Enstrüman Dünyası – Bas Gitar

Yeni sayımızda tekrar sizlerleyiz ve birbirinden güzel enstrümanları tanıtmaya devam ediyoruz.Rock ve metal müziğin temellerinden olan bir enstrümanı tanıtarak yazımıza başlıyoruz.

Bu sayıda “Bas Gitar”ı ele alacağız.Bas Gitar nedir?Ne değildir?Özellikleri nelerdir?Dünyada hangi firmalar tarafından üretilir?Hepsini burada bulabilirsiniz.

Bas Gitar

Bas gitar, çoğunlukla dört telli olan ve kalın ses veren telli çalgı. Güncel müziğin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Yoğun olarak pop, caz, funk ve rock gibi müzik türlerinde kullanılır. İlk olarak Fender tarafından 1950′li yılların başlarında üretilmiştir.

Bas gitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatör) yollanırken, akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükseltece de iletilebilmesi için piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalın, kontrbas gitarlardan daha incedir. Normal bir gitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bas gitarın gövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi değiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas gitarların elektro gitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri bulunur.

Klasik bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde sayısı on ikiye ulaşan telleri olanları ve perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoğun olarak ön çalgı olarak da kullanılmaktadır. Bas gitar partisyonları fa (F) anahtarı ile yazılır.Bas gitar hem ritim hem nota verir.Bu yüzden genellikle zor bir enstrüman olarak bilinir

Dünya çapında çok sayıda firma bas gitar üretse de bunlardan önde gelenleri şunlardır:

· Jackson · Washburn

· Fender· Yamaha

· Ibanez· Steinberger

· Warwick· Rickenbacker

· Cort· Stagg

· Dean· ESP

· Ken Smith· Fodera

· Sadowsky· Lakland

· B.C. RichAyrıca Türk el yapımı bas gitar markaları da mevcuttur:

· Murat Sezen Guitars· Erkan Sızarlar

Şimdi sıra geldi bas gitarın dünya üzerinde en iyi temsilcilerinden biri olan ‘’Billy Sheehan’’ hakkında ki bilgileri sıralamaya.

Billy Sheehan

Grammy ödülüne aday gösterilen ve hiç şüphesiz son 25 yılın en etki bırakan bas gitaristlerinden biri olan Billy Sheehan, müzik hayatına Jimi Hendrix’i duyduktan sonra başladı ve New York’ta kurduğu Talas adlı grupla sesini dünyaya duyurdu. 1985 yılında ünlü Van Halen grubundan ayrılan solist David Lee Roth, yeni bir grup kurmaya karar verince bu teklifi ilk önce davulda Gregg Bissonette’e, gitarda Steve Vai’ye ve bas gitarda da Billy Sheehan’e götürdü. Albümün ilk single’ı olan ‘Yankee Rose’un MTV favorileri arasına girmeyi başarmasıyla birden dünyanın da tanıdığı müzisyenler arasına girmeyi başaran gitarist, daha sonra David Lee Roth ile beraber 2 albüm ve 2 dünya turnesi yaptı. Ünlü gitar virtüözü Paul Gilbert ile beraber kurduğu Mr.Big adlı grubuyla, 1991 yılında Billboard dünya listesinde 1 numaraya yükselen ‘To Be With You’ ile Grammy Müzik Ödülüne aday gösterildi. 90’lı yılların ortalarından itibaren sayısız ünlü müzisyenle beraber çalışma fırsatı bulan Billy Sheehan, Dennis Chambers ve John Novello ile birlikte Niacin adlı yeni bir grup kurup Steve Vai ile beraber dünya turnesine çıktı. Uluslararası gitar dergisi “Guitar Player Magazine” tarafından 5 yıl üst üste dünyanın en iyi bas gitaristi seçilen Billy Sheehan, Asya kıtasının aylık müzik dergisi “Player Magazine” tarafından da 14 yıl üst üste dünyanın en iyi basçısı seçildi.

Jimi Hendrix, Eddie Van Halen, Paco de Lucia gibi dünyaca ünlü müzisyenler yanında yerini sağlamlaştıran ünlü gitarist, 1999 yılında Hollywood’daki Rockwalk’ta el izi ve imzası alınarak “superstar” lığını ülkesine de kabul ettirdi. Billy Sheehan bu sıralar Steve Vai, Joe Satriani ve Yngwie Malmsteen’den oluşan G3 grubunun dünya turnesi kapsamında çeşitli şehirlerde konserler vermektedir.

Billy Sheehan’den sonra dönelim ülkemize. Türkiye’de tanınan ve bilinen bir bas gitarist olarak ‘’Buket Doran’’ hakkında da bilgi verelim.

Buket Doran
Üniversite yıllarında bas gitar çalmaya başlayan Buket Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Şebnem ile tanışması Volvox yıllarına dayanır dağılmadan önceki son kadroda oda vardı. Müzisyen kişiliğinin yanı sıra öğrendiğimiz kadarı ile dalgıç olan Buket, motosiklete ve ata binmeyi çok seviyormuş. Kırmızı motorun üstünde kaskında taşan saçlarıyla onu tanıyabilirsiniz. Ayrıca Şebnem Ferah fanlarının can dostudur , çünkü konserlerde ona ulaşırsanız Şebnemle tanışmak garanti gibidir.Bir çok Şebnem Ferah hayranı onun sayesinde Şebnem Ferah’la tanışıp imza almıştır. Bir dönem Zaga’da basıyla kulağımızın paslarını silen Buket artık bolca Şebnem Ferah kliplerinde ve özellikle konserlerdeki performansı ile bizleri kendisine hayran bırakmaktadır. Son olarak belirtmek gerekirse Türkiye’nin en iyi Bayan Bascı olduğu gibi kendide bir çok bascı yetiştirmiştir.

15 Yorum - “Enstrüman Dünyası – Bas Gitar”

 1. Çok güzel bir yazı olmuş.Ellerinize ve emeğinize sağlık.Bu yazıların devamı gelecektir inşallah sabırsızlık ile bekliyorum.İyi geceler.. :)

 2. yazı güzel fakat uzun olmus üzülerek söylüyorum okurken sıkıldımm

 3. güzel bir yazı.çok sağolun….

 4. wuu.. çaLMayı isderdiMM..

 5. bana göre dünyadaki en güzel seslerden biri bas gitar sesi insan duyunca resmen kopuyo bende çalmayı çok isterdim

 6. bass buqet’imden başka kimseye yakışmıyor ne yalan söyliyeyim o tek kelimeylee birinci vee süppeerrr mucxx

 7. mükemmel

 8. ben 5 sendeir bağlama çalıyorum ,,bi arkadaşım kendine yenisini aşldığı için bas gitarını satıyordu pek kaliteli bişiy değil ama başkasının almasına içim el vermedi ve ben satın aldım ve artık bir basgitarcı oldum,,,bu bi hastalık gözlerini kapatıyorsun ve çalıyorsun,,rock,pop,türkü arabesk farketmez onu elinize aldığınızda iş bitiyor bağlama artık ikinci planımda

 9. teşekkürler..:)

 10. ewet bu sıte cok guzel mısyenlerın hepsını bılıyorum

 11. bencede süper bir müzik aleti hemen hemn bütün müzik türlerinde kullanılıyo

 12. ewt bnd çalıorum bas gitar çok süper tavsiye ederim

 13. spr olmuş.Bnm de en byk hayalim bas çalmak !

 14. Buket Doran’ın yazılarını Drum&Bass Magazine’den takip edebilirsiniz. Şu anda 10. sayısı D&R, kitapçılar ve gazete bayiilerinde.
  Gitar Dergis’nde de 2. sayıda Metoboy röportajı var, kendisi de kapakta yer alıyor. İki dergiyi de takip edebilirsiniz.
  Şimdiden herkese iyi okumalar…

 15. Ewet yazı guzel olmus..elınıze saglık ..ama ben CLIFF BURTON uzerıne bascı tanımam..O cok baska ya ..

Yorum Yaz