Tarz Kaygısı Gütmüyoruz ( Rind ropörtaj)

Şebokolik :Merhabalar öncelikle teşekkür ederiz size ropörtajımızı kabul ettiğiniz için. Sizi henüz bilmeyen okuyucularımız için kısaca Rind’den bahsedebilir misiniz?

Rind :Rind dört çocukluk arkadaşı tarafından 2007′de kuruldu. Aslında çocukluktan beri beraber müzik yapıyoruz, fakat ilk ciddi işlerimize başlamış olduğumuz zamanı ve grubun müzikal olarak asıl şekillendiği zamanı dönüm noktası olarak belirledik. Hepimizin de hayatlarında müzik çok değerli ve çocukluk arkadaşları olsakta hepimiz bambaşka insanlarız, müzikte kesiştik ve müziğimizde de dört farklı karakterin kişiliklerini aynı çatı altında topluyoruz.

Şebokolik : Çok muhabbet oldu bu konu ama bir kaç isim değişikliği yasadınız. Deprem olarak tanıyordu coğunluk sizi. Neden isim değisikliği yaptınız? İçinize sinmeyen bir seyler mi vardi?

Rind : Deprem. Evet bunun çok muhabbeti geçti gerçekten, umarız bu da sonuncusu olur. ismiyle uzun süre çalıştık evet, fakat şunu unutmamak gerek Türkiye’de yaşıyoruz ve deprem insanlara hiçte hoş şeyler çağrıştırmıyor asıl olarak buradan yola çıktık. Ayrıca isim olayının bu kadar önemli olduğunu sanmıyoruz, asıl yaptığımız iş müzik, bu yüzden Rind’de yavaş yavaş oturacaktır diye düşünüyoruz.

Şebokolik : Unistar Müzik yarışmasında derece elde ettiniz. Bu dereceyi bekliyormuydunuz? Nasıldı o sürec?

Rind : Aslında yarışmaya biz girmedik, bizim adımıza son gün bir arkadaşımız . Bölge finalistleri belli olmadan iki gün önce şarkılarımızı yollamış öğrendik yarışmaya katıldığımızı da. Müzik göreceli ve öznel bir kavram bu yüzden yarışmalar kimin daha iyi müzik yaptığını ortaya çıkarabilecek ortamlar değil diye düşünüyoruz. Unistar’da da gerek bölge gerek Türkiye finallerinde bütün gruplar bunun bilinciyle davrandı. Çok iyi vakit geçirdik ve çok güzel dostluklar edindik. Tabi ki derece de bizim için işin kaymağı oldu diyebiliriz.

Şebokolik : Ankara’da da sahne aldiniz İstanbul’da da ikiside sizi mutlu ediyordur elbet ama hangisi sizi daha cok heyecanlandiriyor? Cünkü sürekli bir karsilastirma vardir Ankara ile İstanbul dinleyicileri arasinda.

Rind : Evet Ankara’da da İstanbul’da da çaldık. İkisinin de kendine göre güzel ve heyecan verici tarafları var tabi ki. Hepimiz Ankara’da büyüdüğümüz ve Ankara’da müziğe başladığımız için Ankara’nın bizim için ayrı bir önemi var tabi ki. İstanbul’da da bizim için çok iyi ve heycan verici konserler oldu. Konser bazında ikisini birbirinden ayırmak çok güç, fakat Ankara’da müzik ile uğraşmak ve müzik üstüne çalışmak daha kolay denebilir, tabi amatörseniz

Şebokolik : Müzik disinda nerelerde, neler yaparken görebiliriz grup üyelerini?

Rind
: Grup elemanları birbirinden çok farklı. Haliyle hobilerimiz de çok farklı. Çağatay genelde evde kahvesini içip film veya konser izlemeyi çok sever . Deprem’i pek gitar çalmazken göremezsiniz açıkçası onun dışında bolca playstation oynar. Ertuğrul müzik dışında doğa sporları ve fotoğrafla ilgileniyor. Can’ da davul çalmadığı zamanlarda bol bol playstation oynar ve arkadaşları ile vakit geçirir. Toplandığımızda da, her an bir cafede, kahvelerimizi yudumlayıp sohbet ederken, aniden herhangi bir konuda çok ateşli bir tartışmaya tutuşabiliriz. Ya da bağıra çağıra playstation oynuyor olabilirz, fakat tabi ki asıl vakit harcadığımız ve üzerine konuştuğumuz şey müzik

Şebokolik : Dinlemekten bıkmadığınız müzisyenler vardır elbet. Kimdir bunlar?

Rind : Dinlemekten bıkmayacağımız ve çok sevdiğimiz bir çok grup var tabi ki, ama şu sıra en çok, Dave Matthews Band, Mew, Dredg, Blonde Redhead, Oceansize, APC, Foo fighters, Mute Math, Radiohead, Mor ve Ötesi, Dandadadan ve Incubus dinliyoruz.

Şebokolik : Albümü olmayan gruplar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yani amatör olarak kimlerin yaptığı müzikleri beğeniyorsunuz?

Rind : Amatör gruplarlar olarak aslında hem çok şanslıyız, hem de büyük zorlukları var. Müziğimizi özgürce ve kaygı gütmeden yaratabiliyoruz, tamamen kendi müziğimizi yapıyoruz. Bu yönden amatörlük dönemini önemsiyoruz. Amatör olarakta Sondört, Ruj ve Kırkaltı’yı sıkça dinliyoruz.

Şebokolik
: Myspace, youtube gibi web ortamlarının müziğe olan etkisi nedir sizce? Grupların müzisyenlerin tanınmasında büyük yarar sağlıyor çünkü bu tip ortamlar.

Rind : Tabi ki bizler için çok büyük kolaylık. Başka türlü müziğimizi dinletmenin nerdeyse bir yolu yok. Bu tip interaktif ortamlar hem insanların müziğimize gösterdikleri tepkileri ölçmemize hem de müziğimizi daha çok kişiyle paylaşmamız adına çok önemli.

Şebokolik : Dinleyicilerinize vermek isteginiz imaji verdiginize inaniyor musunuz?

Rind : Evet, galiba yavaş yavaş bizi takip eden insanlar yaptığımız müziğin farkına varıyorlar. Enstrümanlarımız gereği tabi ki rock tabanlı müzik yapıyoruz, ama kesinlikle bir tarz kaygısı gütmüyoruz veya biz şu tarz müzik yapıyoruz demiyoruz. Grup olarak hepimiz çok farklı müzikler dinliyoruz. Dönem dönem yeni yeni şeyler keşfediyoruz ve ruh halimiz her insan gibi sürekli bir değişim, gelişim içerisinde. Kendi müziğimizde de bu bu şekilde yol alıyor ve bizim istediğimizde bu. şarkılarımızda dört farklı ruhu, farklı dönemlerde birleştiriyoruz. Bunu yaparken bir ya da iki tarzın içinde kendimizi kıstırmak istemiyoruz. En çok yansıtmak istediğimiz ve bizi dinleyen insanların kafasında oluşmasını istediğimiz imajda bu. Yavaş yavaş bunu hem biz daha iyi yansıtacağız hem bizi dinleyenler çok daha iyi algılayacaklardır.

Şebokolik
: Müziğin size kattıkları yada sizden götürdükleri var mı?

Rind
: Bir şeyi çok sevdiğiniz zaman elbette fedakarlıklar yaparsınız. Bunlara götürü gözüyle bakmamak gerekir. Sonuçta kimse kafamıza silah dayayıp hadi . Hepimizin de hayatta en çok değer verdiği şey müzik,müzik yapın demiyor bu anlamda sevdiğimiz işin peşinden kovalamak adına bazı zorluklara katlanmak gerekiyor. Biz de bunun bilincindeyiz. Bu çerçevede, dışardan götürü olarak görünen her şey bize çok şey kazandırıyor.

Şebokolik : Şu anlık albüm hazırlığı gibi bir telaşınız var mı?

Rind
: Albüm çalışmaları için şu an erken olduğunu düşünüyoruz ve önceliğimizi birlikte müzik yaparak olabildiğince çok üretmeye, tecrübelenmeye veriyoruz. Albüm zamanının gelmesi için ortaya çıkardığımız işin tam anlamıyla içimize sinmiş olması gerek diye düşünüyoruz ve çokta acele etmiyoruz. Yakın zamanda eski şarkımızın tekrar düzenlenmiş halinden ve yeni şarkılarımızdan oluşan 10 şarkılık bir demo kaydı yapmayı planlıyoruz.

Şebokolik : Henüz sizi dinleyememiş okuyucularımız sizi nerden dinleyebilir yada size nasıl ulasabilir?

Rind
: www.myspace.com/rindtr adresinden bizi takip edebilirler. Ayrıca
rindmuzik @gmail.com dan bizimle iletişime geçebilirler. Bunların dışında yakın zamanda bir web sitesi açmayı planlıyoruz. Mypspace adresimizden de bunu takip edebilirsiniz.

Şebokolik : Şebnem Ferah temalı bir dergi olduğumuzdan bir de Şebnem Ferah hakkındaki görüslerinizi alabilir miyiz?

Rind : Türkiye’ de rock müziğe çok büyük katkıları olan bir isim bu yüzden çok önemli. Fakat çok takip edebildiğimiz söylenemez.

Şebokolik
: Tekrar cok tesekkür ederiz bize vakit ayırdiginiz icin =) basarilar…

Rind : Biz teşekkür ederiz bize yer ayırdığınız için. Başarılar ve kolaylıklar.

Yorum Yaz