Murat Akçay ile Fotoğrafçılık Üzerine

Fotoğrafçılık alanında işini iyi yapan isimlerden Murat Akçay,Şebokolik Derginin 3.sayı konuğu..

Şebokolik : Türkiye’nin:En sıcak kanlı,en cana yakın,en başarılı Fotoğrafçılarından birisi Murat Akçay,misafirimiz olduğunuz için teşekkürler… :)

Murat Akçay : Ben teşekkür ederim.

Şebokolik :
Öncelikle Murat Akçay kimdir?Sizi sizden dinleyebilir miyiz?

Murat Akçay : Aslında henüz 24 sene olduğundan anlatacak çok fazla şey yok.27.06.1984 Samsun da doğdum ve büyüdüm.Şu anda istanbulda yaşıyorum.

Şebokolik : Lisede gemi makineleri okuduktan sonra Kocaeli Üniversitesinde
fotoğrafçılığa yöneldiniz neydi sizi bu şekilde yönlendiren?

Murat Akçay : Ben daha önce de Ankara Gazi Üniversitesi’nde Otomotivle ilgili bir şeyler okudum.Ama bunların hiç birini bayılarak okumadım.İcra etmeye çalıştığım mesleğin Akademik eğitimini almak istedim.Neden Kocaeli üniversitesi tercih derseniz;beni yönlendiren sebeplerin başında sınavda çizim istemeyişleri,çünkü çizim konusunda kabiliyetsizim ve önemlisi Sayın Doç.Dr Özer Kanburoğlu hocanın orada görev yapması.Bir de aynı zamanda Anadolu Üniversitesi iktisat bölümü öğrencisiyim.

Şebokolik : Fotoğrafçılık çocukluktan beri bir tutku mu sizin için yoksa daha sonra mı gelişti?

Murat Akçay :Çocukken önlüğü eve atıp mahallede top peşinde koşanlardandım.Ve o zamanlar itfaiyeci olmak istiyordum.Lise yıllarında gelişti fotoğrafa olan ilgim.Aile içinde fotoğrafçı yok.Ailemin ailesinde de fotoğrafçı yoktu.Fotoğrafla ilgilenen de yok. Tek halamın oğlu var o da bırakmak üzere,Tarifini bilmediğim yemeği yapmaya kalkıştım.Kendiliğinden gelişti her şey…

Şebokolik : Genelde sahne fotoğraflarıyla ilgilisiniz ,fotoğrafçılıkta başka alanlara karşı ilgiliniz var mı?

Murat Akçay : Sahne fotoğrafı benim uzmanlık alanım diyebilirim.Tek bir alanda çalışmalar yapıyormuş gibi gözüksem de başka fotoğraflara da ilgim var ve çekimler yapıyorum.Bazen bunları deviantart vb. sitelerde yayınlıyorum.

Şebokolik : Peki şimdi neler yapiyorsunuz,kafanızda ne tür projeler var?

Murat Akçay : Çok gizli…

Şebokolik : Ulaşmak istediğiniz hedefler var mı mesela?

Murat Akçay : Şu an tek hedefim akedemik eğitimimi tamamlamak.

Şebokolik : Birçok müzisyenle çalışıyorsunuz, peki müzik olarak siz neler dinlersiniz,kimleri seversiniz?

Murat Akçay : Çalışmalarda bulunduğum grupların hemen hemen hepsini dinlerim.Fakat Bazılarını daha çok dinlerim.Kurban,Çilekeş,Mor ve ötesi… gibi.Onun dışında Zeki Müren’i çok severim.Yabancılarda ise Deftones,Tool,Rage Against the machine,Sevendust,İncubus … diye uzar bu liste.

Şebokolik : Tüm bunları bir yana bırakırsak , Murat Akçay fotoğraf dışında neler yapar?

Murat Akçay : Zaten hergün fotoğraf çekiyor değilim.Evimde vakit geçirmeyi seviyorum.Dvd izliyorum.Moda sahilinde yürüyüş keyifli ve kayalıklarda gazete,kitap okumak çok zevkli.Sonra uyuya kalıyorsun filan…

Şebokolik : Bir fotoğraf sanatçısının en zorlandığı sey sizce nedir?

Murat Akçay : Heralde en zorlandığı şey Türkiye’de maddi ve manevi olarak Fotoğrafçı kimliğini taşımak..Helede hükümetimizin yeni getirdiği şu %20 lik ÖTV den sonra maddi kısım bugünlerde ön planda.

Şebokolik :
Fotoğraf sevdasına başınıza ilginç,unutamadığınız olaylar geldi mi? Geldiyse bir tanesini bizimle paylaşır mısınız?

Murat Akçay : Tabi zaman zaman komik,enterasan durumlar oluyor.Bir tanesini paylaşayım öyleyse;2006 Çilekeş turne kapsamındaki Çanakkale konserinde,büyük bi sahne vardı ve arkasında yaklaşık 15 metrelik bir merdiven bulunuyordu.Dedim şuna bi çıkayım sahneyi kuş bakışı fotoğraflayayım.Çıktım her şey güzel,en tepedeyim… Fotoğraf çekerken bir vizörden bir de çıplak gözle aşağı bakmaktan birazda yüksekliğin verdiği heyecandan merdiven sallanmaya başladı “İmdat” diye bağırsam sesimi duyurmam imkansız çilekeş sahnede bangır bangır çalıyor.Dedim Murat buraya kadarmış.Ama fotoğrafı çektim.Sonra şansa organisazyondan bir abimiz merdivenin sallandığını görüp kafasını kaldırınca da tepesinde beni gördü.Onun yardımıyla aşağı inebilmiştim

Şebokolik : Fotoğrafçılık ile ilgilenmek isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

Murat Akçay : Bol bol fotoğraf çekip,gözlem yapmak işe yarayabilir.

Şebokolik : Her röportajımızda olduğu gibi aynı sorumuzla bitirelim,Şebnem Ferah hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Murat Akçay : Muhtemelen Şebnem için söylemek istediklerim bugüne kadar yüzbin kere söylenmiştir.Ama bazı keskin köşeler var ki onlardan bahsetmeden edemeyeceğim.Şebnemin, sahnesi tüm yönüyle mükemmel.Uğurcan Önder’in ışıklarla boyadığı sahneyi izlemek çok keyifli.Şarkıları ise televizyonda iki sevgilinin ayrılık hikayesini duyduğunuzda tüylerinizi diken diken yapan türden etkilere sahip.

Not: Röportajda geçen merdivende kalma anısına sebep olan fotoğraf bu. =)

9 Yorum - “Murat Akçay ile Fotoğrafçılık Üzerine”

 1. Güzel bi çalışma olmuş ellerinize sağlık Murat Akçay’ada teşekkürler

 2. Süpersin abi ya senin gibi olsak ne desek daha :)

 3. Röportaj güzel olmuş emeğinize sağlık..

 4. murat abimizi zaten konserleri sıkı takip edenler bilirler ki tanışma şerefinede nail olmuş bir insan olarak seviyoruz kendisini :D

 5. Murat,yetenekli,aklı başında,sanatçı ruhlu, ve mütevazi bir insan.Birkeresinde sohbet etme imkanı buldum.Sohbeti çok keyifli gerçekten.O anlatıyor siz dinliyorsunuz.
  Fotoğrafçılık hakkında ısrarla sordum sorulara büyük bir sabırla cevaplamıştı:)Bir de burcunuzu merak ettim diyince?Bunun konuyla ne alakası var şimdi ne önemi var bunların diyip önce bi azarlayan ardından yengeç burcuyum ama değiştirmek istiyorum burcumu,çok duygusal falan filan diyerek güldürmüştü bizi:)

 6. murat akçay…tek kelimeyle işine aşık…ben bukadar azimli hırslı ve başarı dolu başka birini görmedim tanımadım…bu ismi ilerleyen zamanlarda çok daha büyük projelerin altında göreceğinize emin olabilrsiniz….muratcım yolun açık olsun

 7. Murat Akçay; Türkiye’nin sanatsal anlamdaki her bakımdan zor şartlarında, genç yaşına rağmen fotoğraf sanatına yıllardan beri özveriyle ve tutkuyla gönül vermiş sanatçılardan biridir. Profesyonelliğini ağırlıklı olarak sahne sanatları yönünde geliştirmiş olması, onun adının kısa zamanda tanınmasına yardımcı olmuştur. Şebokolik dergisine bu röportajı için teşekkürler…

 8. zmn zmn bırbırımıze sözlediğimiz bişey wardır” her keze ve her şeye rağmen” o bu yolda inatla bkmdn buyuk bir şevkle çalışmata azmi ve cesareti taktireşayan bir dostum bn inanıyorum ki çk uzun yıllar geçmeden hak ettiği yerlere ulaşacaktır kardeşim

 9. Mesleğinde adım adım, azimle ilerleyen kardeşimizin, gelecekte adından çokça söz ettireceğine inanıyorum. Sanatına olan aşkı ile bizlerede mükemmel kareler izleme fırsatı verdigi için Murat Akçay’a ve vesile olan Şebolik dergisine teşekkürler.

Yorum Yaz