Amatör Müziğe Destek “Roket”

Amatör gruplara destek olarak bu sayımızda ağırladığımız gruplaran birisi de “Roket”..

Şebokolik : Merhabalar Roket Grubu,Öncelikle misafirimiz olduğunuz için teşekkürler.

Roket : Bizlere ulaştığınız için Roket de size çok teşekür eder.

Şebokolik : Haziran 2007′de kuruldunuz ve grup genç oluşumlu,klişe de olsa kuruluşunuzu sizden dinleyebilirmiyiz?

Roket : Öncelikle Roket’i kuran üç müzisyeninde İzmir’de çalıştığı sürekli konserler veren ve bar programları yapan gurupları vardı. Fakat Kutay Eroktay (bass gitar) ve Gökhan Çevir (Elektro gitar) kafalarındaki müziği yapmak için Halit Çıkman (Vokal) ile bir görüşme yaptı. Kendi guruplarının yanı sıra bir de içinde olacakları proje olacaktı bu. Ancak bir süre sonra gurupları çeşitli sebeplerden dolayı dağılınca bu proje rahatça uğraşacakları tek şey olmuştu. Herşey bir anda çok çabuk gelişti iki üç ev çalışmasından sonra besteler ardarda gelmeye başlamıştı buna bir isim bulmak gerekiyordu ve bu isim de Roket idi. Daha sonra çeşitli davulcu arayışlarımız oldu bir süre her çalışmaya başka davulcularla girdik. Bu arada ilk konserimizi Cem Adrian ile birlikte Dungeon’da verdik. Daha sonra gelişen arkadaşlığımız akabinde Cem Adrian ile onun albümünde bulunacak bir de düet şarkı yaptık. Davulcu arayışımızı Demir Alper Hastürk (davul) ile bir sona erdirdik. Oturan kadro artık 4 kişilik bir çekirdekti yine bestelere giriştik. Bu arada Tuborg 13.Roxy Müzik Günlerine iki bestemiz ile katıldık ve Billboard Dergisi Özel Ödülünü aldık. Daha sonra Boğaz Festivali (İstanbul) ve Rock-A Festivalinde (İzmir) sahne aldık. Yazılı medyada kullanacağımız fotoğraflarımızı Türkiye’nin hatırı sayılır fotoğrafçılarından olan Mehmet Turgut çekmiştir. Şu an da yaptığı bestelerden albüm için oalnların pilot kayıtlarını bitiren Roket çeşitli illerde konserler vermeyi planlıyor. Kuruluş dediniz ama biz bu gazla bayağı anlattık =)

Şebokolik : Roket isminin nerden geldiğini sorsak mı?

Roket : Roket ismi az önce de söylediğimiz gibi hızlı gelişen olaylar karşısında projemize verdiğimiz bir isimdi ve öyle de kaldı memnunuz :)

Şebokolik : Roket grubu tam olarak kendi müziğini nasıl tanımlıyor peki?

Roket : Biz net bir tanımlama yapamıyoruz aslını isterseniz. Şarkılarımızda elektronik altyapılar kullanıyoruz üzerine hardcore soundunda gitarlar baslar ve davullarla birlikte aralıklı olarak scream vokal ve de bazılarında viyola ve kemandan oluşan yaylılarımız var. Enteresan olmasını istersek buna deneysel senfonik hardcore diyebilirz gayet enteresan görünüyor ;)

Şebokolik : Roket gelişti,büyüdü ve albüm çıkardı,yıllar sonra roket grubunu nasıl bir konumda düşünüyorsunuz? Bu arada yıllar sonra bu röportaja bakıp bu soruyu hatırlarsınız

Roket : Yıllar sonra arkamıza dönüp baktığımızda eğer hep umduğumuz yerde olursak içimizden gelen müziği yapmanın verdiği mutluluk ve rahatlığı göreceğiz. Büyük küçük ücretli ücretsiz demeden bütün festivallere yardım konserlerine koşan bir Roket olacak bu ;)

Şebokolik : Müzik yaparken etkilendiğiniz isimler varmı arkadaşlar?

Roket : Müzik yaparken değil de normal hayatta beğenerek dinlediğimiz çok isim var direk burda söylemeyelim çünkü enteresan bir psikoloji oluyor bazen sizde biliyorsunuz ‘aaaaaa evet işte gördün mü …… diyorlar zaten bende onu dicektim çok benziyor!’ komik =)

Şebokolik : Şarkılarınıza geçelim elimizde 4 parçanız var , ‘Tss-Kurtar Beni-Utopia-Son’ siz kendiniz anlatırsanız parçalarınızı,nasıl oluştular?

Roket : Garip gelebilir ama bunlar bir anda olan parçalarımız tıpkı diğer bestelerimiz gibi. Beste zamanlarımızda sürekli bir arada yaşadığımız için aynı psikolojide oluyoruz ve bu şarkılarda o günelrdeki haftalardaki ya da anlardaki hislerimizle can buluyor.

Şebokolik : Peki bu parçalar ilerde albümde yer alacaklar mı ‘gözağrı’ olarak ?

Roket : Evet koymayı planlıyoruz bağzılarını Ütopya ve Krtar beni kesin olacak parçalardan zaten şuan internetteki kayıtlarımızdan apayrı uyarlamaları olacak albümde ;) elbette ana duygularından şaşmadan ;)
yeni bestelerimizden Kolay Değil’i www.pafil.com/roket adresinden dinleyebilirsiniz ;)

Şebokolik : 2008 Senesinden gelecekteki Roket’e söylemek istedikleriniz neler ?

Roket : Çok sıkı ve disiplinli çalışmanın bir ürünüsün ;)

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah ve www.sebokolik.com hakkındaki düşünceleriniz?

Roket : Kesinlikle Türkiye’deki en başarılı seslerin başında. Yaptığı besteler olsun ekibi olsun dört dörtlük birisi bir gün onunla aynı festivalde yeralmak isteriz =)
Siteniz başarılı çünkü şuan etrafınızda da rahatlıkla görebilirsiniz geleceğin yükselen trendi müzik gençleri iyi yönlendirmek ve tarafsız bilgilerle aydınlatmak gerekiyor siz de bunu başarıyorsunuz.
www.myspace.com/roketband
www.pafil.com/roket

Yorum Yaz