Amatör Müziğe Destek “Abaküs”

Amatör gruplara destek olarak bu sayımızda ağırladığımız gruplaran birisi de “Abaküs”..

Şebokolik : Merhabalar Abaküs Grubu,Öncelikle misafirimiz olduğunuz için teşekkürler.

Umut : Biz teşekkür ederiz, bu sayıda bize yer verdiğiniz için.

Şebokolik : 2003 Sonbaharında kuruldunuz. Nasıl başladınız kısaca anlatabilir misiniz?

Arman : İnternet ortamı sayesinde tanışıp kurulan bi grubuz denilebilir. İlk kadrodan Ali ve ben Arman kaldık. Umut 2007 kasım ayında kadroya dahil oldu ve çalışmalarımız hız kazandı.Umut kadroya gelmeden önce gitarist ve vokal sıkıntımız çok oldu. Çok eleman değişti ama son kadro bu şekilde oturdu.Bu sene Ankara’nın çeşitli barlarında performansımızı sergiledik ve beste projelerimizi de internet yoluyla dinleyicilere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Şebokolik : Neden “Abaküs” ismini seçtiniz ?

Ali : İlk konserimize kadar isim konusunu düşünmemiştik aklımızdan çok şey geçiyordu ve Abaküs’te karar kıldık. Hem bilgisayarın atası olduğu için hem de matematik üzerinde önemli bir rol oynadığı için hoşumuza gitti.

Şebokolik : Bütün grup elemanları lise yıllarında enstruman çalmaya başlamış. Böyle “abi ben müzik yapıcam” fikri o zamandan beri mi var?

Arman : Aslında insanın içinde olan bir duygu bizce yani herkesin ayrı ayrı öyküsü vardır. Tabi ama rock ve metal müzik küçüklüğümüzden beri bizi etkilediği bir gerçek.

Şebokolik : Yaptıgınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Ali : Genelleme yaparsak Altenatif rock diyebiliriz. Besteleri yaparken duyguya çok önem veririz, yaptığımız her bestede dinleyenlerin bir şeyler hissetmesini istiyoruz.

Şebokolik : Peki arkadaşlık olarak nasılsınız? Anlaşmazlıklar, daha yakın olma durumu ? Biraz anlatabilir misiniz.? :)

Umut : Anlaşmazlıklar olmaz genelde öncelikle çok iyi arkadaşlarız , zaten konuşmaya başladığımız zaman keyifli muhabbetler uzar gider. Yakın arkadaşlar olduğumuz için bir çok şey paylaşıyoruz müzik alanı dışında da.

Şebokolik : Müzik dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Arman : Hepimizin okulu var müzikten kalan zaman okulla ilgileniyoruz, fakat müzik yoğun bir zaman götürüyor zaten müzik dışına fazla bir zaman kalmıyor.

Şebokolik : 5 yıldır birliktesiniz. Demo çalışmaları ne alemde.? :) Daha çok parçalarınızı ne zaman görebiliceğiz ?

Umut : 5 yıldır Abaküs var ama aslında tam anlamıyla 2007’Kasım ayında bu kadroyla çalışmaya başladık. Umut’un gelmesiyle şuan parçaları şekillendirme aşamasındayız, boş durmuyoruz hiçbir şekilde. sürekli çalışma üretme aşamasındayız çok yakında yeni besteler gelecektir.

Şebokolik : İleriye yönelik planlarınız neler acaba?

Ali : Hepimizin amacı sürekli çalmak devamlı müzik üretmek, bunu amaçlıyoruz ve keyif alıyoruz. Sürekli sahneler de olmak keyif veriyor gerçekten. Stüdyodan çok sahneyi hedefliyoruz. Şuan 2 kaydedilmiş bestemiz mevcut çok yakın zamanda  daha çok parçayla karşınızda olacağız …

Şebokolik : Yüxexeste Cenk Sönmez’in kaleme aldıgı AR-GE sayfasında yer aldınız. Sürpriz oldu sizin için sanırım. :) Neler söyliceksiniz bununla ilgili?

Arman : Myspace adresimizi açtığımız 3.gün Cenk Sönmez ‘sizi yüxexes dergisine yazmak istiyorum’ diyince şaşırdık.Sürpriz oldu gerçekten buradan tekrar Cenk Sönmez ‘ e ve Yüxexes dergisine teşekkür ediyoruz .

Şebokolik : Şebnem Ferah ve www. sebokolik. com hakkında ne düşünüyorsunuz? :)

Ali : Şebnem Ferah Türkiye’de rock muzığin gelişmesi adına çok şeyler yapmış bir isim, çok başarılı bulduğum bir isim. Kesinlikle çok güçlü bi sesi var ve ayrıca canlı performansı tek kelime ile mükemmel diyebılirim.

Arman : Derginiz çok başarılı olmuş keyifle okudum.

Şebokolik : Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Söylemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Umut : Bizi derginizde konuk ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.

Yorum Yaz