Dövme Dosyası “Dövme Bakımı”

İlk sayımızda dövmenin tanımını,tarihini,islam dünyasındaki yerini anlatmıştık.Bu sayımızda dövmenin bakımına yer veriyoruz.

Dövmenin Bakımı
Dövmenizin iyi bir dövme olabilmesi için,dövmeyi iyi bir sanatçıya yaptırmak kadar,yaptırdıktan sonra korumakta çok önemlidir.Çünkü; dövmenizi ne kadar koruyup ve bakımını yaparsanız dövmeniz o kadar güzel görünür.

Dövmenizi yaptırdıktan sonraki ilk bir hafta çok önemlidir.Yapılabilecek en iyi bakım bu haftada yapılmalıdır.Öncelikle en önemlisi dövmeyi yaptırdıktan sonraki 3 gün,yüzeyin suyla temas etmemesi gerekir.Bunun sebebi dövme iğneleriyle tahribata uğrayan cildiniz bu dönemde her türlü enfeksiyona açıktır.Dövme yaptırdığınız bölgeyi sanki yaraymış gibi çok özen göstermeniz gerekir.Çünkü;küçük iğne darbeleri ile kanama ve ödem oluşmuş bu alanı vücut yara olarak algılayıp iltihabı savunma hücreleri ile onarıma geçiyor.Eğer aksitakdirde bu şekilde korunmazsa her yarada olduğu gibi bu bölgede infekte olabilir.İnfekte olan bölgede dövmenizin sizin istediğiniz görüntüden farklı bir görüntüye dönüştürebilir.Dövmeli yüzeyin suyla temas etmesi halinde hasarlı bölgede açılma oluşturabileceği gibi aynı zamanda su içindeki mikropları da taşıyabilir.İşte bu yüzden en önemli ilk kural,ilk 3 gün boyunca sudan uzak tutulmasıdır ve olabildiğince sudan korunmalıdır.Bunun en iyi yolu ise antibiyotikli merhemi dövmeli bölgeye yoğun bir şekilde sürerek,3-5 gün üzerini hafifçe sarmaktır.Bu işlem günde 3 kez tekrarlanmalıdır.Bu önemli olan ilk haftayı atlattıktan sonra,sargı kullanmadan merhem sürme işlemine devam edebilirsiniz.

Yara olarak nitelendirdiğimiz dövmeli bölge,artık iyileşmeye başladı.Tabi bu süre vücut yapınızın özelliğine ve dövmenizin büyüklüğüne bağlıdır.Yara olarak nitelendirdiğimiz dövmeli dölgenin iyileşmesi kabuklanma ve kabul atma şeklinde olacaktır.Sakın kuvvet uygulayarak veya kopararak kabukları soymaya çalışmayın.Çünkü;merhem sürme işlemlerinizde merhem ile birlikte kabuklar da yavaş yavaş çıkacaktır.Bu süre içersinde yara kabuğunun gerilmesine bağlı olarak o bölge derisinde kaşınma gerilme olabilir.

Dövmenizin korunmasında dikkat edeceğiniz bir diğer husus bir ay boyunca dövmenizin güneşle direkt temas etmemesine özen götermelisiniz.Çünkü dövme yaptırdığınız bölge vücuttan daha koyu renkli ve hala daha hassas.bu nedenle de dövmeli bölge güneş ışığından daha fazla etkilenecek ve buda hem henüz iyileşmemiş cildinizin hasar görmesine hemde dövme renginin solmasına neden olacaktır.

Veeee bu bir ay sonunda dövmenizi gururla herkese gösterebilirsiniz.
Ancak;dövmenizin ilk yaptırdığınız günki gibi kalmasını istiyorsanız nasıl cildinize veya saçlarınıza bakım yapıyorsunuz aynı şekilde dövmenize de sürekli bakım yapmanız gerekir.Dövme yapılan bölgeyi iyi nemlendirir, güneşe karşı iyi korursanız her zaman ilk yapıldığı andaki gibi canlı kalacaktır.

Evet arkadaşlar biraz zor bir şeymiş gibi gözükse de aslında tek yapmanız gereken sadace dikkat etmek ve dövmenizin ilk günki gibi kalması için bakımını yapmaktır.Eğer ben yaparım diyorsanız unutmayın ki ilk günki gibi canlı görünen,güzel bir dövmeiniz olacaktır.

“”Yazı konusunda magichand.net ve Taner Arslan’ a teşekkürler.”

Ve Dövmelerden en beğendiğimiz dövme figürü.

22 Yorum - “Dövme Dosyası “Dövme Bakımı””

 1. bu konuda benim payım var gibim hehe :) ))

 2. bende çok isTiyorum dövme ya boyuna ya da ayak biLeğine çok hoş duRuyor 2 sene sonRa yapTırcammm xD

 3. BENDE SEBOMUN DÖVMESİ VAR KOCAMAN SEBOM YASYO

 4. TABİ SEKSENDÖRT TE AYSYO ODA DİĞER KOLUMDA AMA ÇOK ACI VERYO YAAPARKEN AMA SONA SÜPER OLYO

 5. yaaa bu dövmeler cok hoş ama annemler kanser yapıyo diye izin vermiyo acaba gercekten kanser yapıyomu ki …

 6. evet şeyda bnde sana katılıyorum annemler banada izim vermıolar bnde normal 15 günde çıkan dövme yaptıorum acaba gerckten kanser yapıomu bıde yaparken acıomu?? ltfn buna bırı cvp vrsn

 7. ben bu dövmeden istiyorum yardımcı olacak kımse varmı :) ) bilgi verseniz

 8. yha süper k. atatürk dövmesi süperrr

 9. arkadaşlar ben 2 gün önce yaptırdım kullanılan boya bitkisel olduğu sürece hiç bir riski yok tek sorun fazla güneş altında kalmıcksınız. izmirli olanlar alsancakta köprüaltında ücretsiz yaptırabilirler. bu güne kadar yaklaşık 2000 kişi bu dövmeyi yaptırdı ve herhangi bi şikayeti olan olmadı bu 2000 kişi içinde belediye başkanıda var… abartılcak bir acıda diil..

 10. geçici dövmeler hint kınasıyla yapıldığından hiç zararı yok ama gerçek dövmelerin kansorejen olduğu söyleniyo. bende atatürk dövmesini 3 yıllık yaptırcam

 11. zamnında yumurta davası gibi olacak bu dövmenin kanser yaptığı
  uzman biri çıkacak ve dövmekanser flan yapmıyor özür dilerim diyecek

 12. bnde k.atatürk dövmesinden yaptrmak istiyorum…gerçekten mükmmel.

 13. arkadaslar bn tam bir buçuk ay önce yaptırdımm ewet tabıkı acıyor ama okadar acıdıgı söylenemez bnm sag kolumda var bilegimden dirsegıme kadar ama heweslıkse geçici yaptırın çünkü ömrünüs boyunca tasıycaksınıs kanserde yapmıo komik olmayınn hijyenık ortamda iiibir bakımla hiçbir riski yok

 14. kızlar dövme yaptırken acıyo ama dayanılmıcak şekilde deil dayana bilirsiniz hijnenik ortamda yaptırısanız bişey olmaz.

 15. bende yaptırcam kesın karar verdım ama cok acıo falan dıolar korku var o yüzden cokkk süper duruo ya doğru yer doğru desen oluncaaa

 16. arkadaşlar bu internettekilere bakmayın gidin dövmeciye isterseniz yapmayınn süper çeşitler var insanın aklını çelio vallah yaa benimki süper bi dövmee ama daha birsürü çeşit varr aklım kaldıı vallhaa

 17. bendeki hemde gerçekk hiçbi zararını görmedimm ama belli de olmaz yanii nerden bilm ilerde hasta olmucamıı demi ama :) ama süper bişi bu yaa

 18. bnce hiç bi korkunuz olmasın.. o acı cok güzel bişey.. sakın yanlış anlamayın beni.. hani yara olur bi yeriniz tatlı bi kaşınması wardır acır ama aynn öyle.. korkmayın bence büyütülce tarafı yok.. sol kolumda kocaman bir K.Atatük dövmesi war şiddetle öneririm bakımını yapabilcek olana tabi.. ;)

 19. arkadaşlar bende yaptırmak istiom ama okulum var kızarlar mı acaba ???????????????
  geçi okul izin versede babişko izin vermez(sanırım)
  ama olsun 18 yaşıma gireyim yaptırcamhahahaha(nasıl olsa reşit olcam) :D :D :)

 20. âyy buu dövmeden beniimde vaar cook güzeel olmus..
  ama insan bii basladimi sonunu getiremiyoo bu zamana kadar 3 dövme yaptirdim devamdaa düsünüyorum :)

 21. ben dün yaptırdım arkadaşlar 2.5 saat sürdü ve cok acıdı haalada acıyo acımıyo dıyen yalan soyluyo bence ama bakımı konusnda bıraz sorun yasıorum dovmecım antibakteriyel sabunla yıka dedıı ama nette bakıorum 3 gun su degmıcek dıyo kafam karıstı

 22. Gülden sakın öyle bir hata yapıp antibakteriyelli bir sabun sürme benim kolumda da 3 boyutlu k.atatürk imzası duruyor karşıdan baktığın zaman dövme havada duruyor gibi ama bnde snn gibi düşünüp anti bakteriyel su sürdüm ve o yarayı hassaslaştırdı daha cok mikrop kapmnasına sebeb oldu o youzden sadece ilk 1 hafta bepanthen kremini kullan sonra su değdirirsin işinde garanti olmus olur :)

Yorum Yaz