Yüksek Sadakat ile Röportaj

Yüksek Sadakat grubu ilk sayımızdaki misafirlerimizden.Rock müziğe ait unsurları, Türk Müziğinin motifleriyle başarırken Rock müziğin enerjisini kaybetmemeyi başaran Yüksek Sadakat, uzun yıllarca “Yüksek Sadakat ” ile dinleyeceğimiz gruplar arasındaki yerini çoktan aldı bile.

Şebokolik Dergi olarak Yüksek Sadakat ile yaptığımız röportajımıza başlayalım.

Şebokolik: İlk olarak 1997 de Filinta grubundan Yüksek Sadakat a olan sürede neler değişti, neler yerine oturdu müzikal anlamda?

Yüksek Sadakat: Sanırım her şey :) Değişmeyen tek birşey varsa o da müzik yapma iştahımızda bir azalma olmadı, hala aynı heyecanı duyarak çalıyorum arkadaşlarımla. Daha teknik bir yanıt verecek olursam, bir grubun olgunlaşma, eleman değişiklikleri, kafasındaki sounda yaklaşma aşamalarını biz de geçirdik tümüyle diyebilirim.

Şebokolik: Klişe bir soru olacak ama merak eden arkadaşlar için neden “Yüksek Sadakat” ve grubun isim babası kim?

Yüksek Sadakat: Yüksek sadakat ismi bizim müziğe bağlılığımızı ifade ediyor. Yaşadığımız hiçbir zorluk, önümüze çıkan hiçbir engel bizi müzikten ayıramadı, sadığız ona yani :) Grubun isim babası benim.

Şebokolik: Peki Yüksek Sadakat üyeleri Yüksek Sadakat’ ın yaptıgı müziği nasıl tanımlıyor?

Yüksek Sadakat: İlk albümüzdeki tarz, rock’ ın değişik alt türlerinden beslenen, Türk müziği etkilenimli bir sentezdi. Buna kısaca Türk rock’ ı demeyi seviyoruz.

Şebokolik: Yüksek Sadakat Türk motiflerini Rock ezgileriyle birleştiren bir grup, bu soru özellikle kutlu abiye şarkılarınızı yaparken neler size ilham veriyor?

Yüksek Sadakat: Sanırım bilinçaltım, bunu yazdığım şarkılarda ağırlıklı olarak işlediğim konulara bakarak söylüyorum. Bu konular aşk ağrısı, medeniyet korkusu, varoluş problemleri ve felsefe üzerinden din ve tanrıyla kurulan bağlantılar.

Şebokolik: Sizce ilk albümde dinleyicilere kendinizi tam anlamıyla ifade edebildiniz mi?

Yüksek Sadakat: Hayır, hiç sanmıyoruz. Tam tersine olduğumuzdan oldukça farklı algılandığımızı düşünüyoruz. Örneğin çıkış parçamız bizi bir miktar pop gösterdi ki alakası yok.

Şebokolik: Sizin favoriniz “Aklımın İplerini Saldım” a gelecek olursak, özellikle gitar sololarıyla dikkatimizi çeken ve kliplendirilen bir parçanız, siz neler düşünüyorsunuz bu şarkı hakkında?

Yüksek Sadakat: Bizim hoşumuza gitmesinin öncelikli sebebi albümdeki en oturmuş, bizim müzikal tavrımızı en iyi ifade eden şarkı olması. Gitar soloları evet bir ortada ve bir de sonda olmak üzere iki tane solo var. Benim gitarı serkana devredip basa geçmeden önce yazdığım iki solo olduğu için ayrıca severim onları da.

Şebokolik: Sizin dinlemekten hoşlandığınız ve etkilendiğiniz isimler kimler?

Yüksek Sadakat: Çok fazla sayıda var, saymakla bitmez.

Şebokolik: Müzik dışında ilgilendiğiniz başka ilgi alanlarınız var mı?

Yüksek Sadakat: Ben (Kutlu) tarih ve felsefe okumayı ve spor yapmayı severim. Serkan gezmeyi ve sporu sever, Uğur da öyle. Cemil ve Alpayı ise bildiğim kadarıyla altı çizilecek bir ilgileri yok

Şebokolik: Yüksek Sadakat sonraki albümünde de aynı tarzını sürdürecek mi ya da farklı şekilde mi karşımıza çıkacak?

Yüksek Sadakat: Tarzda mutlaka değişiklikler olacaktır. Bunların radikal değişiklikler olması da mümkün ama ne yönde olacak bu değişiklikler şu andan bunu bizim bilmemiz de mümkün değil.

Şebokolik: Son sorumuza gelecek olursak, Şebnem Ferah ve Dergimiz hakkındaki düşünceleriniz?

Yüksek Sadakat: Şebnem Türkiye’de rock’ ın kraliçesidir, bunu biraz evvel Hürriyet-Keyif ekindeki albüm tanıtım köşemde son çıkan konser dvd’si ve albümünü tanıtırken yazdım. Üstelik yönettiğim Blue Jean dergisinin kapağına da onu koyduk ve siz Şebokoliklerin çok hoşuna gideceğini umduğum bir başlık attık. Orası sürpriz olsun söylemiyorum. Derginiz için şunu söyleyebilirim. Umarım bir gün Yüksek Sadakat’ ın tutkulu ve aktif fanlarının sayısı da sizin kadar çoğalır ve bir dergi de onlar çıkarırlar.

26 Yorum - “Yüksek Sadakat ile Röportaj”

 1. bence süper olmuş tek kelimeyle harika ama artık vokalimiz CEMİL DEMİRBAKAN aramızda yok ve bu çok üzücü birdurum…

 2. süpersiniz size bayılıyorumh hepinizi çoks seviyorum!!!!!!!!!!!!!!!

 3. yha grubun solisti değişti sizi çok sewiorm ama onu daha çok sewiodum off ..:S

 4. solistiniz değişti üzüldüm onun tınısı sesi varlığı bir başkaydı

 5. yüksek sadakat benim hayatımın bir parçası ben onlarsız yaşayamam,serkan özgene bayılıyorum.

 6. ya cemil kesinlikle gitmemeliydii.grubu hala sevıoyorum dinliyorum ama.cemilsiz olmuoooooooooooo. cemil nolur solo albüm bekliyoruz senden noluurrrrr. kendni sevenlerinden esirgeme :D senin sesini duymaya eminim herkesin ihtiyacı var. aa yuksek sadakatı hala sewıorum cok basarılar he onları dınlıyorum zaten:D

 7. bence süper yüksek sadakatta harika sitede tam bir numara

 8. yaa alpay abi seni çok seviyorum sonra kutlu baba yı serkan abiyi ve uguru ama alpay abi ve baterisine bayılıyorummmmmmmmmmmmmmmmmm

 9. süper bir grupsunuz sizin şarkılarınızı we grubunuzu çççok sewiyorum…:>

 10. bence vokalist değişse bile YÜKSEK SADAKAT dünyanın en iyi rock grubu serkan özgeni çok seviyorum cemil demirbakanın sesi süperdi ama kenan vuralın da güzel ben yüksek sadakat süperrrrrrr

 11. şarkılar süper söylenilecek başka birşey yok benim gözümde 1 numarasınız BAŞARILAR.:):)

 12. cemil neden gitti ki ya :( ((((((

 13. yüksek sadakat ı çok seviyorum.şarkılarını ama en “çok ben seni arayamam” ve daha sonra da “belki bir kuş geçer üstümüzden”şarkılarını beyeniyorum.ençok sevdiğim 2 arkadaşımda çok seviyor.bütün şarkılarınız süperrrrrrrr :) ;)

 14. ben sizin grubunuzu çokkk seviyorum kutlu abi çok ii sözler yazıyor ve sizde bunları çok iyi hazırlayıp ekranlara ve bizlere sunuyorsunuz :) ayrıca söylemeden geçemiyecem serkan özgen çokkk tatlısın saçlarında süperr :) ))

 15. sizin şarkınızı şimdi dinliyorum ve sizi çok seviyorum ben furkan öztürk

 16. butun sarkılarınız dınlıorumm sızııı çok sevıyorummmm:D:D

 17. cemil’in gitmesine üzüldüm yaaa

 18. ben solıst degoıstıgı ıcın ck uzuluym

 19. cemilin gitmesine üzüldüm ama onun yerine serkan var o daha yakışıklı

 20. ben yüksek sadakatı cemil demirbakanlı bilirdim o gittiginden beri artık yüksek sadakatta bir eksiklik var yüksek sadakata o ruhu veren cemildi insallah solo albüm çıkarır

 21. ben yüksek sadakatın çok büyük hayranıyım ayrıca bakırköydeki konser süperdi helede serkana bayılıyorum çok süper bir grup sizi çok seviyorummmmmm

 22. bnce yeni solist yüksek sadakatin kalitesinden hiçbişi eksiltmemiş.hatta bnce kenanın sesi cemilinkine göre daha sert bu da grup rock grubu olduğu için cuk die oturmuş

 23. bn şarkılarını begeniorum birde çok zevkle dinliorum ve onlara şarkıyı bırakmamalarını dahada ilerlemelerini söylemek istiyorum bütün şarkıları güzel amaaşk durdukça şarkıları süper sizleri seviyorum

 24. sizi cokkk seviyorum iyiki varsınız ki bize bu kadar güzel müzikler tattırıyorsunuz… serkan abi seni de seviyorum iyi ki vadsın…

 25. bnce çok uzun ama güzel olmuş ksa ve öz olsaydı daha güzel olurdu

 26. bu site çok güzel bayıldım

Yorum Yaz