Müzisyen Dünyası “Ilgın Ayık”

Şebokolik Dergi olarak 3.sayımızda müzisyen konuklarımızı fazla tutmaya çalıştık bunlardan birisi de
“Ilgın Ayık”..İşte o röportaj..

Şebokolik : Ülkemizin muhteşem bayan heavy metal kemancısı hoşgeldiniz dergimize misafirimiz olduğunuz için teşekkür ederiz…

Ilgın Ayık : Ben teşekkür ederim.. :)

Şebokolik : Öncelikle biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Ilgın Ayık : Tabii. Küçüklüğümden beri şarkı söyler teybe kaydedermişim. :) Sonrasında TRT çocuk korosuna girdim burada şarkı söylemenin yanısıra solfej ve az da olsa armoni öğrendim.Orada ilk kez piyano gördüm ve bir şey çalmaya çok özendim ve konservatuar sınavına girdim.İTU devlet konservatuarı keman bölümünü kazandım. Orta okul, lise, üniversiteyi burada okudum.Yüksek lisansa İTU MİAM da devam ettim, çeşitli orkestra ve oda müziği gruplarıyla calıştım, dersler verdim. Şimdi yine MİAM da araştırma görevlisi ve etnomüzikoloji (dünya müzikleri ve popüler muzikleri inceleyen bir dal) doktora öğrencisiyim.

Şebokolik : Keman’a ilginiz ne zaman başladı.?Kemanı sizin için özel yapan şey ne oldu?

Ilgın Ayık : Kemana ilgim tesadufi oldu piyanoya özeniyordum, İTU de piyano eğitimi yoktu; keman önerdiler.Önce çok zor geldi sonrasında vibrato ve yay tekniğinin yapabildiklerini gördükçe, piyanoya göre hatta tüm diğer enstrümanlardan daha fazla duygu yoğunluğunu yansıtabilen bir enstrüman olduğunu anladım.Lisansa geçerken armonim çok iyi olduğundan hocalarım kompozisyona geçmemi önerdiler; fakat ben yine de kemanda direttim.

Şebokolik : Siz heavy metalde kemanı nasıl buluyorsunuz?Bunu bize nasıl yorumlarsınız yani sizce keman heavy metale ne katıyor?

Ilgın Ayık :Kemanın herhangi bir müziğe katabileceği en öncelikli şey onun essiz tınısıdır ve her kemancının onu calış biçimi farklıdır.Bence insanı en başta etkileyen şey bir kemancının ona has, onun parmak izi olan sol el tekniğidir.Metale gelirsek maskülen enerjinin bu kadar yüklu olduğu bir müziğe, bence keman biraz feminen enerji katıyor ve o yüzden bu kadar hoş bir karışım çıkıyor ortaya.

Şebokolik : Şu anda ki grubunuz olan Knight Errant ile yollarınız nasıl ve ne zaman kesişti?

Ilgın Ayık : 1995 yılında tesadüfen onların bir provasını seyredip çok beğenmiştim ama tanışmamıştık.Bu yılın sonlarına doğru bir arkadaşım bir grubun kemancı aradığını söyledi.Yani arkadaşımın arkadaşının arkadaşı grupta çalıyordu gibi. :) Sonrasında buluştuk anlaştık kendilerine ilk olarak bir Fade to Black patlattığımı hatırlıyorum. :)

Şebokolik : “Wacken Open Air festivalinde sahne alan ilk Türk grubu” olarak bir ilke de imza atan grubun bir üyesisiniz bu festivalle ilgili ne söylemek istersiniz?

Ilgın Ayık : Çok iyi organize edilen bir festival, soundcheck 1 dakika sürmedi galiba ve sesler çok iyiydi. :) Mutlaka gitmek görmek lazım fazla söze gerek yok sanırım.

Şebokolik : 30 mart 2008 Pentagram konserinde “Kam” isimli şarkıda pentagrama eşlik ettiniz sizce bu nasıl bir deneyimdi?

Ilgın Ayık : Çok eğlenceliydi, benim doktora tezimin konusu Pentagram zaten onların provaya gidecektim, Cenk’te gelmişken çalar mısın dedi. :) Salı konuştuk, perşembe bir prova aldık, pazar da sahnedeydim. :) Açıkçası sahneden çok arkası beni heyecanlandırdı.Buradan gençlere seslenmek istiyorum; müzikten önce ekip ruhunu ve paylaşımı ayakta tutun gerisi mutlaka gelir. :)

Şebokolik : Wacken open airda,Helloween,Wasp gibi ünlü gruplarla aynı sahneyi paylaştınız.
Eminim sizin için heyecan verici bir durumdur. Bu tür organizasyonlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ilgın Ayık : Demin de dediğim gibi çok iyi organizasyonlar bizde de artık iyi organizasyonlar yapılıyor daha iyilerini burada daha da çok görmek istiyoruz.

Şebokolik : Müzik dışında neler yapıyorsunuz?

Ilgın Ayık : MİAM da çalıştığım için bütün günüm oradaki görevimle ve akademik çalışmalarla geçiyor,sonrasında arkadaşlarla yemek yemek ve sinemaya gitmek gibi seyleri seviyorum ve Tezgah’ı tabii ki,yaşasın Tezgah! :)

Şebokolik: Dinlediğiniz sanatçı ve gruplar kimlerdir?Morning Glory hayranı olduğunuzu duymuştum. :)

Ilgın Ayık : Bütün hard rock gruplarını, etnik müzikleri, değişik kombinasyonlari severim.En son Cenk Eroğlu-Mine Koşan Winger takılmışlar çok güzel olmuş.Dogru.Ayrıca bir kırtasiye manyaklığım da vardır doğrusu. :)

Şebokolik : Bir aralar anadolu ateşi orkestrasında çalıyordunuz.Şu anda Knight Errant’dan başka çaldığınız gruplar var mı?

Ilgın Ayık : Şu anda yok önümuzdeki sezon Tuna Kiremitçi’yle çalışma ihtimalimiz var.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Ilgın Ayık : Tabii. Kadın albümü her yönüyle benim için çok özel albümlerdendir ve bence Türkiye’de birçok işin tetikleyicisi ve ilhamı olmuştur halen de çalışmalarını çok beğenerek dinliyorum.Gelecek albümünün daha Kadın albümü havasında olmasını diliyorum. :)

Tekrar Teşekkürler,başarılar..


1 Yorum - “Müzisyen Dünyası “Ilgın Ayık””

  1. Ben Ilgin Ayik’in hayraniyim,

    su an Amerika’da yasasamda, burada yasarken onunla ilgili haberler almak cok guzel,

    Sevgiler,

    Cabbar

Yorum Yaz