Katil Dans Albümüyle Çilekeş

Şebokolik Dergi olarak Şebokoliklerin en çok misafirimiz olarak görmek istedikleri gruplardan biri olan,Çilekeş ile bir röportaj yaptık..Ve ayrıca Çilekeş’in Fanları değerli arkadaşlarımız www.cilekesonline.com da bize yardımcı oldu. Bu sayfamızda hem röportajı,hem de Çilekeş Fanlarının gruba mesajlarını sizinle paylaşıyoruz..

Şebokolik : Öncelikle dergimizin misafiri olduğunuz için teşekkürler.Röportajımıza yeni albüm ile başlayalım ,yeni albümle ilgili şu ana kadar aldıgınız tepkiler nasıl?

Çilekeş : Aslında bu albümün tanıtım turnesine, albüm henüz yayınlanmadan çıktık. İlk tepkiler iyiydi ve sanırım giderek ilgi artıyor. Araya yaz tatilinin girmesiyle ara verdiğimiz konserlere yakında devam edeceğiz. Sanırım o zaman durumu daha iyi anlayabiliriz

Şebokolik : Albüme geçecek olursak,albümü baştan sona dinleyince ilk albüm ile ikinci albüm arasında hem sound hem de söz bakımından farklı oldugunu düşündük, Çilekeşin gidişatıyla ilgili mi bu?

Çilekeş : Tabi öyle. Zaten ilk albümümüzün aynısından birkaç tane daha yapmak istemezdik. İnsan yerinde saymak istemiyor, çok doğal bir süreç içerisinde kendini yeniliyor. Bizde bu döngünün içindeyiz. Bence asıl önemli olan, majör değişikliklere rağmen Çilekeş tavrının kendisini belli etmesi.

Şebokolik : Dandadadandan tanıdığımız Korhan Futacı ve meleğimiz Şebnem Ferah bu albümünüzde konuk oldular, ilk albümde de Aylin Aslım,Fuat,Burak Gürpınar gibi isimler konuktu,bu tür ortaklıkları seviyor mu Çilekeş?

Çilekeş : Özellikle arkadaşlarımızla bu tip ortaklıklar yapmayı seviyoruz. Çoğu da önceden kararlaştırmadan, şarkıların oluşmasıyla doğal olarak hissedilen ve uygulanan şarkılardı. Her albümde olacak diye bir şart yok ancak biz birşeyler ürettikçe zaman zaman bazı arkadaşlarımızı da aramızda görmek istiyoruz, bundan mutluluk duyuyoruz.

Şebokolik : Pervazda Tatil isimli şarkıda Şebomuz ile düet yaptınız,Şeboyla çalışmak nasıldı?

Çilekeş : Uzun zamandır konuştuğumuz birşeydi. Bunu Katil Dans albümünde mutlaka yapalım diye önceden bir hazırlığımız da yoktu. Pervazda Tatil isimli parça ortaya çıktığında, parçanın son bölümü için Şebnem’den daha güzel bir ihtimal düşünülemezdi. O da bizi kırmadı ve çok güzel bir iş çıkardı. Keşke yerimizde olup onunla çalışabilmenin ne kadar güzel birşey olduğunu siz de görebilseniz. Bunu anlatabilmeyi gerçekten isterdim :)

Şebokolik : Albüme genel olarak bakarsak,bu albümde aklınızdan geçenleri tam olarak yansıttığınızı düşünüyormusunuz?

Çilekeş : Aklımızdan geçen tek şey, hissettiğimiz her şeyi ortaya dökmek ve bunları sonunda güzel güzel kaydetmekti. Tarkan Gözübüyük ve Berk Kula ile çalıştığımız için kayıt ve mix aşaması gayet kolay ve eğlenceli geçti. Müzisyenlerin birçoğu yaptıkları işin hemen daha ilerisine gitmek isterler. Bizde Katil Dans albümünün yapım aşamasında tüm isteklerimizi gerçekleştirmeye çalıştık ve sonuçtan memnun kaldık. Şimdi bu albüm için yeni konserler ve video klipler yapıp 3. albümümüzü hazırlamayı amaçlıyoruz.

Şebokolik : Albüm konusunu geçersek,Çilekeş hayranlarına “neden çilekeş” diye soruldugunda genelde alınan cevap sözlerinizin farklılığı ve içtenliği, peki “Çilekeş” kendi anlatacak olsa neden Çilekeş?

Çilekeş : Aslında grup kurulurken bu raddeye geleceğini sanmıyorduk ancak bir çok nedenden dolayı bu ismi hakettiğimizi düşünüyoruz :) Sözlerin içtenliğinden olduğunu düşünenler çok sağolsunlar. Bizim işimiz daha çok müzik sektöründeki trajikomik duruma ayak uydurmadan, kendi ayaklarımız üzerinde durmaya yönelik olduğu için birçok zorluk yaşıyoruz tabi ki. Belki de bu misyonun getirisi olan bir mertebedir.

Şebokolik : Hayranlarınızla iletişiminiz nasıl gidiyor?

Çilekeş : Bizi seven arkadaşlarımızla en sık olarak www.cilekesonline.com isimli fan sitemizde iletişim kuruyoruz. Y.O.K. albümü çıktığından beri giderek büyüyen ve şu an sanırım 20.000 civarında üyeye sahip olan bir oluşum. Belki de en büyük şanslarımızdan biri oldu. Bizleri destekledikleri için buradan hepsine teşekkür ediyoruz.

Şebokolik : Size göre Türkiye’de Rock Müziğin gidişatı ne aşamada?

Çilekeş : Geçtiğimiz yıllarda iyi örneklerin ve albümlerin çoğaldığını gördük. Şimdi giderek daha orjinal ve daha cesur işler çıkmaya başladı. Bu işi kalbiyle yapan dostlarımız oldukça, çok daha iyiye gideceğine inanıyorum. Yalnız bu konuda dinleyicilerin üzerine düşen görevler de var. Orjinal albüm satın alma alışkanlığını yok etmemek. Çünkü böyle devam ederse birçok iyi müzisyen bu işi bırakacak.

Şebokolik : Genel olarak günümüz müziğini etkileyen faktörlerden birisi de korsan müzik.Dergi olarak da ilk sayı itibariyle korsan müziğe karşı bir duruşumuz söz konusu, Çilekeş bu konuda neler düşünüyor?

Çilekeş : Çok açık bir şekilde ortada ki, dinleyici korsan veya mp3′e bel bağladıkça ortaya çıkan müzik kalitesi de düşüyor. Şirketler artık eskisi gibi paralar yatırmıyor ve müzik sektörü hızla dibe vuruyor. Yani artık bunun zararlı birşey olduğunu anlatmaya gerek var mı? Bu konuda birilerine “bir benim alacağım albümle mi kurtulacak, başkaları alır nası olsa” dememeleri gerektiğini anlatmak lazım. O da malesef anlatılması zor bir hikaye. Gariptir ki bu hala hırsızlık gibi gelmiyor insanlara.

Şebokolik : Çilekeş için Tolga Avcil’in yeri farklı diye düşünüyoruz hazır röportaj yaparken onun hakkındaki düşüncelerinizi de alabilirmiyiz:)

Çilekeş : Biz Ankara’da başlayıp İstanbul’da devam eden bu yola birlikte koyulduk. Tolga en az bizim kadar bu işe inanıyordu. Bu noktaya gelmemizde onun çok büyük payı var. Her zaman Çilekeş’in bir elemanı gibi olacak.

Şebokolik : Röportajın yavaş yavaş sonuna gelirken Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergi hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?

Çilekeş : İlk albümünden beri yaptığı her albümü muhteşem olan, kendi kulvarında tek başına ilerleyen ve örnek alınması gereken bir sanatçı. Onu tanıdığımız için çok mutluyuz. Kesinlike süper bir insan. Şebokolik Dergi’ye de müzikseverler adına verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Hep devam edebilmeniz dileğiyle :)

Şebokolik : Misafirimiz olduğunuz için tekrar teşekkürler.

Çilekeş : Biz teşekkür ederiz, sevgiler.

Şebokolik Dergi olarak Çilekeş ile hayranları arasında bir röportajlık da olsa köprü olalım dedik.Ve www.cilekesonline.com daki değerli arkadaşlarımızdan Çilekeş’e sevgi mesajlarını burada paylaşıyoruz.

Pandorina_Cem : Yeni tarzınız, müthiş çalış teknikleriniz, bizi size zorla hayran ettiriyor.Tam Gaz Devam Çilekeş!!

issues08 : Bir yenilik içinde bize sunulan bu albüm bize etki ederek yaşantımızda da yenilik yapılmasının zamanının geldiğini hatırlattı. Teşekürler.

Kampfer : İLk album süperdi cok seviyoruz grubumuzu :) bu aLbumde daha buyuk degısıklıkler beklıyodum acıkcası ama 2. albumde gusel olmus elınıze saglık diyelim daha ıı albumlerle bulusmak dılegıyle…

betüL! : “Katil Dans” beklediğimize değmiş, çok sevdik, sözleri özellikle çok hoşuma gitti benim, 3. albümle de arayı açık tutmayacağınız haberi çok sevindirici. Bekliyoruz yeni şarkıları da büyük merakla.

İreM_ÇilekeŞ : belki sesimiz çıkmıyor diye söyleyemediklerimizi dile getirdiniz bu albümle… kelimelerin en güzellerini, en anlamlılarını seçip en güzel notalarla sundunuz bizlere… kim ne düşündü açıkçası bilmiyorum ama, tek bildiğim siz hala mükemmelsiniz, hala tavrından taviz vermeyen, sözünü esirgemeyen, kimin ne düşüneceğini önemsemeyip içinden geleni yapan bildiğimiz “Çilekeş”siniz ! İşte tüm bunlar için sonsuz teşekkürler… Sizi çok seviyoruz…

4eve! : Bu albüm hangi ruh halinde olursam olayım beni düşüncelerimden sıyırıp içine çekiyor . Çok etkileyici mükemmel bir albüm,her dinleyişimde farklı zevk alıyorum. Şarkı sözler çok özenli yazılmış çok derin manaları var. Bize böyle kaliteli bir albüm sunduğunuz için çok teşekkürler, sonsuz sevgiler Çilekeş …

rockman!a : çok başarılı ve içten şarkılarınız kalbimizin derinliklerine dokunuyor katil dans harika bir albüm çilekeşte aradığımızı bulduk bence sizi seviyoruzz:)

RockeR25Meleq : Albümünüz çok başarılı ve çok güzel.. şarkılarınızı dinlerken rock ın tadına varamamak mümkün değil tek kelimeyle mükemmelsiniz umarım çizginizi hiç kaybetmezsiniz..sizi çok seviyoruz :)

gÖrkem_alh_gÖzde : y.o.k.La akıllarımıza kazınan,katil dansLa kalplerimizdeki yerini kesinleştiren ÇİLEKEŞ!!!!!!her şarkınızda kendimi farklı bir ruh hali içinde bulup;her duyguyu tekrar tekrar tadıyorum….hep böyle kalın….sizi çok seviyoruz….!!!!!!!

bogurtlenlirecel : Müziğinizle,tarzınızla ve en önemlisi kendi kişiliğinizle mükemmelsiniz.Müziğinize hayran kalmamak elde değil.Şarkılarınızın sözleri o kadar anlamlı ki….Her biri bende farklı duygular uyandırıyor,kendimi buluyorum o şarkılarda.Yeni albümünüz de eski albümünüz kadar mükemmel.Bu albümden kendinizi geliştirdiğiniz çok belli oluyor.Ben kendi adıma sizi mükemmel ötesi buluyorum,Hepinizi tebrik ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum…

Fredom-of-Dark : Yeni albümünüz “Katil Dans” beklediğimize deydi.Şarkılar uzun olsa da sözleri çok anlamlı ve derin bir içerik taşıdığı için bıktırmadan dinleniyor…Emeğinize ve çabanıza güveniyoruz sizi daha yeni ve daha iyi çalışmalarda görmek dileğiyle..sevgiler… :)

1 Yorum - “Katil Dans Albümüyle Çilekeş”

  1. sanırım bundan sonra yapacakları hiçbir albüm ilk albümleri kadar mükemmel olamaz..ya da bende her şarkısının anısı olmasından kaynaklanabilir bu durum…
    ama çilekeşi seviyorum ve kliplerinin devamını bekliyorum..
    özellikle de pervazda tatile şebomla birlikte bir klip çekseler ne mükemmel olur…:):):)

Yorum Yaz