Müzisyen Dünyası “Ayşegül İnci”

Şebokolik Dergi olarak 3.sayımızda müzisyen konuklarımızı fazla tutmaya çalıştık bunlardan birisi de
“Ayşegül İnci”..İşte o röportaj..

Şebokolik : Merhabalar öncelikle misafirimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Ayşegül İnci : Ben teşekkür ederim..

Şebokolik : Gitar çalmaya 13 yaşında başladın seni gitara yönelten şey neydi? Yani neden gitar?

Ayşegül İnci : Tamamen tesadüf… Merak sonucu oldu benim gitara başlamam. O zamanlar ablamın çok güzel bir klasik gitarı vardı ve enstrümanı o kadar önemliydi ki onun için kimseye dokundurmazdı..Yasaklar merak uyandırmıştır bende herzaman. O evde olmadığı zamanlar odasına gidip gitarını gizlice çalmaya çalışırdım ve onun çalmaya çalıştıgı klasik eserleri kulağımla çıkartmaya çalışırdım. Bir gün ablam eve erken geldi ve beni onun çalıştıgı şarkıyı çalarken yakaladı.İnanamadı ders almadan kendi kendime şarkıyı çaldığıma. Ben de o günden beri gitarı bırakamadım elimden.

Şebokolik : 14 yaşında ilk şarkını yazdın. Şarkılarınla ilgili aldıgın tepkiler ve eleştiriler nasıldı?

Ayşegül İnci : İlk şarkı yazdığım günden itibaren belli bir süreye kadar şarkılarımı kimseye çalmadım, defterimde biriktirdim. İlk yazdığım şarkılar tabi ki amatörceydi ama o yaratma hazzını yaşadıktan sonra sürekli devam ettim ve kendimi geliştirdim. İleriki zamanda da bir demoyla paylaşırım düşüncesiyle enstrümanımı ilerlettim ve sesimi geliştirdim. Hayatımın bir parçası oldu bestelerim.. Geriye dönüp, bugüne kadar yaptığım şarkılara baktığım zaman sanki günlügüme bakıyormuşum gibi geliyor.. Demolarımı kaydettikten sonra aldığım tepkiler çok güzeldi. Yaşayarak yazdığım şarkılarda insanlar kendilerini ve yaşadıkları şeyleri bulduğunu söylüyorlar, bu benim için çok değerli.

Şebokolik : İlk Demonu yaptıktan sonra hayatında neler değişti?

Ayşegül İnci : İlk demomu 2002 yılında yaptım. Ve çok şanslıydım Erdem Yener gibi iyi bir müzisyenle çalıştım Boşluk isimli demomda. Çok şey değişti hayatımda..Evde tek başıma yaptığım şarkımın, enstrümanlarla vücut bulması beni çok heyecanlandırdı. Ve asıl yapmak istediğim işin müzik olduğuna karar verdim.

Şebokolik : Eskişehir’de okudun.Bas gitara başladın ve devamında Eskişehir’de gruplarla çalmaya başladın.Eskişehir senin için ne ifade ediyor?

Ayşegül İnci : Eskişehir benim için çok özel bir şehir. Öğrencilik dönemim boyunca bir çok çalışma yaptım ve müzikten asla kopamayacağımı orada anladım. En güzel şarkılarımı Eskişehir’de yazdım.

Şebokolik : Bir çok organizasyonda bir çok grupla yer aldın. Unutamadığın “bu çok ilginç” dediğin bir anın var mı?

Ayşegül İnci : Güzel ama zor bir soru bu:) Bu soruyu 10 sene sonra daha rahat yanıtlayacağımı düşünüyorum.:) Ama 10 sene sonra da her halde unutamayacağım anı, Eskişehir’den İstanbul’a müzik uğruna gemileri yakıp tek başıma taşındığım sırada, Teoman sahne grubu için Volkan Başaranla yollarımızın kesişmesi olur.

Şebokolik : Alternatif, Rock, Blues ve Rock’n Roll parçaları çaldın. Severek dinlediğin müzisyenler kimler?

Ayşegül İnci : Marcus Miller’ı çok seviyorum. Onun dışında, Jennifer Batten, Steve Vai, Sherly Crow, Janis Joplin, Alanis Morissette, Tea Party, Yanni…

Şebokolik : Müzik dışında nelerle ilgileniyorsun?

Ayşegül İnci : Müzik hayatımın büyük bir parçasını kaplıyor, ama bunun yanı sıra bitirmem gereken bir okul vardı, müzikten dolayı uzatarak da olsa bu sene bitirmeyi başardım ve basın yayın diplomamı aldım. Yazı yazmayı ve seyahat etmeyi çok seviyorum.

Şebokolik : Basın-yayın bölümünde okudun.Müzik olmasa kesin “şu”nu yapardım yada “şu” olurdum dediğin birşey var mı?

Ayşegül İnci : Müzik benim önceliğim. Evet basın yayın okudum ama müzisyenliği tattıktan sonra başka bir işi yapmayı hiç düşünmedim. Ama şu da var Türkiye’de hayat koşullarının ne olacağı belli olmaz, öyle bir durumda okuduğum mesleği yapabilirim.

Şebokolik : Tekrar müziğe dönecek olursak; Rock’n Dark Express yarışmasında Eskişehir finalinde birinci oldun.. Biraz bahseder misin?

Ayşegül İnci : Evet 2007 yılında katıldım bu yarışmaya, iyiki de katılmışım daha çok kişiye ulaşma fırsatı yakaladım.

Şebokolik : Müzik hayatının neresinde? Ne zaman bir albüm düşünüyorsun?

Ayşegül İnci : Albüm için doğru zamanı ve koşulları bekliyorum. Şarkılarımı daha çok kişiye ulaştırma düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor. Bu yüzden her geçen gün kendimi daha çok geliştiriyorum ve yeni şeyler öğreniyorum. En iyisi için bütün çabam. Bu birikimlerle albümümün zeminlerini oluşturuyorum.

Şebokolik :
Şu anda Teoman’ın basisti ve vokalistisin. Bu konuda bişeyler söylemek istermisin?

Ayşegül İnci : Aralık 2007′de dahil oldum Teoman sahne grubuna. Her geçen gün yeni deneyimler katıyorum kendime.. Volkan Başaran gibi önemli bir müzik adamıyla çalışıyorum, en büyük şans da bu benim için..

Şebokolik : Sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyenler,demolarınızı dinlemek isteyenler bunlara nereden ulaşabilir?

Ayşegül İnci : www.myspace.com/aysegulinci ‘den demolarımı dinleyebilirsiniz. www.aysegulinci.net de web sitem.
Şebokolik : Son olarak dergimiz ve Şebnem Ferah hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Ayşegül İnci :  Türkiye’de hala kadından enstrumanist olmaz, müzisyen olmaz diyen bir takım örümcek beyinli insanlar var, onlara inat gösterebileceğimiz başarılı bir örnek Şebnem Ferah. Volvox’la -belki bunu istemeden yaptılar ama- türk rock müziğinde kadın hareketinin öncüleri oldular. Bu işe başlamak isteyen, gitar çalmak isteyen bir çok genç kıza örnek teşkil ediyor Şebnem Ferah. Bu açıdan çok değerli ve önemli bir müzisyen.
Derginize de başarılar diliyorum..

Şebokolik : Bizi kırmayıp misafirimiz olduğunuz için tekrar teşekkürler.

Ayşegül İnci : Ben teşekkür ederim, benim için çok keyifliydi…

4 Yorum - “Müzisyen Dünyası “Ayşegül İnci””

  1. ayşegül ben için çok guzel yerin var kalbimde sen eyer seboyla çalsannn çok ilşeride olursrnnn gercek çok iyi gitaristsinnnnnnnnnnn

  2. eveeeett !!! süperrr !!

  3. teoman’la çalıyo daha nası ileride olsun..

  4. sesin benı dınlendırıyor ve de rahatlatıyor boyle bır sesı paylastıhın ıcın tesekkurler

Yorum Yaz