Hayko Cepkin Röportajı

Şebokolik Dergi olarak ilk sayıdan beri ağırlamak istediğimiz Hayko Cepkin’i 4.sayımızda nihayet ağırlıyoruz :)
Muhabirlerimizden GhoStRoCkeR ve arkadaşları, Hayko Cepkin ile konser öncesi bir röportaj yaptı..İşte o röportaj sizlerle..

Şebokolik : Öncelikle Şebokolik Dergi’nin misafiri olduğunuz için teşekkürler.

Hayko Cepkin : Estağfurullah

Şebokolik : Kliplerden başlayalım. 5. klibi ‘Ölüyorum’ şarkısına çekme düşüncesi nasıl oluştu?

Hayko Cepkin : Aklımda zaten vardı kendi sıralamam içinde ölüyorum, benim için çok zor olmadı karar vermek. Gereken mâli sistemi çözdükten sonra klibi çektik. Ekip olarak da yoğun ve kalabalıktı, güzel oldu.

Şebokolik : Klipten aldığınız tepkiler nasıl?

Hayko Cepkin : İki tepki aldım bir tanesi beğenildiğine dair ikincisi de, ‘Ölüyorum’ benim için de çok özel bir şarkı sevip dinleyenler için de özel bir şarkı.. Daha duygusal bir klip çekilebilirdi gibisinden yorumlar geldi.Ben de dedim sahnede zaten yeterince onu yaşıyoruz ve herkesin kafasında bir hikaye var onunla ilgili yani herkes kafasında duygusal birşey oluşturdu o düşünceye yönelip o şekilde yol alsaydık aslında bir klişeye imza atacaktık. Onun için biraz daha duygusunu değiştirip daha başka birşey yaparsak belki biraz daha görsel olarak şenlenebilir diye düşündüm. Biraz da kısa film gibi olmasını istedim o yüzden öyle.

Şebokolik : 3. albümünüz ne aşamada? Hazırlıklar nasıl gidiyor?

Hayko Cepkin : Bulduğum her fırsatta kaydediyorum. Şu anda elimde maketlerim oluşmaya başladı. Haziran ayının bir vakti tamamen kapanıp bitireceğiz bakalım, ya 2009 yılının sonu ya da Ocak başı gibi…Bir kebapçı durumu var :D Ocak ayı olabilir yani.

Şebokolik : Peki 3. albümle birlikte imajınızda bir değişiklik düşünüyor musunuz?

Hayko Cepkin : İmaj demeyelim imajı sevmiyorum da şu halimden sıkıldım, onun için değiştirmek istiyorum. Bir de 3. albümü müzik olarak da alt yapı olarak da biraz daha farklı bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Bir kere daha sert olmasını istiyorum, grubun daha yüksek olmasını arzu ediyorum. Söyleyiş tarzı olarak biraz daha değişeceği kanaatindeyim, neticede sahnede söyleye söyleye pişiyor insan her türlü, biraz daha kendime oturttuğum vokal teknikleri var. Onları 3. albümde daha çok deneme şansım olacak, onun için daha farklı bir şeyler olacağını düşünüyorum, daha çok makama kayacağımı düşünüyorum. Şu an yaptıklarımı baz alarak konuşuyorum tabi ki daha arabesk bir şey olabileceği kanaatindeyim. Daha arabesk ve daha sert nasıl oluyorsa işte öyle birşey olacak.

Şebokolik : 20 Ocak’ta akustik bir konser verdiniz bugün 2. akustik konserinizi vereceksiniz ve 3.konser de 27 Mart’ta..İleride bu tarz bir albüm yapmayı düşünüyor musunuz ?

Hayko Cepkin : Bilmem, yaşımı daha çok aldıkça büyük ihtimalle olabilir. Akustik çalmanın keyfide bir başka çünkü, esasen bunu yaparken çocuklarla beraber çaldığımızda daha farklı bir haz aldık. Ben özellikle daha enstrümanist olmanın, uzun zaman sonra sahnede klavye,piyano vs. gibi birşey çalmanın zevkine vardım.Benim için de tatmin açısından çok güzel birşey oldu ve 3. albümü sert yapmak istiyorsam biraz sertliği özlemem gerektiği kanaatine vardım, yine büyük bir hırsla o kayıtları yapabilmek için, her seferinde duyguyu top olarak tutmak doğru değil. Onun için kendimi biraz müzikal olarak yumuşatıp, geri çekip o yumuşaklıktan belki de zaman içinde sıkılıp, sertliği özlemek istiyorum ki bu benim işime çok yarıyor. Mesela bugün akustik çalacağız yarın Eskişehir’de normal halimizde çalacağız, yarın Eskişehir süper olacaktır bizim için çünkü özleniyor. Onu özlemek çok güzel, iyi birşey yapabilmek için bazı şeyleri özlemek gerekiyor, biz onun için biraz da bunu yapıyoruz.

Şebokolik : Müzik konusuna geçecek olursak, ülkemizdeki şu anki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayko Cepkin : Kendi piyasamızı, alternatif rock camiiasını değerlendirecek olursak iyi örnekler çok sayabilirim, bence güzelleşiyor. Şirket olarakta kaygısız zaten şirkette kalmadığı için insanlar daha çok dilediklerini yapma şansını, onu ortaya çıkarabiliyorlarsa dilediklerini yapıp sunma şansına ulaştılar, açıkçası ben memnunum kendi camiiamız adına konuşursak. Onun dışında zaten popüler piyasa dediğimiz ortam aynı şekilde gidiyor, onların sıkılmışlığının verdiği ve bizim ısrarımız, yola devam etme hırsımızın da verdiği güçle araladık onların kapılarını, o açıdan da çok başarılı buluyorum şu anki sistemi ama tabi arada patateslerde çıkıyor :D

Şebokolik : Türkçe Rock müzikte yeni isimlerden beğendikleriniz var mı?

Hayko Cepkin : Sakin’i çok beğeniyorum, Gece’yi çok beğeniyorum aklıma gelmeyenler de var tabi ki sayabileceğimiz bir çok genç var.Benim bir de kızdığım birşey var. Türkiye’deki rock piyasasını yavaş yavaş ortada göstermeye ve kaygısız olarak göstermeyi yakalamışken arada yine kaygılı soundlu rock müzikleri çıkması çok hoşuma gitmiyor yani kızıyorum aslında neden gitarın tonları böyle diye. Ver gazı al sazı ya :D

Şebokolik : İsminiz Eurovision tartışmaları esnasında birçok yerde dile getirildi, Hayko Cepkin Eurovision’da yer almak ister mi?

Hayko Cepkin : Eurovision olarak değerlendirirsek sistem belli matematik belli politik bir yapısı var. İnsanların sana puan verme olasılığı mevcut anlaşmalarına bağlı vs.vs. Onun için çok takdir ettiğim bir yarışma değil zaten yarışma kültürü mantaliteye uymuyor. Çünkü müzik yarıştırılabilecek birşey değil zevk meselesi. Eurovision’u şöyle değerlendirmeye çalışıyorum dünyada en çok bilinmiş ülkeler arası yapılmış tanıtım CV’si gibi mesela bir İsveç parçası dinlediğin zaman bir İsveçlinin nasıl bir aksanı olduğunu öğrenebiliyorsun. Eurovision’da bir Danimarkalının nasıl bir aksanı olduğunu öğrenebiliyorsun. Bugün mesela ben Almanca dilini taklit yaparak atmaca bir dil olarak kullanırsam bu eveliyatlı olarak seyrettiğin şeylerle aklına yer etmiştir. Bir Fransızca taklidi yapabilirsin mesela atmaca olarak, bunlar o kültürü dinleyip duydukça olabilecek şeyler. Onun için aslında kültürlerin tanışması olarak değerlendiriyorum ben bunu.Türkiye’de Eurovision’a katılan grupların şarkıları İngilizce yaparak Türkiye’yi temsil etmediğini düşünüyorum. Çünkü insanlar Türkiye’de Türkçe’nin nasıl olduğunu Eurovision’u seyredip bilmiyor ve Türkçe’yi duymuyorlar, Türkçe’nin kulakta nasıl tınladığı konusunda hiçbir bilgileri yok. Eurovision bir tanıtımsa, ülkemi temsil ediyorum adıyla gidiyorsan oraya bence Türkçe yapılması ve Türkiye’de olan makam kültüründen örneklerin bulunması gerekiyor. Örneğin standart yabancı müzik kanallarında dinlediğimiz müziklere yakın birşey sunmak bence Türkiye’yi anlatmıyor ya da araya iki kelime Türkçe sıkıştırmakta mantıklı gelmiyor. Düm tek , şık şık , lüp lüp , tak tak falan, yani insanlar bizim böyle konuştuğumuzu düşünecek tak tak şik şik fok fok.. saçma yani.

Şebokolik : Peki o genel tabir ile “yurtdışına açılmayı” düşünüyor musunuz?

Hayko Cepkin : Onu herkes söylüyor, herkes istiyor da mesela burada yaptığım herşeyi çok fazla elimle avucumla tutup yapıyorum. Herşeye müdahaleciyim, herşeyle ilgilenip uğraşıyorum ama yurt dışında yapabileceğim hiçbir şey yok çünkü orası benim alanım değil. Oraya gidebilmek için yurtdışında bir firmanın ya da bir organizatörün kelli felli bir amcanın bizi fark edip ya böyle evet seni de yurt dışına açacağız şeklinde bir piyar sistemine geçmesi gerekiyor ya da Türkiye’de oluşmuş yurt dışıyla bağlantıları olan organizasyon firmalarıyla ortak çalışma yapılması gerekiyor. Şu ana kadar yapılmış herşeyin lafta kaldığını düşünüyorum. Çok başaramadık, Türkiye’de yurt dışına açılmış az çok bilinen Tarkan ve Sertab Erener vardır heralde. Biz henüz o kıvama gelemedik, hepimiz hatrı sayılır iyi firmalarla çalışıyoruz ama ismin altında Türkiye olduğu zaman maalesef açılamıyoruz EMI Türkiye.EMI dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi ama burada bir özelliği yok maalesef, burada hüküm göstermiyorlar ona da canımız sıkılıyor açıkcası, sadece tırmalıyoruz, en olumlu şekilde en doğru yerde olmak istiyoruz. Mesela en çok istediğim şeylerden bir tanesi bir organizasyonla ortak bir iş yaptığın zaman yurt dışında yapılan yabancı rock festivalleri, black metal festivalleri gibi organizasyonların içerisinde saati vakti hiç önemli değil bir şekilde bulunabilmek ve o seyircinin karşısına çıkmak bence doğru birşey. Orada 50 bin kişi varsa mutlaka 1000 tanesinin 2000 tanesinin aklında kalacak, çok minimum bir rakam ama bu şekilde bu iş, azmetmek gerek.

Şebokolik : Peki hayranlarınızla iletişiminiz nasıl? Buradan onlara söylemek istedikleriniz neler?

Hayko Cepkin : İyi bir iletişimimiz olduğu kanaatindeyim, öncelikle en çok istediğim şeylerden birini başarıyoruz gibi geliyor, projeye inanıyorlar mesela internet sitesinde yapılan bir açıklamanın doğru olduğunu biliyorlar. O da insalara vermiş olduğunuz özgüvenin bir artısı, bu çok önemli insanın kendine yalancı çıkmaması çok önemli çünkü yalan seni bir yere kadar götürür daha ileriye götüremez. O açıdan iletişim sağlam diye düşünüyorum.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergi hakkındaki görüşleriniz neler?

Hayko Cepkin : Sizin derginizi görmedim.Şebokolikler, şeboistler, şebocular gibi gruplarla bir çok anadolu şehrinde turne yaptığımda görüştük tanıştık.Şebnem’e tapıyorum zaten Şebnem’in adının geçtiği herhangi birşeyin içinde yer alabilirim ve ondan ziyade karşılaştığım birşey var , tabi ki Şebnem Ferah yıllar öncesinden Şebnem Ferah ismini koymuştur, belki albümlü adam olarak 4 yıllık bir geçmişim var, o geçmişim içerisinde Şebnem Ferah dinleyenlerin içinde de Hayko Cepkin dinleyenler yavaş yavaş oluşmaya başladı benim gördüğüm, kendi konserlerimde karşılaştığım insanlarla aynı şekilde karşılaşıyorum, aslında aynı seyirci olduğuna inanıyorum. O açıdan bağlantı sağlam oluyor ama dediğim gibi derginizi hiç görmedim çok pardon.

Şebokolik : Misafirimiz olduğunuz için teşekkürler.

Hayko Cepkin : Rica ederim, ne demek.

“Hayko Cepkin de Şebokolik Dergi’de…”

Röportaj: GhoStRoCkeR-Sk
Sorular: Saliha (salihayko)

29 Yorum - “Hayko Cepkin Röportajı”

 1. röpörtajda emeği geçen herkese teşekkürler arz ederim…

  saliha imamoğlu

  (salihayko)

 2. Çok güzel olmuş emeği geçenlere teşekkürler ;)

 3. valla süperr olmuşşş :) :)

  haykoya bitiyorum zaten! :)

 4. ”Şebnem’e tapıyorum zaten.” son nokta. ;) )

 5. güzel bir röportaj olmuş. emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 6. çok güzel bir röportaj olmuşş Haykooo seni çok seviyorummmm =)

 7. çok güzel olmuş bir de benim adma slm söyleseydiniz haykoya :) ellerinize sağlık … =)

 8. haykomuda çok seviyorum ya koca turne yaptılar şebomla hiç fotorafları falan yokmu bunların bulursam ilk iş pcden çıkarıp odama asmak olucak:D

 9. cook güzel olmus…röportajı yaapan arkadslara cookk tsk..

 10. hayko seni sewiyorum….

 11. çok ii bi roprtj olmuş emeginize ellerinize saglık

  hayko’da koymuş son noktayı ‘sebnem’e tapıyorum zaten’ :)

 12. ” Peki hayranlarınızla iletişiminiz nasıl?” Bu soruya bnm verebilceğim Cvp muhteşem.Görevliler bizi Kovduqu Halde(Restuaranmt)Kendisi Masdan kalkıp bzmle resim çekildi.Hayko abi eqer bnu okuosun bnu bil idolümsün hayatımda örnek aldıqım kişisin ve mütevazi oluşun tüm aile bireylerimizn hoşuna gidior..

 13. Süper Olmuşş ((: Hayko Gerçekten Süper İnsan.. Şebneme Tapıyorm! demiş
  Bnde 2 sne Tapıyorum!! ((:

 14. süpersin çenim abicim benm s.ç.s işlh seni yakından canlı görebilirim Allah kısmet ederse :) ADANAYa konser vermeni beklioruz……….

 15. tipine kurban xD
  şu sakal-bıyıktan da kurtulsa süper olcak (:

  teşekkürler röportaj için (:

 16. Bir Çok Rock Sanatçısını-Grubunu seviyorum ama Hayko Cepkin’e aşıgım ! Benmde Tek Amacım Hayko Cepkini GörebiLmek, onunLa Yakından iLetişim Kurmak ve ona DokunabiLmek !

 17. hayko zaten dünya genelin de baya beğenilio bana soraart sanız o bir bnumara
  :]

 18. hayko seni çoook seviorum sen bidenesin

 19. vallahi çok kişilki bi insan HAYKO CEPKİN albümlerini bekliyoruzzzz:D:D

 20. mukeemel adam vardir… o da Hayko dur….: D

 21. bayılıyorum.. hayko cepkin hayranıyım benmm kdr kimse sevemez hayko cepkini

 22. seni cok seviyorum hayko sesini müziklerini çok seviyorum ….

 23. Şebnem ve Hayko sizi çok seviyorum Eurovision’a siz bir ikili olarak çıkın ya kesin 1. oluruz DDünyayı salllarız =)

 24. asıl bnm kadr kmse swemez her gce postrlerne bkıp uyuyorm hayko duy sesimi SENİ SEVİYORUM!!!

 25. Gerçekten güzel röportaj, teşekkürler! Bir de…zaten bir Şebo, bir hayko, bir de sago; bunlarla ilgili ne kadar şey okursam hayranlığım/hastalığım artıyor:)

 26. ya ben bu dergiyi nereden alabilirim ltfen söyler misiniz bakmadığım yer kalmadı hiç bir yerde bulamıyorum :( :(

 27. şebneme tapıyoorum fln yazmışsınız .. nedir ya öle tapmak falan .!!

 28. bence hayko cepkin bir harika

 29. Hayko aşığım sana. Bi Allah bi sen benim için. Seni görmek bi hayalim. I lowe you haykomm <3

Yorum Yaz