Uzaklardan “Paradise Lost”

Müziğe dair Türk müzisyenler ile çalışırken, yabancı müzisyenleri de misafir etmek istedik. Paradise Lost da severek dinlediğimiz isimlerden biri. Türkiye’ye gelmeleri kesinleşen İngiliz gruptan son röportajı da biz almayı başardık :)

Muhabirimiz GhoStRoCkeR, Paradise Lost ile beklenen albümleri ve müziğe dair bir röportaj yaptı.Röportaj sizlerle..

For original “English” Version…

Şebokolik : Müziginizle başlayalım.Soundunuzda daha önce death/doom altyapıları vardı, sonra yeni bir arayış içersine girdiniz ve gotik metal çıkıverdi.Bu türe başlamanızdaki neden neydi?

P.L. : Bir planımız yoktu, oluverdi.. Degisik tarzları birbirine kaynaştıran herhangi bir grup elbette yeni bir alt tarz oluşturacaktır. Öyle bir oluverdi ki gotik ve death metal müziği kaynaştıran nerdeyse ilk grubuz.

Şebokolik : Host ile birlikte soundunuz en yumuşak ve en elektronik halini alıyor. Daha önce olmamış bir terim yarattınız: ”Dark rock” Bize bunun nasıl ortaya çıktığını anlatır mısınız?

P.L. : Yine, müzigin etikete ihtiyacı vardı, “dark rock” o anda müziğe en uyanıydı.Sonuçta gerçek anlamda metal değildi.

Şebokolik : Şarkılarınızı yazarken nereden fikir ve ilham alıyorsunuz?

P.L. : Türü sevmek müzik açısından da, şarkı sözleri açısından da yardımcı oluyor. En çok gerçek hayat hakkında yazarım ama anlaşılması zor.

Şebokolik : Avrupa’da Paradise Lost’un Metallica’yla eş değerde ve Nick Holmes’in James Hetfield gibi gösterilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

P.L. : Gerçekle uzaktan yakından alakası yok!

Şebokolik : Önceki albümünüz,In Requem için tek klip çektiniz.Neden daha fazla çekmediniz? Mesela Requem şarkısı için?

P.L. : Century firması sadece bir şarkı istedi. Parayı onlar veriyor!

Şebokolik : Yeni albümden konuşalım.. Yeni albümünüz  09′un sonlarına doğru çıkacak. Bir buçuk yıllık aradan sonra Paradise Lost hayranlarını nasıl bir geri dönüş bekliyor?

P.L. : Yeni albüm bayağı ağır bir albüm olacak.Host hayranlarının şikayetlerini bekliyorum , ama belki de metal hayranlarından Host albümünü yaptığımız zamanki kadar çok şikayet gelmeyecektir :)

Şebokolik : Yeni albümünüzün teması ne olacak? Bu albümde Paradise Lost bizlere ne anlatacak?

P.L. : Tema? Yeni albüm yaptığımız her bir albüm gibi insanları kızıştıracak. Tavrımızdan taviz vermeyiz :)

Şebokolik : Paradise Lost’un an itibariyle Jens Bogren’le bir albüm kaydettigi bilinmekte. Şarkıların bazıları ”First Light, As Horizons End, Faith Divided Us Death United Us, Frailty , My Last Regret ” Diğer şarkılar hakkında bilgi verebilir misiniz?

P.L. : Onları hala kaydediyoruz ve ben hala şarkı sözü yazıyorum, sanırım bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Şebokolik : Albümün adını öğrenme şansımız var mı? :)

P.L. : Hala karar veriyoruz. Gerçi son sorunuzda bahsetmiştim ;)

Şebokolik : Konserinizden bahsedelim. Son konseriniz 2008 Kasım’ındaydı. Bu yıl ilk konseriniz Nisan’da olacak.Bu uzun bir ara…Bu yıl ile ilgili başka planlarınız neler?

P.L. : Üzerimizdeki örümcek ağlarını atmak için bir çok gösteri yapacağız eminim bu sene sonuna ve 2010′a kadar yayılacak.

Şebokolik : Konser takviminiz henüz açıklanmadı. Türkiye’yi bu sene ziyaret etmek gibi bir planınız var mı?

P.L. : Kim bilir ? :)

Şebokolik : Bizim ülkemiz hakkında duygu ve görüşleriniz nelerdir? Türk müzigi hakında ne düşünüyorsunuz?

P.L. : Benim ülkem dışındaki ülkeleri gezmeyi seviyorum ama Türk müziğine pek aşina değilim, hatta özür dilerim bana biraz Türk müziği gönderir misin?

Şebokolik : Konuğumuz olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Türkiye’ye geldiğinizde sizinle tekrar röportaj yapmak isteriz.

P.L. : Çok teşekkürler. 09′da Türkiye’de görüşürüz.!!

Röportaj : GhoStRoCkeR

4 Yorum - “Uzaklardan “Paradise Lost””

  1. ERASED-LOOK AT ME NOW Şarkıları grubu anlamamıza yetiyor tarzda herkes ile aynı gibi diyebiliyoruz ama sözlere kaptırdığımızda farkı anlattırıyor zaten onlarda bunu istiyor müziklerine dahada çok sözlerini dinlememizi.TEŞEKKÜRLER..MÜZİĞİNİZE…

  2. YaşaSın P.L (H)

  3. Ben yollarım size Türk Müziği.. :p hatta geliyosunuz madem buralara :d yaparım ben size :P Canlarım benimmmmm :) )))

  4. paradise lostla röportaj…
    kutlarım:)

Yorum Yaz