Doxan ile Röportaj

Şebokolik Dergi olarak 2000′ li yıllar yerine 90′ lı yılları tercih eden Doxan grubunu bu sayımızda misafir ettik, röportajımızın ilerleyen zamanlar için Doxan grubuna şans getirmesi dileğiyle.

Grubun isminin neden Doxan olduğunu merak ettiyseniz kendi cümleleriyle alalım sebebini.

Doxan ( 90); çünkü içinde bulunduğumuz dönem bizi hiç tatmin etmiyor. Popstarlarla, mankenlerle, magazinle iğrenç ve boş işlerle doldurulmuş sahte bir dönemdeyiz ve bu bizi çok rahatsız ediyor. 2000′li yılların bize bir getirisi olduğunu düşünmüyoruz. Şimdiki düzene, gençliğe, televizyona, müzik anlayışına çok ters düşmekteyiz. Bu nedenle eski müzik anlayışına özlem duymaktayız. Kulağa daha hoş geldiğini düşünmemizden ve bizim de yaşadığımız bir dönem olmasından dolayı 80, 70, 60….yerine 90 ı seçtik.

*Şebokolik: Merhabalar öncelikle bu ropörtaj için teşekkür ederiz size. İlk olarak grubun kuruluşunu öğrenebilirmiyiz sizden? Nasıl tanıştınız? Nasıl karar verdiniz müzikle ilgilenmeye?

Cihan : Yazlıktan uzun süredir arkadaştık, birbirimizden habersiz olarak müzikle uğraşmaya başlamışız. Böyle bir fikir doğdu aramızda karar verdik, başlayalım dedik sonra yine yazlıktan bir arkadaşımızın aracılığı ile 2004 yılında egeyi gruba dahil ettik, iyi de oldu.

*Şebokolik : Müziginizi ve tarzınızı dergi okuyucuları için biraz açıklarmısınız?

Cihan : Tarzımız çok soft olmamakla birlikte, ciddiyetli ve biraz uzun süreli parçalar yapmaya eğilimimiz var.

Mert: Besteleri yaparken içimizden gelenleri yapıyoruz, ne tarzda olacağını düşünmüyoruz bunun bizi kısıtlayacağına inanıyoruz sonuçta bizim hoşumuza giden şarkılar oluyor. Bestelere bakacak olursak şimdiye kadar sert şarkılar da var onların içinde gayet duygusal akustik bölümler de var, benim hoşuma gidiyor bu..

*Şebokolik: Kurulduğunuz nokta ile şu an bulunduğunuz nokta arasında bi karşılaştırma yaparsanız..?

Mert: Kişisel gelişimler gruba yansıyor ve doğal olarak daha iyi müzik yapılıyor bunun yanında tarzımızın yavaş yavaş oturmaya başladığını hissedebiliyoruz ve kurulduğumuz güne oranla sahne performansınında zamanla geliştiğini söyleyebilirim.

Cihan : Kurulduğumuz zamandan beri hiç ev grubu olmadık, hep konserlere çıkmaya can atıyorduk tabi ki çok amatördük, müziğe biraz daha farklı gözle bakıyorduk o yüzden çok çalıştık diyebilirm.

*Şebokolik: Grup içinde veya kayıtlarda birbirinizden yakındığınız durumlar varmı?

Deniz : Elbette bazen gergin dakikalarımız, anlaşmazlıklarımız oluyor ama bizim en büyük avantajımız bir grubun elemanı olmanın dışında çok eski arkadaşlar olmamız. Bazen öyle zamanlar oluyor ki ailemden daha fazla görüyorum bu herifleri :)

Cihan : Herkesin karakteri belli, herkesin kendine göre hareketleri, itici yönleri, hoşnut olmadığı konular var.. Öte yandan kayıtlar genel olarak zaten stresli bir süreç olduğu için arada elektriklenmeler de oluyor ama bunlar hiç önemli olmuyor yani herzaman çok iyi anlaşıyoruz.

Mert : Cihan’ın da dediği gibi herkesin ayrı ayrı karakterleri var ama çok fazla birlikte zaman geçirdiğimiz için birbirimizi artık çok iyi tanıyoruz ve herhangi bir konuda çıkan tarışma hiç uzun soluklu olmuyor.

*Şebokolik:Müziğin sizden götürdükleri ya da size kattıkları nelerdir?

Cihan : Biraz yorgunluk veriyor biraz da maddi olarak zorluyor zaman zaman, çalışma hırsı, çalma hırsı herşeyin üstünde tabiki.

Mert : Bu soruyu Ege iyi cevaplar sanırım.. :) Müzik hayatımda çok büyük bir yer kapladığı için götürdüğü şeyler tabikide çok oluyor… İçine kapanıyorsun müzikle birlikte dünyadan apayrı yerlerde yaşıyorsun bu da sosyal hayatını etkiliyor… Birde maddi yönleri var daha iyi aletler için daha iyi kayıtlar için para harcıyorsun daha sayamadığım şeyler vardır herlade ama en başta söylediğim gibi çok sevdiğim için bunlar gözüme görünmüyor en başından beri..

*Şebokolik: Hayranı olduğunuz, her zaman dinlediğiniz isimler var mı?

Cihan : Birçok grup ve müzisyen dinlememe rağmen The Doors, Pearl Jam Toll ve Pink Floyd başlıca gruplarım benim.

Deniz : Elbette takip ettiğimiz bir çok grup var ama ben tam bir Godsmack hayranıyım diyebilirim, bunun yanında Replikas, The Doors, tabiiki Nirvana, Alice In Chains diye uzar gider..

*Şebokolik: Bu yıl Barışarock’ta sahne alıyorsunuz nasıl bir etkinlik bekliyor sizi bizi?

Cihan : Cumartesi Kadife Çekiç sahnesinin açılış grubu biziz güzel bir etki yaratıp eğlenmek istiyoruz, umarım güzel bir performans izlettireceğiz sizlere.

Mert : Kendi şarkılarımızı çalıp müziğimizi tanıtmak istiyoruz, bizim için çok güzel bir deneyim böyle büyük bir festivalde çalmak.

Deniz : Kesinlikle mükemmel bir tecrübe olacak. Bu arada bu festivale çıkmamızı sağlayan Taner Abimize (Moğollar-Bas) de sonsuz teşekkürler.

Röportaj arası ufak bir not : Röportaj yaptıgımızda Barışarock konserler henüz başlamamıştı ve Doxan’ın performansı izlemeye değerdi..:)

*Şebokolik: Deja-vu’dan Cenk ile bir çalışmanız olmuştu, başka kimlerle çalışmak istersiniz?

Cihan : Müzik çok yönlü ve ortak birşey uygun olabilecek herkesle çalışma yapmak isterdim ama özellikle Replikas geldi aklıma.

Mert : Ortak birşeyler bulunduktan sonra herkesle çalmak isterim ama Replikas, Dandadadan’la çalmak güzel olabilirdi.

*Şebokolik : Sizi tanımayanlar ve henüz dinlememiş olanlar size nerden ulaşabilir veya demolarınızı nerden dinleyebilir?

Cihan : Websitemiz www.90doxan.com burdan ulaşabilirler öte yandan myspace adresimiz de mevcut www.myspace.com/doxan

*Şebokolik: Şebokolik Dergi olduğumuzdan, Sebnem Ferah’la ve dergimizle ilgili düşüncelerinizi de alabilir miyiz?

Cihan : Şebnem Ferah çok uzun yıllardır kendisini tam anlamıyla kanıtlamış bir isim fanları zaten kendisini tanımak için bakmamız gereken topluluk, bu kadar gönülden destekçisi olan bir sanatçı güzel başarılar elde etmiş demektir. Ayrıca dergi oluşturma fikrinizi çok takdir ettim, ne kadar yorulsanız da yılmayın arkadaşlar

Mert : Şimdiki gibi rock müzik yapıp albüm çıkarmanın kolay olmadığı dönemlerden gelen bu güne kadar başarıyla yoluna devam etmiş bir isim olarak önünde saygıyla eğiliyorum.

*Şebokolik: Tekrar çok teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız için. Başarılar diliyoruz =)

Mert : Bizde teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz..

Deniz : Teşekkürler…

Vokalde Deniz Ataözü, gitarda Cihan Yüce, Bas gitarda Mert Ataözü ve davulda Fırat Ege Karaat isimlerinden oluşan Doxan’a başarılar.

9 Yorum - “Doxan ile Röportaj”

 1. süper olmus röportaj…Basarilarinizn devamini dilerim..

 2. süperlerr! ÇÜ’deki konser de çok güzeldi.. şarkılarının devamını bekliyoruz!!=)

 3. doxan ii gruptur ya bu işi müzik içn yapıolar….onca ortam grupları gbi deiller…

 4. doxan’ı yakından tanıyanlardanım, müziği sevdikleri için ve büyük bir istekle yaparlar zaten şarkılarından da bu belli olur .. röportaj çok iyi olmuş , tebrikler ..

 5. doxan ı çooookk beğeniorm mükemmel şarkıları var..Müzik buna denir işte!!!

 6. bende doxanı tanıyanlardanım süperler röportajda mükemmel olmuş tebrikler

 7. Onları üniversitedeyken dinleme şansım olmuştu.
  Tek kelimeyle harikalar…
  Başarılılar zaten, devamını diliyorum…

 8. basarılarınızın devamını dılerım melıse slm

 9. doxan sahne performansıyla iyi bir grup.severek dinledigim bir grup.adana sartlarında dinleyebileceginiz çok iyi gruplardan birisi bence.

  hep böyle tam gaz devam.

Yorum Yaz