Zeytinli’de Yüksek Sadakat

Şebokolik Dergi olarak Zeytinli Rock Festivali 2008′e gittik ve kulisde Yüksek Sadakat ile Röportajımızı yaptık.İşte o röportaj..

Şebokolik : Öncelikle Şebokolik Dergi’ye misafir olduğunuz için teşekkür ederiz.

Yüksek Sadakat : Biz teşekkür ederiz.

Şebokolik : Röportajımıza direk Zeytinli Rock Festivali ile başlıyalım , nasıl gelişti olaylar ve yüksek sadakat nasıl burda ?

Kutlu Özmakinacılar : Zeytinli değince biz başlattık gibi birşey oluyor. :) 4 festival oldu biz dördünde de çalan tek grubuz daha ilk albüm çıkmadan ben demoyla gitmiştim Ali’lerin yanına. Ali’lerde seve seve dediler. O gün bu gündür biz Zeytinli’de çalıyoruz. 4 yıl oldu dördünde de çaldık. Bizim için önemli her zaman değer verdiğimiz bir festival oldu. Biz birde çoluk çocuk gelmeyi seviyoruz böyle yerlere. Sadece grup değil 2-3 gün önceden gelip kendimizi ısıtmayı diğer grupları felan seyretmeyi seviyoruz. O anlamda festival bizim için önemli birde Zeytinli’nin diğer festivallerde olmayan özelliği , kendi yağında kavrularak bu günlere geldi arkasında öyle çok büyük sponsorlar yok. O gelişimin şahidi olmak ayrıca zevk veriyor bize. Zeytinli’de çalmak bizim için herzaman keyifli oldu , yıl içinde özlediğimiz festivallerden biri.

Şebokolik : Konser takviminize baktığımızda genelde , minimum 5 konser veriyorsunuz ayda hayranlarınızla buluşmak nasıl etkiliyor sizi ?

Kutlu Özmakinacılar : Bu işin en güzel kısmı müzisyenler için konser vermek ve hayranlarıyla buluşmak.Bizi pozitif şekilde etkiliyor çok daha fazlasını da çalmak isteriz inşallah. Öylede olur ilerleyen zamanlarda. Sonuçta sahnede bildiğinizi paylaşmanız , onlar tarafından müziğinizin algılandığını görmek her zaman bizim için büyük bir keyif .

Şebokolik : İlk sayımızdaki sizinle röportajımızın üzerinden 1 ay geçmeden grup üyelerinden ikisi değişti biraz klişe bir soru olsada bu sizi nasıl etkiledi ?

Kutlu Özmakinacılar : Bu bizi çok fazla etkilemedi açıkcası , çünkü cok şanslıydık şansımız yaver gitti . Cemil gruptan ayrıldıktan bir iki ay sonra , Kenan geldi ne planlarımız aksadı ne de başka birşey. Hatta bizim açımızdan eskisinden çok daha iyi buluyorum ben , Yüksek Sadakat’ın şu andaki kimyasını.

Şebokolik : Katil ve Maktul albümünden aldığınız tepkiler nasıl ?

Kutlu Özmakinacılar : Oldukça iyi ben ilk albümden daha sofistike bir albüm olduğunu düşünüyorum. Katil ve Maktul’ün albümü dinleyen hemen hemen herkes de aynısını düşünüyor. Güçlü bir albüm olduğu düşüncesindeler , kendi içinde konsepti olan bir albüm. Bunun altından da yeteri kadar başarıyla kalktığımızı düşünüyorum ve ilk albümle kıyaslanırsa Yüksek Sadakat’ın müzik yolculuğunda da daha ileriye doğru atılmış bir albüm olduğunu düşünüyorum. İlk albüme nazaran daha toplu daha kompakt bir müzik var. Kenan’ın gelişi çok etkiledi çünkü , Kenan sadece vokalist değil aynı zamanda bir müzisyen. Onunda katkısıyla 2 gitar çalmaya başladık onunda etkileri oldu ve bütün bunlar bir araya gelince ben ikinci albüme gelen tepkileri normal buluyorum. Çünkü gelen bütün tepkiler olumlu gibi geliyor bana.

Şebokolik : Sitenizdeki ankette ”Aşk Durdukça” en fazla oy alan şarkılardan biri 2. klibi bu şarkıya çekmeyi düşünüyormusunuz ?

Kutlu Özmakinacılar : 2. klibi bu şarkıya çekebiliriz , ama tabi klip çekimleri bazı başka faktörlerinde devreye girdiği süreçler mesela bunlardan biri bazı sponsorluk anlaşmalarıyla alakalı olabilir , ama ‘Aşk Durdukça’yı ben bu albümde klipsiz bırakmamak gerektiğini düşünüyorum. Ben albümün en öne çıkan şarkılarından biri 2. klip olmasada 3. veya 4. ama mutlaka ona klip çekilecektir.

Kenan Vural : Benimde stüdyoda söylediğim ilk ” Katil ve Maktul ” şarkısı ”Aşk Durdukça” .


Şebokolik :
Peki ”Aşk Durdukça” şarkısı nasıl oluştu ?

Kutlu Özmakinacılar : Şarkıları ben yazıyorum ondan sonra bir araya geliyoruz , onları stüdyoda düzenliyoruz. Oluşma hikayesi benim eski şarkılarımdan birisidir. Aslında enteresandır başka bir bestemde benim bu sözleri böyle değildi , 1 besteydi bu o bestenin bir kısmını aldım sözlerini değiştirdim ve sonuna başka bir nakarat yazdım. Şarkı öyle ortaya çıktı , aslında şarkı bir miktar kendi içinde maceralıdır. Bir bütün olarak yazılmadı şarkı. Sonra stüdyoya girdik güzel akustik bi şarkıydı , içeriği itibariyle öyle geliyordu. Mümkün olduğu kadar enstrümanlarda sertleşmeye gitmeden ,mümkün olduğu kadar yumuşak bir çizgi yakalayarak düzenlemeye çalıştık. Sanırım şarkının içeriğiyle örtüşen bir düzenleme oldu bu , o yüzden insanlar bu kadar çok beğeniyor olabilir bu şarkıyı.

Şebokolik : Yüksek Sadakat’ın hayranlarıyla arası nasıldır , ilginç olaylar yaşıyormusunuz konserlerde ?

Kenan Vural : Sizin yaptığınız işi severek sizi seven biri var. Bizde yaptığımız işle varolmaya çalıştığımız için bizim yaptığımız işi severek bizi seven insaları sevmemek mümkün değil. Dolayısla iyi bir alışveriş web sitemizde ziyaretçi sayfasına gelen mesajları hemen hemen hergün hepimiz okuyoruz. Nerelerde konser isteniyor ve oraya sadece sizi seviyoruz gibi şeyler değil eleştirel bizi yönlendiricek şeylerde geliyor. İnternetteki forumları takip etmeye çalışıyorum ben , özellikle seyirciyle ilişki bence şu açıdan önemli , ben aslında kişisel olarak bir albümü oluşturan parçaların kayıt yapılmadan önce sahnede seyirciyle paylaşılmasından bile yanayım. Çünkü seyirci sizi yapıcağınız işin doğruluğu yanlışlığı konusunda birebir ve en doğru yönlendirecek kitle , çünkü zaten onlar için iş yapıyorsunuz biz düzenlemeleri yaparken parçaları yazarken , her zaman müzisyen düzenlemelerine kayıyoruz ister istemez. Oysaki o seyircinin algısını zaman zaman aşabilir , onların sevmediği noktalara getirebilir parçaları dolayısla seyirciyle ve fanlarla şarkıyı paylaşmak son derece önemli.

Şebokolik : Hayranlarınıza buradan mesajınız varmı ?

Kutlu Özmakinacılar : Konserlerimize gelsinler , bizim için bu çok önemli bütün mesajımızı biz sahnede veriyoruz zaten. Onlara kağıt üzerinde veya internette verdiğimiz mesajlar sahnede verilenler yanında biraz daha zayıf kalıyor. Tabiki fikirlerimizi paylaşmaktan memnun değiliz anlamı çıkmaz da buradan bizim asıl işimiz sahnede müziğimizi inşaa etmek olup , bizimle sahnede müziğimizi paylaştıkları sürece tamamdır bizim mesajımız budur.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyiz ?

Kutlu Özmakinacılar : Şebnem’i hepimiz çok seviyoruz. :) Hem istikrarı hem yaptığı müzik hem işine verdiği önem benim herzaman saygımı kazanmış  , en önde gelen sanatçılardan birisi.Duruşuna çok dikkat ediyor koruyor buna çok dikkat ediyor ve bende bundan çok memnun oluyorum. Şarkılarını seviyorum şarkı yazarı olarak , grubunda çalan müzisyenleri seviyorum , hepsi son derece iyi müzisyenler. Bu işin profesyoneli diye birşey söylemek mümkünse gerçekten Türkiye’nin en profesyonel isimlerinden birisi Şebnem Ferah.

1 Yorum - “Zeytinli’de Yüksek Sadakat”

  1. yüksek sadakat sizi çok seviyorum hele o piyano çalan çocuk çok yakışıklı ve inşallah hataya gelirsiniz

Yorum Yaz