Patlamaya Hazır “İllet”

Şebokolik:Öncelikle dergimizin bu sayısında konuğumuz olduğunuz için tüm Şebokolikler adına teşekkür ederiz.İllet: Bizi konuk ettiğiniz için asıl biz teşekkür ederiz.

Şebokolik:İlk olarak grup üyelerini kısaca tanıyalım.

İllet: İllet 6 kişilik bir grup. Vokalistimiz Özgür Monkul, İtü’de kimya mühendisliği öğrencisi, gitar ve geri vokallerdeki Kudret Diplen bu sene Sakarya Üniversitesi’nden çevre mühendisi olarak mezun oldu ve şu an askerde :) İkinci gitaristimiz Emre Arpacı İtü Harita Mühendisliği öğrencisi, bas gitarist Can Akay İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü öğrencisi, bateristimiz Cem Önduygu İtü Endüstriyel Tasarım öğrencisi ve sampler/dj’imiz Murat Özsaltık ise Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi.

Şebokolik:Kuruluş hikayenizi bir de İllet’ten dinleyebilir miyiz?İllet: Aslında diğer gruplardan pek bir farkı yok. İki genç arkadaş vardır, hadi grup kuralım derler (Özgür ile Kudret), internet ilanları ile grup tamamlanır ama yerinde durmaz bölünür, sonra tekrar ilanlarla bir davulcu bulunur (Cem). İlanlardan basçı çıkmayınca başka bir arkadaşları “siz bulana kadar ben çalayım bası” der (Emre, aynı zamanda demolarını kaydedecekti bu gençlerin). Sonra bu arkadaşlarını kandırıp yeni basçı aramayı bırakırlar, ta ki arkadaşları kandırıldığını anlayıp isyan edene kadar… Tamam o kadar da değil, bas çalmaktan zevk almadığını söyleyene kadar :) Emre’nin bas gitarı bırakma kararı üzerine oturup düşünen Cem, Kudret, Özgür ve Emre “e o zaman çift gitarist olsun grupta” der ve Emre’nin ikinci gitara geçmesine karar verilir. Yeni bir basçı için internete ilan vermeye bir daha yanaşılmaz tabi, tanıdıklar aracılığı ile aranılan basçı bulunur (Can). Davulcunun eski grup arkadaşı da midi klavyeye merak sarınca sampler/ dj olur (Murat).

Şebokolik:İllet ismi nereden geliyor biraz bahseder misiniz?

İllet: “İllet” kelimesi metal müzik tavrını iyi yansıtıyor bize göre. Dışarıdan bakıldığı zaman da toplum normları içinde bir çeşit illet gibi tanımlanabilir metal müzik. Bunun dışında ismimiz düşüncelerin, fikirlerin, sanat ürünlerinin beyinler arasında birer virüs gibi yayıldığını söyleyen kültür kuramları ile de bağlantılı. Bunu grubumuzun görsel konseptiyle de yansıtmaya çalışıyoruz.

Şebokolik:İlk konseriniz nasıldı? Dinleyicilerinizden nasıl bir tepki aldınız?

İllet: Nasıl cevaplasak bilemedik şimdi :) Garipti, 22.00′da çıkmayı beklerken 1.30′ta mı ne sahnedeydik. Dışarıda kar yağıyordu, çarşambaydı ve normal olarak çoğu izleyen geçe kalmadan eve dönmüştü. Kalanlar ise bizden önce çıkan grubun üyeleri ve okuldan tanıdığımız 4-5 arkadaşımızdı. Biz bize metal anlayacağınız… :) Tepkiler olumlu ve yapıcıydı diyebiliriz. Sonuçta genelimiz bar sahnesine yabancıydı ve ne yorum yapılsa birşeyler kapmaya çalışıyorduk. “Özgür bu ses nerenden çıkıyor?” gibi sorular dışında :)

Şebokolik: Sahnede cover mı tercih ediyorsunuz yoksa kendi şarkılarınızı mı?

İllet: Her zaman beste çalmayı tercih etmişizdir. Ama bestelerimizin henüz hepsini kaydedip mp3 olarak paylaşma şansı bulamadığımızdan bir kaç Slipknot cover’ına da yer veriyoruz konserlerde. Slipknot sevenler olunca sahne önünde tadından yenmiyor.

Şebokolik: Şu anda en son demonuz olan “Küçük Kız” ne durumda? Yani nasıl tepkiler alıyorsunuz, ilgiden memnun musunuz?

İllet: Oldukça olumlu tepkiler alıyoruz Küçük Kız ve klibi hakkında. Hatta konserlerde insanlar eşlik etmeye bile başladı ki bu bizi daha da gaza getiriyor. Ocak ayında iki bestemiz “Aksak” ve “Günahkar” da internette olacak. Umarız aynı tepkileri onlar için de alırız. Röportaj arası “Küçük Kız” şarkısının klibine yer verelim istedik.

Röportaja kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Şebokolik:Yaptığınız demoların sözleri ve besteleri kime ait?

İllet: Parçalar gitar riflerinden yola çıkılıarak yapılıyor bizde. Şu zamana kadarki parçalarımızın besteleri de Kudret’e ait. Vokal melodileri ve sözleri ise Özgür yazıyor
.

Şebokolik: Birlikte aynı sahneyi paylaşmak istediğiniz gruplar var mı?

İllet: Kendi seyircilerimizle dolmuş bir yerde çalmak her zaman daha iyidir kanımızca. Ama Metallica, Slipknot, Chimaira, Godsmack, Mudvayne gelse de altlarına çıkar mısınız deseler ne deriz? Eveeeeeeet :)

Şebokolik:Dinlediğiniz ya da örnek aldığınız müzisyenler var mı? Varsa kimler? Grup üyelerinden teker teker alabilir miyiz?

Özgür: Slipknot, Mudvayne, Ill nino, Godsmack, Bullet For My Valentine en çok dinlediklerim bu aralar. Sully Erna (Godsmack) ve Corey Taylor (Slipknot) vokallerinden de epey birşeyler kapmaya çalışıyorum.

Cem: Joey Jordison (Slipknot), John Boecklin (Devildriver), Andols Herrick (Chimaira), Matt Mcdonough (Mudvayne), Chris Adler (Lamb of God).

Murat: Tool, Ulver, Ozric Tentacles gibi grupların yanı sıra prog rock, sludge, idm gibi tarzlarla ilgileniyorum.

Emre: Tool, Oceansize, Einsturzende Neubauten, Nine Inch Nails dinliyorum şu sıralar.

Can: Testament, Megadeth, Iron Maiden seviyorum.

Şebokolik:Müzik dışında neler yapıyorsunuz? İlgilendiğiniz bir uğraş var mı?

Özgür: Okulu söylemeyeyim bile :) Bir kozmetik laboratuarında part-time çalışıyorum. Akut Arama Kurtarma Derneği gönüllüsüyüm. Basketbol oynuyorum bir de.

Cem: Genetik, memetik, bilişsel bilim ve görsel sanatlar konularında okuyor, yazıyor, çiziyorum.

Murat: Psikoloji, edebiyat, elektronikle ilgiliyim. Emre: Aslında pek müzik dışı değil benimki, ses kayıt teknolojileriyle ilgileniyorum. Fakat şu sıralar okul ve İllet yüzünden pek zamanım olmuyor.

Can: İllet dışında bir grupta daha çalıyorum, onlarla yaptığım çalışmalar var.

Şebokolik:Geleceğe yönelik olarak neler planlıyorsunuz?

İllet: Farklı birşeyler yapmak amacıyla yola çıktık, bunu sürdürmek, sürdürürken de insanlara kabullendirmek en büyük amacımız. Bunun yanında konserler en büyük hazzımız müzikten, gelecekte de büyük arenalarda konser vermeyi çok istiyoruz.

Şebokolik: Albüm hazırlıkları var mı? İlk albüm ne zaman geliyor? Yakın zamanda konser var mı?

İllet: Sürekli üretiyoruz, aralarından eliyoruz, yeni besteler hep ortaya çıkıyor yani ama albüm zamanı ile ilgili konuşmak için erken. Bazı şeyler iyici oturduktan sonra albümlü bir grup haline gelmek istiyoruz. Yakın tarihler için kesinleşen bir tek konserimiz var, 16 şubat Bursa Çaçaron Bar. Konserlerimizi www.illet.org’dan duyuruyoruz. Oradan da haber alabilirsiniz.

Şebokolik:Sizi henüz dinlememiş olanlar size nasıl ulaşabilir, demolarınızı nereden dinleyebilir?

İllet: Tam da www.illet.org demişken :) Bu bizim resmi sitemiz, Küçük Kız’ın mp3′ünü ve klibini oradan indirebilirsiniz. Yılbaşından sonra çıkaracağımız Aksak ve Günahkar’a da yine buradan ulaşabileceksiniz.(bahsedilen yeni besteler çıktı)info@illet.org’u veya myspace profilimizi kullanabilirsiniz. de myspace profilimiz www.myspace.com/illetband .

Şebokolik:Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İllet: Desteğiniz için çok teşekkür ederiz, konserlerimizde de görüşmek isteriz.

Şebokolik:Son olarak Şebnem Ferah ve dergimiz hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

İllet: Amacımızın farklılık yaratmak olduğundan bahsetmiştik. Şebnem Ferah’a da Türkiye’de farklılık yaratanlardan biri olduğu için büyük bir saygı duyuyoruz. Bostancı konseri dvd’sini tekrar tekrar izliyoruz şu sıralar.

Şebokolik:Misafirimiz olduğunuz için tekrar teşekkürler. İllet’e başarılar diliyoruz…

Not: Bu röportaj aralık ayının sonuna doğru yapıldı. Bahsedilen iki şarkı “Aksak” ve “Günahkar” çıktı – şu an İllet’in internet sitesinden ve myspace’inden dinleyebileceğiniz iki şarkısı daha var. Ayrıca yine internet sitelerinden grubun çeşitli radyo ve televizyon kanallarına verdiği röportajları da dinleyebilir, izleyebilirsiniz.

4 Yorum - “Patlamaya Hazır “İllet””

  1. illeti gercekdende cok beğeniyorum ve basarılı buluyorum inş böle gitmeye dewam ederler bu arada sölemeden gecemicem=))KÜÇÜK KIZ şarkılarına resmen hastayım =))

  2. evet küçük kız gercektende çok süper

  3. illet süper bi grup, küçük kız ve günahkar süper !!!

  4. müzik piyasasında başarılar

Yorum Yaz