz müziklerle uğraşan müzisyenlerin isimlerini duyurabilmesini sağladi. Bu açıdan çok olumlu gelişmeler.
İnternetin müziğe getirdiği dezavantaj olarak, müziğin çok hızli tüketilmesi, eserlerin çabuk unutulmas ya da tam özümsenememesi gibi, esasen çağımızda hayatın her yönünde karşılaştığımız problemler sayılabilir.

*Şebokolik: Ana temamız Şebnem Ferah olduğundan Şebnem Ferah hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Replikas: Maalesef bir çoğumuz kendisiyle tanışma fırsatını bulamadık. Başarılarının devamını diliyoruz. Belki yakinlarda ortak bir organizasyonda yer aliriz.

*Şebokolik: Bizim sorularımız bu kadar sizin eklemek istediğiniz birşey var mı?

Replikas: Çok teşekkürler ediyor, sevgiler sunuyoruz.

Yorum Yaz