Essentials Albümüyle Cem Adrian

Cem Adrian’ın bir türkü albümü çıkarmasının hemen ardından kendisi ile bir röportaj yaptık..Ve ayrıca Cem Adrian Fanları değerli arkadaşlarımız www.cemadrian.net da bize yardımcı oldu. Bu sayfamızda hem röportajı,hem de Cem Adrian Fanlarının sanatçıya mesajlarını sizinle paylaşıyoruz..

Şebokolik : Merhaba,teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. :) Yeni albümünüz essentials/seçkiler-1 raflarda yerini aldı.Dinleyicilerinizden gelen tepkiler ne yönde?

Cem Adrian : Uzun zamandan beri dinleyicilerim tarafından beklenen bir albümdü. Şu ana kadar kötü bir eleştiri almadım. Benim sesimden türküleri dinlemeyi sevdiklerini düşünüyorum.

Şebokolik : Bu albümün diğerlerinden farkı tamamen türkü coverlardan oluşması.Proje nasıl şekillendi?

Cem Adrian : Ben konserlerimde türküleri yorumlayı çok seviyorum.Ve jazz ve bazı klasik müzik eserlerini de. Ama bu coverları kendi albümlerime koymayı istemiyordum. Bir seri yapmaya karar verdim. Essentials-seçkiler ismini koyduk. Serinin ilk albümü de Türkiye’nin etnik müziği türkülerden oluştu. Devamında jazz müziğinden ve klasik müzikten seçkiler sunacağım.

Şebokolik : Seçtiğiniz türküler Türk Halk Müziği’nde önemli yer tutuyor. Sizin için özel tarafları neler.?

Cem Adrian : Aslında genele baktığımız zaman her bölgeden türküler var ama ben albümü şekillendirirken sadece söylemeyi en çok sevdiğim türküleri seçtim.Kendimi en yakın hissettiğim.

Şebokolik : Albümde çalıştığınız isimlerden bahsetsek biraz?

Cem Adrian : Albümde tek müzisyen arkadaşım var. İnanılmaz yeteneğiyle beni büyüleyen piyanist Sezgin Alkan. Onunla bambaşka oldu bu albüm. Sadece piyanoyla kaydetmek bu albüm için en iyi fikir oldu.

Şebokolik : Albüm essentials/seçkiler-1 ismiyle çıktı,devamında bizi ne gibi sürprizler bekliyor.?

Cem Adrian :  Söylediğim gibi bu bir serinin ilk parçası. Devamında jazz ve klasik müzik var…

Şebokolik : Yeni albümle sonrası sizi sahnede daha sık görebilecek miyiz?

Cem Adrian : Sonbahara kadar konser yok. :)

Şebokolik : Sizi albüm dışı çalışmalarda da çok sık görüyoruz. Modexl ve Tetik’le ortak çalışmalarda yer aldınız, çalışmak istediğiniz isimler var mı mesela.?

Cem Adrian : Ben underground rap müziğe ve gerçekten alternatif rock müziğe her anlamda destek oluyorum. Calışmak istediğim bir çok isim var tabii ki ama profesyonel söylemleri sevmiyorum bu anlamda. Su yolunu bulur. Buluşmamız gereken insanlarla buluşuruz zamanı gelince.

Şebokolik : Meyve veren ağacı taşlarlar.Müzik yolunda ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Cem Adrian : Bilinçsiz yorumlar ve içi boş eleştiriler tabii ki hep var hep de olacak. Ama asıl önemli olan bence bir insanın ortaya koyduğu her işte önce kendi içinin rahat olması.Ve yaptığı işe önce kendisinin saygı duyması. Benim yaptığım işlerin arkasında durmamam için hiç bir nedenim yok.Bunun için de Tanrı’ya sık sık şükrederim.

Şebokolik :  Bazen kendinizi anlatmakta güçlük çektiğinizi hissediyor musunuz?

Cem Adrian : :) Bazen kendimi fazla anlattığımı düşünüyorum. Keşke daha çok anlatamasam.

Şebokolik : Müziği şimdilik bir kenara koyarsak.Özel hayatında neler yapar Cem Adrian?

Cem Adrian : Cem Adrian özel hayatı konusunda konuşmaz. :)

Şebokolik :  Çağ teknoloji çağı,internetle aranız nasıl?

Cem Adrian :  Myspace yoluyla birçok amatör müzisyenlerle kontağa geçip ortak şeyler paylaştık… Bunun dışında info@cemadrian.com ’a gelen maillere bazen göz atabiliyorum. Ama bunun dışında aram çok iyi değil…

Şebokolik : Amatör müzik piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz? Desteklediğiniz gruplar var mı?

Cem Adrian : Dediğim gibi underground‘da yanında olduğum çok isim var. Müziğinin samimiyetine inandığım gruplar ve müzisyenlerle elimden gelen her şeyi yapabilirim.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Cem Adrian : Şebnem’in yolu çok doğru bir yol. Ve o yola çok yakışan adımlar attı hep. Dileğim o yolda nice adımlar atması hatta koşması. Kimseye aldırmayarak.

Şebokolik : Bizi kırmayıp yeni albümünüzle misafir olduğunuz için teşekkürler.

Cem Adrian : :) Ben teşekkür ederim. Tüm Şebnem severlere sevgilerimle…

Şebokolik Dergi olarak Cem Adrian  ile hayranları arasında bir röportajlık da olsa köprü olalım dedik.Ve www.cemadrian.net deki değerli arkadaşlarımızdan Cem Adrian’a sevgi mesajlarını burada paylaşıyoruz.

Ninde  : Sesinle,yorumunla,sanata bakışınla, herşeyinle diğerlerinden farklısın.Bizlere bambaşka diyarların büyülü kapılarını aralıyorsun, sesini,kelimelerini,kalbini bizimle böylesine paylaştığın için teşekkürler…
benim için hep özelsin…

bilgece : Onu çok seviyoruz.Eminim o da bizleri seviyor.Bizi hiç bırakmasın,çünkü biz onu hiç bırakmıyacağız..

ahta : Belki milyonlar peşinde değil fakat seni dinleyen kitle öz.İnsanların algı yelpazeleri seni anlayabilecek kadar geniş değil.Geniş olmasını dilerdim fakat değil.Yılmadan yoluna devam ettiğin için teşekkürler.Melekler seninle olsun…

MELL: Yürüdüğüm, yürümeyi korkmadan seçebildiğim yollarımda bana katıldığın, beni yalnız bırakmadıgın için çok teşekkür ederim.

burcuuuuuu : huzur verdin ve o kadar önemli ki bu benim için iyi ki varsın.İyi ki Cem Adriansın.

yezdan: Seçkiler albümüyle türküleri kendi hayran kitlesine dinletmesi ve normalde türkülerden uzak düşmüş gençleri türkülerle buluşturması, türkülere kültürüne yaptığı büyük katkıdır. ben türkü dinleyicisi olarak bu nedenle minnettarım kendisine.Zaten türkülerin doğasını bozmadan onlara ihanet etmeden layığıyla yorumlaması da ayrı bir incelik çok teşekkürler.

5 Yorum - “Essentials Albümüyle Cem Adrian”

 1. ‘ Tanrı yanınızda melekleri hep en yakınınızda olsun…’

  hep yanımızda ol.. (: seni seviyoruz Cem…

 2. ii ki varsın..o büyüleyici sesinden bizi mahrum etme hiç bi zaman

 3. söcükler büyülü , duygular büyülü, samimiyet büyülü…
  herşeyiyle büyülü…
  sesiyle, konuşmalarıyla, hayata bakış açısıyla bambaşka biri Cem Adrian…
  aslında bizden fakat bizden çok farklı bir masumiyet Cem Adrian…
  güzel ve özel..
  hep öyle kal umarım yeni albümünü dinlemeden ölmem..

 4. sana ve sesine hastayım hayranım düşündm de neden ilerde bir dünya starı da türk olmasın ki di mi?

 5. geceler seni sediğim kadar uzun olsaydı bundan sonra hiç güneş doğmazdı

Yorum Yaz