Keşfedilmeye Hazır Albüm “Her Şeye Evet Diyemem”

Şebokolik Derginin ilk sayısında misafir ettiğimiz ve o zamanlar “Patlamaya Hazır” diye nitelendirdiğimiz bir grup idi Cinseddi.Bize göre gerçekten dinlemeye değer şarkılara sahiplerdi. Aradan zaman geçti ve Şebokolik Dergi 4.sayıya geldi.Bir önceki sayıda haberini yaptığımız Cinseddi’nin albümü ise müzik marketlerde yerini aldı.”Patlamaya Hazır” Cinseddi’nin albümünü, müzikmarkete gidip satın almak gerçekten çok güzeldi bizler için. Onları tekrar ağırlayıp bu sefer albümlerine dair bir röportaj yapmayı istedik ve yaptık. Öncelikle albüme dair bilgiler, daha sonra da albüme dair röportaj sizlerle..

Sözlerini Özlem Altınışık ve Uğur Çakar’ın yazdığı ve düzenlemelerin tüm gruba ait olduğu “Herşeye Evet Diyemem” 12 şarkıdan oluşuyor.Albümün kayıdı Stüdyo-D’de Ankara’da yapıldı.Fotoğraflar ise Ali İnal’a ait.

Her Şeye Evet Diyemem (2009)
1. Süslü (3:36)
2. Tarihin En Büyük Yalanı (5:06)
3. Adım Ne (4:09)
4. Öğret Bana (3:47)
5. Hazır mısın (4:45)
6. Kumdan Kaleler (4:10)
7. Hayat ve Aşk (3:56)
8. Kaç Para (3:37)
9. Gün Doğana Dek (4:17)
10. Bu Rüya (4:12)
11. Benim Ruhum Cam Bir Ev (4:38)
12. Her Şeye Evet Diyemem (4:18)

Şimdi de Herşeye Evet Diyemem albümü üzerine Cinseddi ile yaptığımız röportaj sizlerle..

Şebokolik: Öncelikle uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar..Yeni albümünüz hayırlı olsun, tekrar hoşgeldiniz dergimize :)

Cinseddi: Merhaba hoşbulduk Sertan, grubumuz adına ben yani Özlem sorularını yanıtlamaya çalışacağım…

Şebokolik: Albüm öncesi dönemle başlayalım röportajımıza, “Herşeye Evet Diyemem” isimli albümün hazırlanış sürecini biraz anlatır mısınız?

Cinseddi: Toplamda 1,5 sene sürdü aslında. Uzunca bir süre eve kapandık, yazdık, çaldık, kaydettik… Besteleri Uğur’la oluşturduktan sonra grupla birlikte stüdyo çalışmalarına başladık. İçimize sinen yapılarıyla da kaydettik.

Şebokolik: Albümünüz çıkalı kısa bir süre geçti, albüme dair aldığınız tepkiler nasıl?

Cinseddi: Evet aslında çok kısa bir süre oldu, tepkiler olumlu yönde, albümde 12 şarkı var ve insanların sevdiği şarkılar birbirlerinden farklı. Şarkıların hepsine ayrı ayrı özenildi, genel olarak albümün beğenilmesi bizim için sevindirici.

Şebokolik: Hayranlarınızın tepkisi böyle, peki Cinseddi Grubu’nun albüme tepkisi nasıl? Yani albümü nasıl buluyorsunuz?

Cinseddi: Biz elbetteki albümümüzü seviyoruz, içimize sinmeyen şarkıları zaten oluşturmaz ve albüme koymazdık. Üstelik kendimizi şanslı sayıyoruz. Bizimle aynı fikirde olan ve destekleyen birileriyle çalıştığımız için…Bizi etkileyen, sizi de içine alacağını düşündüğümüz, sizinle bağ kurabileceğimiz şarkıları albüme koyduk, her şey gerçek.

Şebokolik: Bir çok müzik grubunun ilk albümde yaşadığı bir durumu sormadan edemeyeceğiz, albüm tam olarak içinize sindi mi?

Cinseddi: Şarkıların oluşturulması ya da kaydettiğimiz gitar tonları, melodiler, kullanılan enstrümanlar konusunda bir baskıyla karşılaşmadığımızdan rahattık. Evet ilk birkaç albümleri içine sinmeyip de son albümlerinde istediklerini yakalayanlar var. Kimse kimseye zorla albüm yaptırmıyor aslında, zaten amaç şu değil midir; anlatamadıklarınızı yazarsınız, öfkenizi, aşkınızı, rahatsız olduklarınızı, içinde olmayı istediğiniz bir hayali… İçinize sinmeyen bir işte zaten samimiyeti kaybedersiniz.

Şebokolik: Biraz da şarkılara geçecek olursak…Ayrım yapmanız mümkün değildir zaten ama biz yine de soralım :) Özel olarak beğendiğiniz bir şarkınız var mı albümde?

Cinseddi: Şarkıların hepsi farklı dönemlerde oluşturuldu ve o dönemde benim için en güzeli oydu. Döneminde güzel olanların hepsini koyduk zaten.

Şebokolik: Albüme dair klipleri soracak olursak, ilk klip Süslü isimli parçaya geldi, 2.si hangi parçaya gelecek ve kaç klip düşünüyorsunuz?

Cinseddi: Buna ilk klibimiz yayınlanmaya başladıktan sonra karar vereceğiz, sanırım Mayıs’ın ortalarına doğru Süslü’nün klibi hazır olacak. Diğer klip için sizlerden yardım alabiliriz. Tarihin En Büyük Yalanı olabilir mi mesela, Siz seçin.

Şebokolik: Sizin eski bir dinleyiniciniz olarak, Elveda isimli parçayı albümde göremedim, ileride bir albümde yer vermeyi düşünüyor musunuz?

Cinseddi: Konserler için hazırladığımız playlistte albüme koymadığımız şarkıları da seslendirmeyi düşünüyoruz. Elveda, Bırak Kendini… Evet albüme koymadık, yepyeni 10 şarkıyı sizlere dinletmek istedik çünkü.

Şebokolik: Peki bu yaz albüm tanıtımı için konser planlarınız var mı?

Cinseddi: Elbette var fakat tarihler şu an netleşmedi. Bizlerle ilgili gelişmeleri www.cinseddi.com/forum ve www.myspace.com/cinseddi adresinden takip edebilirsiniz.

Şebokolik: Son olarak dinleyicilerinize söylemek istedikleriniz neler?

Cinseddi: Sevgili Şebokolik dergi okurları, grubumuza ve müziğimize gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Hep sürsün bu…

Şebokolik: Albümünüzde başarılar, misafirimiz olduğunuz için tekrar teşekkürler :)

Cinseddi: Biz teşekkür ederiz, konserlerde görüşmek üzere…

Röportaj : Sk

6 Yorum - “Keşfedilmeye Hazır Albüm “Her Şeye Evet Diyemem””

  1. çok güzelmiş bana mail attığınız için teşekkür ederim

  2. Daha çok bilgi istiyoruz :)

  3. çok ii bi albüm cokta sevındımm :D daha nice albumlere !!! ama bu sefer kı bu kadar gec çıkmasın lütfen !!!

  4. Çok güzel olmuş bu röportaj.Solistleri de çok tarz :D

  5. ıyı güzel devamının gelmesi tememnim olarak başarılar diliyorum..

  6. Albümü çıktığı hafta almıştım, çok beğendim hala hiç sıkılmadan dinliyorum, 2. klip tarihin en büyük yalanı veya hayat ve aşk a çekilebilir bence.

Yorum Yaz