Onu Tanıyanlardan Şebo – İskender Paydaş

4. Sayımızın yeni başlıklarından biri olan ‘Onu Tanıyanlardan Şebo’ bölümünün bir diğer konuğu da İskender Paydaş! Kendisiyle Şebnem Ferah ve müzik hakkında konuştuk…

Şebokolik: Şebnem Ferah’ın ilk albümünde birçok emeğiniz bulunuyor. Biraz eskiye gideceğiz ama -geçmişe dair inanılmaz bir hafızaya sahip olduğunuzu da düşünerek- tanışmanız bu albümle mi gerçekleşti yoksa daha öncesi de var mı?

İskender Paydaş: Şebnem’le tanışmamız albüm yapmamızdan 2-3 sene öncesine dayanır.Sanırım 1994′te Volvox olarak stüdyoda kayıt yapıyorlardı.Aynı stüdyoda ben, Mirkelam’ın albümüyle uğraşıyordum…Tarkan Gözübüyük bizi tanıştırdı.Tabii daha önce sahnede seyretmiştim.Sonrasında Özlem Tekin`le albüm üzerinde çalışırken Şebnem’de genellikle yanımızdaydı.O sıralar arkadaş olmaya başladık.

Şebokolik: Prodüktör, aranjör, müzik yönetmeni, yapımcı, davulcu, klavyeci ve daha birçok özelliğinizle neredeyse Türkiye’deki bütün sanatçılarla çalıştınız. Peki, Şebnem Ferah’la çalışmanın ayrıcalıkları neler?

İskender Paydaş: Şebnem Ferah yüksek zekası kocaman yüreği için çalışan ender insanlardan biri.Zaten o yüzden o kadar etkileyici şarkılar yazıp söyleyebiliyor.O kadar sertlik içinde o kadar narin kalabiliyor.Bu onun karakteri ve müziğine de aynen yansıyor.Böylesine “gerçek” bir müzisyenle “gerçek”müzik yapabiliyorum.Bu herkesle her zaman mümkün olmuyor.

Şebokolik: Müzik her insan için değişik duygular, farklı düşünceler ifade eden bir kavram ve sizler müzik üreten insanlarsınız. Albüm kayıtlarında fikir ayrılıklarını düştüğünüz oldu mu hiç?

İskender Paydaş: Arada sırada oluyor tabii.Hatta ikinci albümün demo kayıtlarında bir ara ortam bayağı gerilmişti…Bir iki hafta ara verip devam ettik.Kolay değil…Duygularla oynuyor, onlardan müzik yapmaya çalışıyorsunuz.

Şebokolik:
Klasik ‘sanatçı kaprisi’ stüdyo dönemlerinde Şebnem Ferah’ta da var mı sizce?

İskender Paydaş: Beraber çalışırken hiç olmadı…Şebnem çok çalışkan ve işine sahip çıkan bir müzisyen.

Şebokolik:
Müzisyen olarak meslektaşlığınız dışında, çalıştığınız hemen her sanatçıyla olduğu gibi Şebnem Ferah’la da bir dostluğunuz var. Şebnem Ferah’ın dostluğundan bahsedebilir misiniz bize biraz?

İskender Paydaş: Şebnem’le her ne kadar hafif mesafeli olsak da birbirimizi cok sevdiğimizi düşünüyorum…Beni ilk tanıdığında oldukça soğuk bulmuş..Sonra aniden komiklikler yapmaya başladığımda, ilk şoku atlattıktan sonra çok eğlenceli bir arkadaşlığımız oldu.Birbirimizin yanında artık çok daha rahatız diyebilirim.

Şebokolik:
Şebnem Ferah’ı uzun yıllardır tanıyan biri olarak, geçmişten bugüne Şebnem Ferah’ta ne gibi değişmeler, gelişmeler görüyorsunuz?

İskender Paydaş: Karakter olarak ilk tanıdığım gibi ki aynı kalmak çok güç bir iştir, müzikal olarak, sarkıcı ve söz yazarı olarak benzersiz bir konumda.Tamamen kendine has ve etkileyici.

Şebokolik: Şebnem Ferah’ın 10 Mart 2007 konser DVD’sini bir dinleyici olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

İskender Paydaş: Çok iyi bir iş.Hakan Utangaç ve Tarkan Gözübüyük’ü kutlarım.Ayrıca tüm ekip en iyisi için çalışmışlar ve başarmışlar.Artik DVD yapmayı planlayanlar Şebnem Ferah DVD’sini geçme hedefinde.

Şebokolik: Şebnem Ferah’ın en başarılı albümü hangisi sizce?

İskender Paydaş: Kadın

Şebokolik: Şebnem Ferah’ın Haziran ayı içerisinde çıkmasını beklediğimiz yeni albümüyle ilgili beklentileriniz neler? Ve bu albümde sizin de yeriniz olacak mı?

İskender Paydaş: Albümle ilgili pek bir bilgim yok.İyi olacağına eminim.

Şebokolik:
Şebnem Ferah’la yaşadığınız ve hatırladığınız da gülümsemenize sebep olan bir hatıranız var mı?

İskender Paydaş: Bir keresinde stüdyoda elektrikler kesildi.Karanlıktan faydalanıp ses mühendisine farkettirmeden kaçıp lunaparka gittik.Ses mühendisi bizim yokluğumuzu fark etmeyip uzun süre kendi kendine konuşmuş durmuş:)

Şebokolik: Türkiye’deki önemli müzisyenlerden birisiniz, hazır sizi bulmuşken müzik piyasasını değerlendirmeden geçmeyelim(: Şu dönemde Türkiye’de müzik için iyimser bir tablo çizmek mi yoksa kötümser bir tablo çizmek mi daha doğru olur?

İskender Paydaş: Şu an müziğin para etme biçimi değişikliğe uğruyor.Bu durum müzik endüstrisinde sarsıntılar yaratıyor ama herşeye rağmen daha iyi konser performansları görmekteyiz artık.Bence ne iyi ne kötü…Karmaşık.

Şebokolik: Bizi bekleyen yeni proje hazırlıklarınız var mı şu an?

İskender Paydaş: Zamansız Şarkılar konser serisini yaz sonu bir DVD albüm olarak çıkaracağım.Şu anda bu çalışmalar devam ediyor.

Şebokolik: Şebokolik dergiye konuk olduğunuz için teşekkür ederiz…

Röportaj: SEBrOck

1 Yorum - “Onu Tanıyanlardan Şebo – İskender Paydaş”

  1. Şebokolik: Şebnem Ferah’la yaşadığınız ve hatırladığınız da gülümsemenize sebep olan bir hatıranız var mı?

    İskender Paydaş: Bir keresinde stüdyoda elektrikler kesildi.Karanlıktan faydalanıp ses mühendisine farkettirmeden kaçıp lunaparka gittik.Ses mühendisi bizim yokluğumuzu fark etmeyip uzun süre kendi kendine konuşmuş durmuş:)

    Bunu bir dergiyede vermişti.. İlk okuduğumdada çok hoşuma gitmişti (= Ne güzel :P

Yorum Yaz