Onu Tanıyanlardan Şebo – Zeynel Abidin Ağgül

Şebokolik Dergi olarak Şebnem Ferah’a dair hazırladığımız sayfalara bu sayı ile bir yenisini ekliyoruz. “Onu Tanıyanlardan Şebo” bölümü ile birlikte, Şebnem Ferah ile çalışmış insanlara ve Şebnem Ferah’ın tanıdıklarına sorularımızı yöneltiyoruz ve Şebnem Ferah temalı röportajlar yapıyoruz.Böylece belgesel tadında “Onu Tanıyanlardan Şebo” röportajlarımız oluşacak..

“Onu tanıyanlardan Şebo” isimli bölümümüzün bu sayı da 2 konuğu var. Bu isimlerden biri Zeynel Abidin Ağgül… Diğeri ise İskender Paydaş. İlk konuğumuz Zeynel Abidin Ağgül, Şebnem Ferah’ın Perdeler albümüyle beraber,  fotoğraf konusunda birlikte çalıştığı fotoğrafçı..Şebnem Ferah konusundaki röportajımız sizlerle..

Şebokolik: Şebnem Ferah’la ilk olarak Perdeler albümü için çalışmıştınız. Öncelikle nasıl bir araya geldiniz?

Zeynel Abidin Ağgül: İlk önce Perdeler Albümü’nün öncesi, Şebnem Ferah’ın basın fotoğraflarını çekmek için müzik stüdyosunda bir araya geldik.Ve sadece bir iki kare fotoğrafa ihtiyaçları vardı. Bu çekim çok beğenildi ve basın fotoğrafı yerine albüm kapağı olarak kullanmak istediler. Ve sonrasında 11 Eylül 2001′ de basın fotoğrafları için çekim yaptık. Bu fotoğrafları da çok beğendiler ve basın fotoğrafı olarak kullanmayalım dediler ve böylelikle albüm çekimleri yapmaya başladık.

Şebokolik:Şebnem Ferah’la çalışmak nasıldı? Hayranları olarak, alçakgönüllü olduğunu az çok bilsek de sizin için de öyle miydi? Kaprisleri olan bir sanatçı mı ?

Zeynel Abidin Ağgül: Şebnem Ferah, çalışılması çok keyifli olan, kaprissiz, enerjisi çok yüksek harika bir insan. Bütün albümlerde grubu ile beraber çalıştık.

(Ozan, Buket, Metin ve Aykan… Hepsi de olağanüstü insanlar…)

Şebokolik:Perdeler albümünden sonra Kelimeler Yetse ve Can Kırıkları albümünde tekrar bir araya geldiniz. Her birinde farklı bir tema oluşturdunuz. Bunda albümdeki şarkıların ya da Şebnem Ferah’ın her albümde değişen imajının bir etkisi var mı?

Zeynel Abidin Ağgül: Çekim önceleri proje oluşturmak üzerine görüşülüyordu, planlar yapılıyordu ancak her şey çekim sırasında stüdyoda veya mekânda bazen çok farklı olarak yön değiştiriyordu… Çoğu zaman spontan olarak çok daha güzel işler ürettik…

Şebokolik:Çekimlerde Şebnem Ferah’ın da özel istekleri oluyor mu?

Zeynel Abidin Ağgül: Olmuyor çünkü o çok mütevazi bir insan… Ortamda biz ne yaşıyorsak o da bizimle beraber onu yaşıyor… Soğuksa üşüyor, sıcaksa terliyor… Acıktığımızda birlikte yemek yiyoruz. Bunun haricinde fotoğraf konusunda tamamen kendisini bize teslim ediyor ki bu da hiçbir fotoğrafçının arayıp da bulamadığı bir şeydir.

Şebokolik:Peki, bir albümün fotoğraflarının çekim ve montaj aşaması ne kadar sürüyor?

Zeynel Abidin Ağgül: Çekim bir veya iki gün… Fotoğrafların baskıya hazır hale gelmesi ortalama bir hafta sürüyor. Bu sürelere ek olarak öncesindeki toplantılar da var tabii ki.

Şebokolik:Buna şahit olmuş biri olarak, kamera arkasındaki Şebnem Ferah’la kamera önündeki Şebnem Ferah arasında bir fark var mı sizce?

Zeynel Abidin Ağgül: Kesinlikle var şöyle; kamera önündeki Şebnem, duygularını gözleriyle, yüzüyle, tüm ruhuyla ifade eden büyük bir stara dönüşüyor.Kesinlikle yok şöyle; kamerayı indiriyorsun ve karşımızda Şebo… Bizden ve gülümseyen…

Şebokolik:Çekimler esnasında aklınızda kalan ilginç bir olay var mı?

Zeynel Abidin Ağgül: 11 Eylül’ de çekim yaptığımız esnada ikiz kulelerin bombalandığı haberini aldık.Ve bir de 10 Mart 2007 konserinde fotoğraf çekerken, dinleyiciler tarafından çakmak ve bozuk para yağmuruna tutuldum :) Önlerinin kesilmesini istemedikleri için…Aslında en ilginci, biz Şebnem’le uzun uzun nasıl fotoğraf çekeceğimizi konuşmayız ama “sessizce” gözlerimizle, ruhumuzla konuşuruz… Ve sonunda iki tarafın da içine sinen bir iş ortaya çıkar.

Şebokolik:10 Mart konserini bir dinleyici olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zeynel Abidin Ağgül: Her zamanki gibi muhteşem bir sahne performansı, olağanüstü bir orkestra… Müthişti.

Şebokolik:Yeni albüm çalışmaları sürüyor. Bu albümde de yer alacak mısınız?

Zeynel Abidin Ağgül: Allah bilir… Umarım…

Şebokolik:Şebokolik Dergi’ye misafir olduğunuz için teşekkür ederiz(:

Röportaj: SEBrOck

2 Yorum - “Onu Tanıyanlardan Şebo – Zeynel Abidin Ağgül”

  1. Kaliteli bir sanatkar ile diğer kalite hakkında sorular cevaplar…Perdeler’den ziyade elbet bir gün birbirlerinin aynı kumaştan gelen sanat ipeğinde birleşeceklerdi.İki büyük sanatçıya sevgiler…TEŞEKKÜRLER…

  2. zeynel abidin ağgül ün kadraj ına hstaym gercekten fazlsıyla profesyonel…ve sebo nun fotolarınıda böle biri çekmeli zaten…

Yorum Yaz