Zeytinli’de Catafalque

Şebokolik Dergi olarak Zeytinli Rock Festivali 2008′de Catafalque grubunu da kuliste yakaladık,ve keyifli bir röportaj yaptık..İşte o röportaj..

Şebokolik : Öncelikle Şebokolik Dergi’ye misafir olduğunuz için teşekkür ederiz.

Catafalque : Biz teşekkür ederiz.

Şebokolik : Zeytinli Rock Festival’de ki performansınız çok güzeldi hatta bize kalırsa en iyi performans sizinkiydi peki sizce nasıldı bu festival ?

Metehan Mert Çakır : Güzel bir festivaldi, keyifliydi ,seyirci güzeldi organizasyondan yana da bi sıkıntımız yoktu.

Alper Tabakçılar : Seyirciden aldığımız tepki çok önemliydi onlar bize 1 adım gelirse biz onlara 10 adım gidiyoruz etki tepki olayı.

Şebokolik : Birçok festivalde sizi görebiliyoruz ve canlı performanslarınız da unutulmayacak kadar güzel peki size göre festivaller Catafalque’a neler katıyor.?

Alper Tabakçılar : En başta seyirciyle buluşmak açısından çok zevk alıyoruz. Büyük organizasyonlarda yer almak gerçekten keyifli. Festivallerin şöyle bir özelliği var orda tek bir müziği dinleyen kitleyle buluşmuyorsun müzik yelpazesi geniş insanlar var dolayısıyla daha değişik insalara Catafalque müziğini tanıtma amacıyla katılmak daha güzel oluyor.

Metehan Mert Çakır : Tabi bir de işin sahne kısmı var sahneler daha büyük oluyor, performans için daha küçük kapsamlı yerlerde aynı güzellikte performanslar sergiliyemeyebiliyoruz.Sahne alanının büyüklüğü de bizim için çok önemli o yüzden festivalleri daha çok tercih ediyoruz.

Şebokolik : Dialectique albümünün üzerinden tam 1 yıl geçti.Catafalque’ın gelecek planları neler ?

Özge Özkan : Geniş şeyler üretmeye çalısıyoruz 3. albüm için , Unique ve Dialectique nasıl birbirinden farklı iki albüm ise 3.albümünde farklı olmasını hedefliyoruz. 3. albüm çalışmaları üzerindeyiz .

Şebokolik : Catafalque grup üyeleri 2. albümle beraber şu an ki yaptığı müziği tanımlarsa ne derler acaba ?

Arın Baykurt : Özelikle bir tarza sokmak mümkün değil.

Alper Tabakçılar : Albümü yaparken şu tarzda olsun diye şu müziği yapalım diye yapmıyoruz zaten.Catafalque müziği için yapıyoruz ama Gothic Rock daha çok söylenen orda orta yolu buluyoruz demek ama Catafalque müziğini yapıyoruz.

Şebokolik : Şarkı sözlerinizde genelde kadını esas konu olarak alıyorsunuz bunun özel bir nedeni var mı ?

Özge Özkan : Dialectique için öyleydi ama bu da kararlaştırılmış birşey değildi.Metin’in Dialectique için yazdığı sözlerle benimkilerin ortak noktası kadın teması olduğu için; Dialectique de öyle bir konsept yaptık tabi bu devam edermi 3. albümde kadın teması olur mu bilmiyoruz ama büyük bir ihtimal değişir bu tesadüf üzeri çıkmış bir konsept.

Metehan Mert Çakır : Yani tesadüf üzerine yazmaya başladığımız daha sonra üzerine bilinçli olarak yönlendiğimiz aralarda ona göre elemeler yaptığımız bir konsept oldu hoşumuza gitti güzelde oldu .

Şebokolik : Bir çok dergi ve anket tarafından Dialectique 2007′nin en iyi albümü seçilmişti . Bunu nasıl karşıladınız ? Zaten bekliyor muydunuz yoksa sürpriz mi oldu sizin için ?

Arın Baykurt : %50 bekliyorduk %50 sürpriz oldu diyebiliriz , yani bekliyorduk :)

Metehan Mert Çakır : Beklentilerimiz vardı yani yaptığımız müziğin kaliteli olduğunu biliyoruz.

Şebokolik : Özge Özkan 2005 yılında bir Japon heavy metal sitesinde bir çok başarılı vokalisti sollarayak ‘Yılın En İyi Solisti’ ilan edilmişti.Bu nasıl bir duyguydu ? Grubun yurt dışında tanınmasında nasıl bir katkı sağladı?

Özge Özkan : Ben tesadüfen öğrendim onlardan bana bir haber gelmedi , ilk anda çok şaşırdım tabiki ilk hissettiğim şey bizi Japonya’da demekki dinliyorlar oldu. Bunun sonrasında değil de aynı dönemde Amerika’dan Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Brezilya’dan,Japonya’dan mailler gelmeye başladı üzerine Dialectique’de gelince şöyle bir his uyandı bende biz iyi yapmışız bu işi ve dünya görüyor duyuyor bir şekilde biz daha mutlu oluyoruz ben çok iyi görmüyorum kendimi ama demek ki insanlar beni taktir ediyorsa ben daha fazla enerji sarfetmeliyim daha iyi şeyler yapmalıyım onlar için.


Şebokolik :
Türkiye değil de metal müziğim popüler olduğu bir ülkeden çıkmış olsaydınız şu an bulunduğunuz noktadan farklı bir noktada olur muydunuz ? Ve bu sizin için neyi değiştirirdi.?

Alper Tabakçılar : Bu benim şahsi fikrim hep söylüyorum o dediğin yerde olsaydık 6.albümü yapmış ve dünyayı turluyor olurduk.Türkiye şartlarında gothic metal yapmak o müziği yaymak çok zor.

Özge Özkan : Sadece sınırlar değil bir etiket söz konusu sınırları aşsan bile vize alsan bile Türkiye’den olduğunu bildikleri zaman insanlar biraz değiştiriyor fikirlerini çünkü ilk başta anlamıyorlar bile Türkiye’den olduğumuzu başka biryerden zannediyorlar .

Şebokolik : Etkilendiğiniz gruplar var mı ?

Metehan Mert Çakır : Artık yok zamanla olmustur tabiki.

Arın Baykurt : Her müzisyen 15′le 18 yaş arası etkileniyor.

Alper Tabakçılar : Örnek vermek gerekirse Paradise Lost.

Metehan Mert Çakır : Yeterli bir cevap bence güzel oldu. :)

Şebokolik : Hiç Türkçe şarkı yapmayı düşündünüz mü ? İngilizce sözlerde kendinizi daha iyi ifade ettiğinizi mi düşünüyorsunuz ?

Özge Özkan : Kendini daha iyi ifade etme değil de bu müziğe daha çok yakıştığı için biz İngilizce yapıyoruz artı daha internasyonel birşey olduğu için yurtdışındaki adama seslenmek istiyorsak bunu Türkçe yapamayız.Türkçe parça yapmayı düşündük hala da düşünüyoruz bu; Türkçe yapacağız veya yapmayacağız gibi birşey değil gerçekten bu müziğe uygun güzel tınlayan bir söz yazarsak günün birinde evet yaparız. Ama sırf Türkçe olsun diye de beğenmediğimiz bir şeyi gothic metale uygulayıp çıkarmayız.

Alper Tabakçılar : Günün trendini yakalamak adına daha popüler olalım, hadi biz de Türkçe yapalım diye bir amacımız yok.

Şebokolik : Özge Özkan’a soruyoruz , Yakın zamanda kendi solo EP’nizi çıkaracaksınız.Bununla ilgili beklentileriniz nelerdir?

Özge Özkan : Hiç bir beklentim yok . Sadece şarkı söyleyen biri değilim müzisyendim şarkı söylemeden önce kendi parçalarımı yapıyorum bunu bi şekilde paylaşmak istedim,ilk seferinde albümle çıkmak yerine küçük bir EP yapayım insanlar nasıl bir müzik yaptığımı görsünler , duysunlar , bilsinler diye böyle birşey yapıyorum ve hiçbir beklentim yok.

Alper Tabakçılar : Milyon dolarlar bekliyoruz. :)

Şebokolik : Catafalque olarak dinleyicilerinize mesajlarınız nelerdir ?

Metehan Mert Çakır : Biz politik bir grup değiliz . Herhangi bir politik veya dini görüşü yansıtmaya çalışmıyoruz o tarz gruplaşmalar zaten hoş değil biz müzikle anlatmaya çalışıyoruz hislerimizi.

Özge Özkan : Gençlere bir mesaj olacaksa bandrollü albümler alsınlar bu sadece bizim için değil Türk metalinin gelişmesi için.Grupların buna çok ihtiyacı var yurtdışındaki gibi bir müzik piyasası istiyorsak metal için Türkiye’de bunun yapılması şart…

Alper Tabakçılar : Biraz da şu bilgisayar denilen şeyin başından kalksınlar konserlere gelsinler, eğlensinler hayatın tadını çıkartsınlar.

Arın Baykurt : İnternet metalcisi olmasınlar yani. Çok fazla vakit harcıyorlar bilgisayar başında, mp3 dinliyorlar mutlaka dinleyecekler ama buraya konsere geldiklerinde de put gibi durmasınlar eğlensinler, atlasınlar, zıplasınlar burada sana kimse karışmaz özgürsün.Bazıları elinde cep telefonu karşında canlı grup çalıyor cep telefonuyla çekiyorsun sonrada onu seyrediyorsun evde, sen orda izliyorsun zaten para vermişsin gelmişsin istediğin gibi eğlen.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah hakkında görüşlerinizi alabilirmiyiz.?

Alper Tabakçılar : Ben Şebnem Ferah’ı Volvox zamanından beri tanırım o zamanlar gerçekten taktir ediyordum kendisini o küçücük ellerle nasıl öyle gitar çalabiliyor diye.Kemancı’da çok seyrettim ben seviyorum Şebnem Ferah’ı yaptığı müziğide taktir ediyorum .

Özge Özkan : Hepimiz başarılı buluyoruz.

Metehan Mert Çakır : Yapmacık durmuyor, yanlız damla gözlük yakışmıyor kendisine :)

Alper Tabakçılar : Joe Satriani çalıyordu o ellerle.

Arın Baykurt : Ben ilk albümünü çok dinlerim onun dışındakileri pek dinlemedim.

Catafalque : Yani yanlış bir insan değil devam etsin. :)

Şebokolik : Dergimize misafir olduğunuz için tekrar teşekkür ederiz :)

Catafalque : Biz teşekkür ederiz.:)

Fotoğraflar için Ceylan Sayın’a Teşekkürler.

4 Yorum - “Zeytinli’de Catafalque”

  1. Ne sıcakkanlı insanlar ya :) )

  2. bayılıyorum bu gruba ya=)

  3. Gerçekten denildiği gibi çok sıcaklar ya =)

  4. gerçekten basarlı bir grup yaptıkları goth\doom metalin hakkını veriyolar

Yorum Yaz