Güler Röportajı

4.sayı hazırlıklarıyla beraber, özellikle müzisyenleri canlı performans öncesi izlemek istedik. Bunlardan ilki Güler.Muhabirlerimizden GhostRocker, Güler ile Taksim’ deki canlı performansı öncesi müzik hayatına ve geleceğe dair bir röportaj yaptı.. İşte o röportaj sizlerle..

Şebokolik : Öncelikle dergimize misafir olduğunuz için teşekkür ederiz Güler.

Güler : Ben teşekkür ederim.

Şebokolik : Konser öncesi olduğu için konserle başlayalım. Seyircinizle buluşmak nasıl bir duygu ve heyecan var mı?

Güler : Tabi ki var o olmazsa olmaz. Güzel bir duygu, oldukça keyifli. Biraz ara vermiştik birkaç ay sonra tekrar buluştuk. Ben şahsen heyecanla ve merakla bekliyorum. Keyifli olacağını düşünüyorum.

Şebokolik : Bu gece güzel bir konser izler miyiz?

Güler : Onu dinleyiciye sormak lazım. Ben kendi adıma sahnede ekip arkadaşlarımla eğleneceğimi düşünüyorum.

Şebokolik : Albüm konusuna gelelim, “Bu Kadar Yeter” isimli EP ile 2008’in Mayıs ayında dinleyicinizle buluştunuz. Bugüne kadar aldığınız tepkiler nasıldı?

Güler : Albüme bir şekilde ulaşan ve şarkıyı dinleyen insanlardan çok iyi tepkiler alıyorum. Biz sonuçta şirketten bağımsız bir albüm yaptığımız için biraz albüm kendi kendine yürüyor gibi bir şey oldu. Dolayısıyla televizyonlarda, radyolarda dinleyenler bir şekilde şarkıya ulaşmış olan insanlar çok beğeniyor çok mutluyum bu konuda bana hep güzel şeylerle dönüyorlar. Biliyorsunuz interaktif bir ortam bana her yerden ulaşabiliyorlar. E-mail, websitesi yoluyla ve ben onlarla iletişimde olmayı seviyorum. Güzel tepkiler alıyorum illa ki anti yorumlar veya düşünceler vardır ama bana gelmiyor yani henüz rastlamadım, keyifliyim yani.

Şebokolik : Gripin’ den Birol Namoğlu ile Badem’ den de Mustafa Öztürk’ le çalıştınız. Onlardan bahsetmeden olmaz. Nasıldı Birol Namoğlu ve Mustafa Öztürk ile çalışmak?

Güler : Bir kere keyifliydi. “Bu Kadar Yeter” şarkısını yaptığımda ben onun şarkıyı bitirdikten ve dinledikten sonra bir erkek vokal ile tatlı ve çok güzel bir bütünlük sağlayacağını düşündüm. Sonra bir sohbet sırasında Birol ile konuşurken “aa işte ben seve seve eşlik ederim” falan dedi. Birol şarkıyı çok sevmişti. Mustafa zaten bu albümde stüdyo kısmında çok emeği olan insanlardan biri. Prodüktörlük koltuğuna benimle birlikte oturmuş oldu. Albümle çok ilgilendi her ikisi de arkadaşım her şeyden önce, onlarla çalışmak çok keyifliydi. Hani bazı insanlarla arkadaşınız da olsa çalışırken zorlanırsınız ama onlarla çalışması çok eğlenceli oldu tekrar teşekkür ediyorum buradan sizlerin aracılığıyla onlara.

Şebokolik : Bir düet çalışmasında yer almak ister misiniz? İstediğiniz birisi var mı?

Güler : Evet, ben düet paylaşımlarını ve konsept çalışmalarını çok seviyorum.Şu an aklımda bir kişi yok, sadece Sezen Aksu ile aynı proje içerisinde yer almayı çok isterdim. Sezen Aksu’ya “Adem Olan Anlar” coverından anlaşıldığı üzere ekstra bir sevgim saygım var. Böyle “iki kadın bir erkek, bir kadın, rap, rock” gibi sentez karışımını çok seviyorum. İnsanların bu yolda biraz ufuk genişletmelerinin gerektiğini, biraz birbirleriyle haşır neşir olmalarını iletişimde kalmaları gerektiğini düşünüyorum. O yüzden benim bu konuda çok açık bir tutumum vardır.

Şebokolik : Albümde “Sevgilim Hoşçakal” parçasına bir klip çekildi. Başka bir klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Güler : Aslında biz hepsini kliplendirmeye çalışıyoruz. Çok da gerçekçiliği elden bırakmamak lazım. Ülkemizin sosyal koşullarının yaratmış olduğu sorunlar, müzik sektörünü çok etkiliyor. O yüzden şu anda evet bir tane daha klip çekeriz doğru zamanda. Çok aceleye gelmiyor bu işler klip senaryosu olsun proje olsun o yüzden en az bir klip düşünüyoruz ama mümkün olursa hepsini düşünüyoruz. Zaten beş şarkı, beşini de kliplendirelim diye yola çıktık. Muhtemelen bir ve ya iki klip daha olacak.

Şebokolik : Sezen Aksu’ dan “Adem Olan Anlar” parçasını yeniden seslendirmiştiniz? Cover yapmayı seviyor musunuz? İlerideki çalışmalarda başka coverlayacağınız şarkılar olacak mı?

Güler : Açıkçası cover konusunda çok ciddi bir tutumum yok. Cover yapma gibi bir alışkanlığım yok zaten. Her albüme bir cover alacağım diye bir düşüncem yok. Benim için aslında coverdan bağımsız bir şeydi ve çocukluk dileğiydi. O şarkıyı herkesden önce coverladığım için ayrıca mutluyum. Bugün hiçbir şey söyleyemem asla yapmam da diyemem, evet yaparım da diyemem ama benim bir şekilde bir yerlerime hitap eden bir şarkı olursa söylerim. Neden olmasın? :)

Şebokolik : Şarkılarınızı dinlediğimizde “Sende Sevdin Onlar Gibi Oynamayı, Sert Çamurda Yıkananlardan, Kendi Denizinde Boğulanlardan, Ben Olamam Onlardan” gibi sözler dikkatimizi çekti. Güler’in “onlara” karşı nasıl bir bakış acısı var? Onlar derken kastı nedir?

Güler : “Onlar” benden hariç olan kişiler, bazen ikinci kişi bazen toplum içinde yer alanlar. Sonuçta hepimizin hayatta ”onları” vardır. Bizden sonra olanların hepsi ”o”dur yani ikinci tekil şahıs ve üçüncü çoğul şahıs şeklinde. Bir şekilde benim kendi hayatım içinde bana bu şarkıları yazma hissi veren kişi ”o”dur. Bazen bir sevgili bazen bir iş veya hayatımdaki kişi hiç belli olmaz belki hiçbiri değildir. Sokakta yürüyen biri senin için ”o”dur, öyle yani öyle tanımlamayı seviyorum ben.

Şebokolik : Gelelim Güler’i tanıdığımız şarkıya;”Sevgilim Hoşçakal”. Sözleriyle, klibiyle, müziğiyle çok sevilen bir şarkı.. Şarkının hikayesini nasıl bir duyguyla yazdığınızı sormayacağız. Güler’in kalbinde bu şarkının yeri nedir, bunu merak ediyoruz.

Güler : Bu konuda benim çok net bir düşüncem var o da şu “Sevgilim Hoşçakal” şarkısı sonuçta bir yaşanmışlık ama şarkılarımın hikayesi ya da bende uyandırdığı hissiyatlar konusunda yorum yapmaktan çok hoşlanmıyorum çünkü o zaman işlerin büyüsü kaçmış gibi geliyor. Bende birşeyler uyandıran bu şarkı başkasında aynı şeyleri uyandırmayabilir öyle şeyler var ki adam bir şarkıyı kediye yazıyor sen o şarkıyı dinlerken sevgilini düşünüyorsun ve sonuçta bir hayal kırıklığı oluyor o yüzden ben bu konuda çok hayal kırıklığına uğradığım için paylaşmıyorum. Biraz o kısmın bana mahrem olduğunu düşünüyorum ama sonuçta güzel şeyler hissettiriyor tabi ki .

Şebokolik : Yeni albüm çalışmaları var mı ?

Güler : Repertuar anlamında evet var bir sonraki albümün teknik olarak çalışmaları başlamadı ama repertuar oluştu. Ama yine de net birşey yok, kısa bir süre sonra tekrar yapılandırmaya başlayacağız.

Şebokolik : 1 Aralık’ta AIDS’e hayır projesinde yer aldınız bu tür sosyal projeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güler : İyi şeyler düşündüğüm kesin :) Sanat yapan insanların sosyal sorumlulukları olması gerektiğini düşünüyorum ama bu ille de sosyal sorumluluk olsun diye değil , benim için çok anlamlı birşeydi. Birtakım hastalıkları yaşayan insanlarları dışlamamak mesela, o benim olmak istediğim bir projeydi . Onlara da teşekkür ediyorum ki o projenin içinde görmek istediler, çok sevdiğim saygı duyduğum insanlarla aynı projenin içindeydim, ben sadece sosyal sorumlulukları şova dönüştürmeyi sevmiyorum, misyon olmalarını sevmiyorum .

Şebokolik : Dünyayı etkileyen bir kriz var ve Türk müzik camiası da bundan etkileniyor. Bunun yanı sıra bir de korsan müzik var. Güler ne söylemek ister bu konuda ?

Güler : İyi şeyler düşünmüyorum ben çok etiksiz mailler alıyorum. Şu anlamda etiksiz, “Şarkıların çok güzel mail atar mısın?” ya da “Msn’den atar mısın?” gibi.. Bu tabi kültür ve biraz da bilinç meselesi herkes bilinçli olsa zaten korsan diye birşey olmaz o yüzden tabi herkesin bildiği birşeyi röportaj ortamında aa diye şaşırmış gibi söylemek istemiyorum. Ben bu yaşıma kadar hiç korsan albüm almadım, ben bilinçli biriyim. Bu işi yapıyorum diye değil emeğe saygı duyduğum için. O yüzden bu sistem değişmezse ileride müzik diye birşey kalmayacak yatırım olmadığı sürece müzik dönmüyor, güzel anlamda dönmüyor, böyle düşünüyorum.

Şebokolik : Müzik dışında neler yapıyorsunuz ? Güler’i tanımak isteyenler olabilir..

Güler : Müzik dışında genelde vaktini evde geçiren insanlardanım. Ev beni çok besler, ev ortamı, evde arkadaşlarla keyif yapmak , gitar çalmaktan çok keyif alıyorum , playstation oynamaktan çok keyif alıyorum, internette vakit geçiriyorum. Onun dışında konser ya da canlı performans izlemeyeceksem Asmalımescid’de Nevizade’de birşeyler yiyip içmeyi seviyorum. Ama genelde evde geçer vaktim çünkü dışarıda işler yoğun olduğu zaman evi çok özlüyor insan .

Şebokolik : Müziğe dair hedefiniz nedir 5 yıl sonra baktığınız zaman nerde olmak istersiniz?

Güler : Müziğe dair hedefim çok klasik konuşmak istemiyorum ama ben yaşadığım sürece müziğe dair hedefim bitmeyecek müzik seninle birlikte büyüyen ve gelişen birşey nokta koymayı sevmiyorum. Bir de ben her zaman daha iyinin peşinde koşan kovalamayı seven bir insanım, 5 yıl sonra nerede olacağımı bilmiyorum bu benimle ilgili olduğu kadar benden bağımsız şeylerle de ilgili ama umarım, 5 yıl sonra istediğimden çok daha iyi yerlerde olurum..Hedefler büyük olmalı diye düşünüyorum.

Şebokolik : Şebnem Ferah ve Şebokolikler hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Güler : Şebokolikleri seviyorum onlar bana çok güzel tepkiler verdiler. Şebnem Ferah zaten çok sevdiğim sayılı bayan vokallerin başında gelir. Olağanüstü bir sesi var. Şebokoliklere , Şebnem Ferah’la bir bütün oldukları için ve bana da güzel tepkiler verdikleri için teşekkür ediyorum.

Şebokolik : Teşekkür ediyoruz dergimize konuk olduğunuz için.

Güler : Ben sizlere teşekkür ediyorum.

Röportaj: GhostRocker

Yorum Yaz