Amatör Müzik


Bu sayıda değineceğimiz konulardan birisi de son yıllarda yıldızları parlayan amatör rock grupları ve amatör rock müzik mevzusu.
Şebokolikler olarak Şebnem Ferah’ ın da bir zamanlar amatör müzik yaptığını ve kendisini duyurmak istediğini bildiğimizden, dergi olarak amatör müzisyenlere yani geleceğin
sanatçılarına destek veriyoruz.
Amatör müzik konusunu satır aralarını doldurmayı size bırakarak, konunun önemli noktalarıyla incelemeye başlarsak,

1.Aşama : Grup kurma;

Amatör müzisyen adayları, bu dönemde yapacağı müziğin türünü, söyleyiş tarzını belirlemiş kafalarında az çok belirlemiş haldedirler. Fakat kişisel çabadan önce grup kurmayı hedefleyen arkadaşlar, okul veya arkadaş çevresinden yahut diğer çevrelerden yapacağı müzik türüne ait enstrümanları çalabilen arkadaşları bulmayı amaçlar. Genelde amatör grupların ilk adımlarını atan arkadaşlarımız, gitarist olan ve geri vokal yapan arkadaşlar oluyorlar. Hedefledikleri Rock grubuna ait gitar kadrosunu oluşturan arkadaşlar, davul ve isteğe bağlı olarak keyboard çalan arkadaşları bünyelerine katarlar.Daha sonra grubun en dikkatli karar vermesi gereken bölüme sıra gelir.Gruba bir vokal lazımdır.
Gruba seçilecek vokaller genellikle bir yerlerde dinlenilmiş, sesi güçlü ve güzel insanlar olmaktadır.

2.Aşama : Şarkıları hazırlama

Grup kurulduktan sonra, Amatör arkadaşlar şarkıları yapmak için uğraşmaya başlarlar. Şarkıyı yazmak, bestelemek gibi işlemler grup içerisinde beyin görevi gören arkadaşlar tarafından yapılabilindiği gibi ayrıca tüm grup ortak olarak çalarken de şarkı üretmektedirler.
Şarkılar hazırlandığında farklı bir uğraş daha ortaya çıkacaktır. Stüdyo.
Paralar denkleştirilir ve stüdyoya gidilir. Genelde keyifli çalışmalar yaşanılır stüdyolarda fakat şarkıları kaydetmeye gelinen noktada illa ki bir arıza çıkacaktır.
(vokalin şarkıya her seferinde düzgün girerken kayıt esnasında bir türlü girememesi, Davulcu arkadaşın adı gibi bildiği tonu kayıt esnasında kaçırması gibi.)
Kayıtlar tamamlanır ve grubun elinde artık demo vardır. Grubun elinde artık tanınmasını ve hatta müzik şirketlerince incelenerek albüm yapılmasını sağlayacak kimlik bulunmaktadır: :)

3.Aşama : Tanınma

Gruba ait kayıt edilmiş şarkılar bulunduktan sonra, Bugünkü koşullara göre gruplar şarkılarını barlarda çıkma şansı bulanlar barlarda canlı performanslarıyla, o şansı bulamayanlar internette önce arkadaş çevresiyle daha sonra tanımadığı bir çok insanla paylaşır, onların fikirlerini alır.
Tabii ki tanınmada son yıllarda internetin faydası da çarpıcıdır. İnternet sayesinde (özellikle myspace.com) gibi sitelerin bünyesinde yer alan fırsatlar ile, gruplar kendilerini tanıtabilmekte, arkadaş çevreleri oluşturarak yayılmalarını, beğenilmelerini sağlayabilmektedir. Korsan müziğin ve durağan müzik piyasasına baktığımızda, albüm şirketlerinin kapılarında yatmak yerine, müzisyen arkadaşların internete başvurmaları da su götürmez bir gerçektir.

4.Aşama : Albüm

Eğer 3 aşama da işler yolunda gittiyse, bu aşama gruplar için dönüm noktası özelliği taşır. Zira grup/müzisyen albümünü çıkarmıştır. Bu dönemden sonra klip ve konser çalışmaları başlar. Grup kitleler tarafından beğenilerek, yaygın bir kitleye hitap etmiş ise, o grup hakkında fan siteleri çoktan kurulmuştur.
Artık Amatör grubumuz Profesyonel müzisyen dünyasına adım atmıştır ve konserlerinde pankartlar sürekli açılacaktır.

Amatör Grupların genel tanıtımları için anlatımımız bu kadar, şimdi de sırada o tanıttığımız amatör gruplardan sizin için özel seçtigimiz 3 grupla röportajlarımız var.

7 Yorum - “Amatör Müzik”

 1. müziğin çakıllı yolu amatör müzik…Aslında ii bir grubunuz olduktan sonra çokta zor diil..Azim ve çalışkanlık yeter sanırım… Varmı Amatör Müzik YAPAN :D

 2. Yapıcaz inşallah :)
  Grubumuz varda işte eleman değişikliği oldu bi kere doğru dürüst isim bulamıyoruz bir sürü sorunumuz var.
  Daha onları halledip müziğe geçemedik çok zormuş. aslında tamamlanabilsek kolay olcak belki ama şimdide grubumuzun ismi yine değişicek çünkü yeni öğrendik bi festival adıymış :(
  Kısacası çalışmaya çalışıyoruz…

 3. yha taamam herşey güzell ama br şey çook zoor bir grup kurmak walla benim çevreden kaynaklanıyoo herhalde adamlar anti_grupp :(

  AMATÖR başımın üzerinde yerin war

 4. EN BÜYÜK HAYALİM ZATEN ŞEBOMUN İZİNDEN GİTMEK onunla tanışmak saatlerce karşılıklı oturmak ve hala şebokolik üyesi olmak ve şebokolikleride şebomuzun yanına götürmek:)

 5. çok isterdim böyle birşey bunu için lise bittikten sonra yada bitmeden önce gtar kursuna gitmek orda iyice gitar öğrenmek sonra bir grubun yanına girmek kimbilir belki şarkıda söylerim çünkü arkadaşlarım beğeniyor sesimi:D

 6. rock dediğin vazgeçilmez bir yoldur bnm için bu resim bnce tm bçle bişiy(rock müziği seviyorımmmmmmmmmmm)

 7. öncelikle tum şebnem ferah hayranlarına merhabaa şebnem dergin için sana ve tum ekibine çok teşekkür ederim birnevii bizimde sesimiz olmuş oldu iletişim kurmamıza yaradııı bayağı bir faydalı oldu hepimiz için herkez adına bir kez daha tum çalışanlara teşekkür ederim arkadaşlar bir insanın bir işi başarabilmesi için inanç istek ve kendine güveni olması yeterli eğer bunlar içinizdeise hiçbir engel size karşı çıkamaz sizlere kendimden örnek vermek isterim youtube ve pikniktube ye grup stop yazarak şarkımı dinleyebilirsiniz her ne kadar amatörce olsada ben çok güzel bi çalışma olduğuna inanıyorum sözleri tamamen kendime ait ve ben bu çalışmayı üç gece de yaptım imkanlarım birazdaha el verseydi daha iyisini yapacağıma inanıyorum elimde 5 6 parça daha var seninleyiz diyen arkadaşlara sesleniyorum ben her zaman çalışmaya hazırım burdan herkezee başarılar diliyorum unutmayın inanç çok önemliii

Yorum Yaz