“Sert” Hareket

Bu sayımızda son günlerde oldukça dikkat çeken “Sert Hareket” isimli projeden bahsederek devam ediyoruz.
Sert Hareket projesi , Türkiye’de Rock Müzik adına dile gelen tüm sesleri bir araya getirmek
amacında olan bir proje.Toplanma sebeplerine kendi sözleriyle değinecek olursak;“Çünkü ülkemizde popülerliği her geçen gün daha da büyüyen Rock müziğin her tarzına açık bir büyüme hareketi hedefledik. Artık Rock bir çatı altında toplanacak ve birlikte hareket edilecek. Bu da daha büyük kitlelere ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.”Sert Hareket , kısa süre içerisinde bir çok sanatçı , grup ve müzisyenin destekleriyle gittikçe gelişen bir oluşum haline geldi.Destekleyenler arasında;

“Gripin, Göksel, Black Tooth, Kargo, Manga, Gökhan Bütünler,Vega, Emre Aydın, Malt, Çilekeş, Gökçe, Kerem Tüzün, Direc-t, Ahmet Şendil, Burak Gürpınar, Candan Tezel, Dandadadan, Cihan Özdemir, Mehmet Turgut, Aydilge, Deja-vu, Okan Özdemir, Kutsal, Oya Erkaya Ayman, Önder Bilge, Özgür Kankaynar, Öztürk, Güler, RockA, Rom, Sarp, Yakup, Yamaç, Dressed To Kill, Fabcall, Hipnoz, Tenn, Yeni Harman, Nükleer Başlıklı Kız, Jetone, Aksi, Çapı..”

gibi bir çok gönüllü bulunmakta. Biz de Şebokolik Dergi olarak bu başarılı oluşuma 2.sayımızda yer vererek, sorularımız ile sizler için misafir ettik.Biz sorduk, Sert Hareket Projesi adına Genel Koordinatör Çağlar Tavşanoğlu sorularımızı yanıtladı. Keyifli okumalar.

*Şebokolik: Öncelikle böyle bir proje için tebrikler, başarılı bir proje oluşturdunuz, Sert Hareket projesini bir de sizden dinleyebilir miyiz nedir “Sert Hareket” ?

Sert Hareket: Teşekkürler. Sert Hareket, tüm Türkiye’yi kapsayan ve içeriği itibariyle ilk kez yapılmış olan bir “birleşme” hareketidir. Ülkemizde rock müziğin evrensel çizgisinden uzaklaşarak ticari kaygılar, daha fazla dinleyici kazanma gibi nedenlerden dolayı popüler müzik standartlarına çekilmesi, Avrupa standartlarında olması gereken rock sound’undan gün geçtikçe uzaklaştırmaktadır. İşte Sert Hareket, hiçbir sanatçının ticari kaygı gütmeden piyasaya sürdüğü albümünde veya katıldığı programlardaki tarzının aksine, bu sanatçılara içlerinde kalan ve bir türlü çıkartamadıkları sertliği ifade etme şansını veriyor. Yani Sert Hareket’e pop sanatçısı bile isterse katılabiliyor, tek şart; o anki müzik yaşamının aksine, Sert Hareket platformu aracılığı ile en sert halini ifade etmesidir.

*Şebokolik: Peki projeye başlama sebebiniz ve projenin genel amaçları neler?

Sert Hareket: Projeye başlama sebebimiz, rock müziğin yukarıda bahsettiğim standartlardan uzaklaşması ve bu konuda standartı yukarılara taşıyacak bir şeyler yapılmadığını düşünmemizdir. Amaçlarımıza gelince, Sert Hareket olarak o kadar çok amacımız var ki, bunların bir kısmını sitemizde sert hareketçilerle paylaştık ve halen paylaşmaya devam ediyoruz. www.serthareket.com adresinden genel amaçlarımıza bakabilirsiniz.

*Şebokolik: Yazımızda da bahsettiğimiz gibi projeye katılan birçok değerli müzisyen ve gruplar var siz neler düşünüyorsunuz katılımlar hakkında?

Sert Hareket: Katılımlar beklentimizin üzerinde olmakta ve devam etmekte. Kurban, Çilekeş, Manga, Mehmet Turgut, Kargo, Sarp, Malt, Göksel, Gökçe, Deja-vu, Direc-t bunlardan sadece bazıları. Sert hareket henüz 3 haftalık bir proje olmasına rağmen çok dikkat çekti ve böylesine güzel katılımcıları bir araya topladık.

*Şebokolik: Peki ilerde katılacak sanatçılar arasında Şebo’muzu görebilecek miyiz?=)

Sert Hareket: Şebnem Ferah’ı rock müziği Türkiye’de hakkını vererek yapan müziyenlerimizden biri olarak görüyoruz biz. Ve tabiki bize göre böyle bir hareketin olmazsa olmazlarındandır. Şebnem Ferah’ı destekçimiz olarak görmek istiyoruz ve bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

*Şebokolik: Sert Hareket’in amaçları arasında yabancı bir grubu Türkiye’ye
getirmek var, isimler olarak kimler var aklınızda?

Sert Hareket: Sitemizde bu konuyla ilgili ufak bir anketimiz var ancak henüz isim vermek işin süprizini bozar diye düşünüyorum.

*Şebokolik: Sert Hareket olarak destekleyenler arasında bir etkinlik var mı önümüzdeki günlerde?

*Sert Hareket: Sitemiz aracılığıyla ocak ayından itibariyle hazırladığımız özel röportajları webzinimizde yayınlayacağız. Bunun dışında Türkiyenin dört bir yanında çeşitli sert hareket organizasyonlarıyla tüm rock severleri destekçilerimizle buluşturacağız.

*Şebokolik: Son olarak dergimiz aracılığıyla okurlara iletmek istedikleriniz neler?

*Sert Hareket: Biz bu harekete bizim gibi düşünen insanların olduğuna inanarak başladık. Yavaş yavaş yanılmadığımızı görebiliyoruz. Lütfen bizim değil diğerlerinin yanıldığını vereceğiniz destek ile gösterin.

Sert Hareket Projesine www.serthareket.com ve www.myspace.com/serthareket adresi üzerinden destek verebilirsiniz…

1 Yorum - ““Sert” Hareket”

  1. destek vermek gerektiğini düşünüyorum. çünkü her önüne gelen bende rockçıyım diyip piyasaya çıkıyor ve rock piyasasının kalitesini düşürüyor.

Yorum Yaz