Yeni Bir Soluk: Siyah Beyaz Dergisi

Şebokolik Dergi olarak müziğe dair herşeye değinirken, yayıncılık konusunu es geçemezdik..Bu alanda son dönemin güçlü projelerinden Siyah Beyaz dergiyi konuk aldık..

Şebokolik: Öncelikle Şebokolik Derginin misafiri olduğunuz için teşekkürler..

Siyah Beyaz : Selamlar. Dergim adına asıl ben teşekkür ederim bize yer verdiğiniz için.

Şebokolik:  Siyah Beyaz dergiyi yeni tanıyanlar için soralım, Siyah Beyaz Dergi nedir, nasıl bir oluşumdur?

Siyah Beyaz : Siyah Beyaz bir online müzik dergisi. Gazete bayilerinden aldığınız müzik dergilerinin, bayiye kadar yorulmanızı gerektirmeyeni Siyah Beyaz. Bunun dışında basılı dergilerden bir farkı yok. Tabii ücretiz yayınlanması, içerik ve sayfa sayısı esnekliği, basım/dağıtım sorunları ve buna bağlı gecikmelerin olmaması gibi ciddi avantajlarımız da var. “Dergiyi bulamıyoruz” mailleri almayan, www.siyahbeyazonline.com adresinden dünyanın her yerine aynı anda dağıtımı yapılan bir dergiyiz. Dergimiz yazarlarımızın müzikal yönelimleri çerçevesinde yayın yapmakta, bu bağlamda Rock ağırlıklı bir içeriğe sahip.

Şebokolik: Derginin kurulma sürecini anlatabilirmisiniz? Fikir nasıl çıktı ve yazarlar nasıl bir araya geldi?

Siyah Beyaz : Fikir geçtiğimiz kıştan beri aklımdaydı. Kendi kararlarımı uygulayabileceğim profesyonel bir yayın hazırlamayı epeydir düşünüyordum. Aslında proje aşamasındayken Siyah Beyaz’ı basılı dergi olarak tasarlamıştım. Ancak gelişen süreçte, yaşanması muhtemel maddi problemleri ve ülkemizin bazı büyük dergilerinin bile paçalarını kurtaramadıkları kayda değer basım ve dağıtım gecikmelerini göz önünde bulundurarak online yayıncılığa geçmeyi mantıklı buldum. Yukarıda belirttiğim avantajlar da bu kararı almamda etkili oldu. Gerekli şartlar istediğimiz düzeyde bir araya gelirse Siyah Beyaz’ı basılı olarak yayınlamayı biz de isteriz tabii. Ancak bizim istediğimiz kalitede bir basılı dergi için cidden önemli bir yatırım gerektiğinden şimdilik böyle bir plan söz konusu değil.

Proje ve takiben ilk sayının hazırlanması aşamasında hep tek başımaydım. İlk sayının yayınlanmasına çok kısa bir süre kala kadro oluşmaya başladı ve ciddi anlamda “kadro” olarak adlandırılabilecek bir ekip ikinci sayımızda bir araya geldi. İlerleyen sayılarda yeni isimler dahil etmeyi planlıyoruz kadroya.

Şebokolik: İncelediğimiz kadarıyla dergi her ay çıkıyor ve sayfa sayısı oldukça fazla:) Zamanlama olarak süreyi yetiştirmede zorluklar yaşıyor musunuz?

Siyah Beyaz : Aksine, son iki sayıdır planladığımız sayfa sayısını epeyce aşıyoruz. Herhangi bir gecikme olmadığı gibi, olması gerekenden daha erken yayına hazır oluyor dergi. Ticari bir oluşum olmadığımız halde yazarlarımız ciddi özveri gösteriyorlar dergi için. Bir müzik dergisi bence aylık yayınlanmalı, bu süreklilik için şart. Ayrıca aylık bir derginin ayın ilk günü, en fazla ikinci günü çıkması gerekir ki bu da işin ciddiyeti açısından önemli. Basılı yayınlanması durumunda Siyah Beyaz’ın bu konuda problemler yaşayabileceğini düşündüğümden online yayında karar kıldım. Zira diğer türlü dergiyi hiç yayınlamamayı tercih ederim.

Şebokolik: SiyahBeyaz derginin içeriğinden bahsedecek olursak, birçok değerli yazarınız var ve 3.sayı itibariyle fotoğrafçılık,sinema gibi alanlara kadar değinen zengin bir içeriğiniz var, 4.ve ilerleyen sayılarda yeni alanlara da değinecek misiniz?

Siyah Beyaz : Hayır. Siyah Beyaz olarak belirli bir çerçevemiz var ve kimi zaman esnetsek de bu çizginin dışına çıkmayı düşünmüyoruz. Farklı konulara kısmen yer veriyoruz ancak “müzik dergisi” olarak tanımlanabilecek kadar müzik ağırlıklı bir içeriğimiz var. Bunu değiştirmeyiz ama yer verdiğimiz müzik tarzları açısından daha geniş bir perspektife geçebiliriz önümüzdeki sayılarda.

Şebokolik: Yine 3.sayıda kapak konusunu yazan arkadaş genç bir arkadaşımızdı.Bu şekilde genç girişimci arkadaşlara karşı derginizin bakış açısı nedir? Bu röportajı okuyan arkadaşların başvurmasını ister misiniz :)   ?

Siyah Beyaz : Ben de yazmaya başladığımda Can’ın yaşındaydım muhtemelen. Belki daha gençtim. Önemli olan yazarın kaleminin kuvvetidir, yaşı değil. Yani yazarının yaşı genç olduğu için bir yazıyı okumayacak olan varsa zaten derginin geri kalanını da okumasın. Can, yazdığı konunun farkında olan, orijinal fikirlere sahip ve derdini kelimelere iyi dökebilen bir dergi yazarı. Kapak konumuzu ona vermekte tereddüt etmedim. Ve evet, ciddi bir çerçevede yazılarının yayınlanmasını isteyenler bize ulaşabilirler ancak her dergi gibi biz de kadro konusunda titiz davranıyoruz.


“Siyah Beyaz dergi web sitesinde sayfa çevirerek okunabilen bir arayüze sahip..”

Şebokolik:  Peki bambaşka bir konuya değinelim, 3 sayıyla okuyucuyla buluştu SiyahBeyaz dergi,şu ana kadar aldığınız tepkiler nasıl oldu? Olumlu/ olumsuz ilginç tepkiler aldınız mı örneğin : ) ?

Siyah Beyaz : Henüz derginin içeriğiyle veya dizaynıyla ilgili olumsuz bir eleştiri almadık. Gelen eleştiriler hep olumlu yönde. Ancak derginin basılı olarak yayınlanması gerektiğinden söz ediyor bir çok okurumuz. Neredeyse baskı görmeye başladım bu konuda. : )


Şebokolik:
Siyahbeyaz Dergi olarak ülkemizdeki rock temalı yayınlara ve yayıncılara nasıl bakıyorsunuz? Sizin beğendiğiniz yayınlar neler?

Siyah Beyaz : Geçmişe bakarak dergi olayında kesinlikle ciddi bir ilerleme söz konusu. Çok başarılı dergiler var. Zor Dergisi var örneğin. Türkiye’de okuduğum en iyi müzik dergisi Zor. Kolay kolay aşılabileceğini de sanmıyorum. Umarım aylık yayına geçerler.

Öte yandan, fanzinler konusunda aynı şeyleri söylemek zor. Eskiden çok iyi fanzinler yayınlanırdı. Şimdikilerin bazıları neredeyse anlamsız kalacak düzeydeler. Eski fanzinleri özlemiyor değilim.

Şebokolik: Yavaş yavaş röportajımızın sonuna yaklaşırken, derginizi yeni okuyacak olan arkadaşlara söylemek istedikleriniz neler?

Siyah Beyaz : Ücretsiz bir dergiden, para vererek satın aldığınız bir derginin yayın ciddiyetini kesinlikle bekleyin. Bu yoksa eğer, ücretsiz yayınlanmasının hiç bir anlamı yoktur. Siyah Beyaz’ı bu doğrultuda hazırlıyoruz.

Şebokolik: Tüm röportajlarımızın klasik son sorusu :) , Şebnem Ferah hakkında neler düşünüyor SiyahBeyaz Dergi?

Siyah Beyaz : Dergi adına değil de kişisel bir cevap vereyim. Şebnem Ferah’ın Türkiye’deki en iyi rock müzisyeni olduğunu uzun zamandır düşünüyorum. Medyada ve internette tarzı içerisinde birlikte anıldığı isimlerden fersah fersah ileride Şebnem Ferah. İlk albümünden son albümüne kadar kesintisiz takip ve takdir ettiğim tek Türk müzisyen. Özellikle ilk albümünün yeri çok ayrıdır benim için.

Şebokolik: Dergi olarak misafirimiz olduğunuz için teşekkürler..Şebokolik Ailesinden Sevgiler..

Siyah Beyaz : Ben teşekkür ederim dergim adına. Başarılar…

Yorum Yaz