Keşfedilmeye Hazır Grup “Lora”

3.sayı sonrasında tanışıp keyifle dinlediğimiz gruplardan biri Lora. Biz dinledik ve keşfedilmeye hazır bir grup olduğunu düşünüyoruz..Muhabirlerimizden *Zıkkım, Lora ile albümleri ve geleceğe dair bir röportaj yaptı..Röportaj sizlerle..

 

Öncelikle dergimize misafir olduğunuz için teşekkürler…

Şebokolik : Keşfedilmeye hazır grup konuğumuz Lora’yı tanıyarak başlayalım istiyorum.Lora nasıl oluştu? Ve biraz klişe olacak ama , bilmeyenler için neden “Lora” ?

Lora : 1999 yazında Gülhan Atakul ve Emre Kocagöz’ün bir araya gelmesiyle grubun oluşumu başlamıştır.Lora, bir kadın ismi. Özellikle Avrupa ülkelerinde kullanılan bir kadın ismi, parçalarımızda hüznü, aşkı ve nefreti ele aldığımızdan dolayı, Lora isminin bizi daha iyi yansıtacağını düşündük.

Şebokolik : Grup elemanlarını tanıyabilir miyiz biraz?

Emre(vokal ve gitarda) : 1894 yılında mğlada doğdum.Mimar bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğuyum.Bütün eğitim hayatım Denizli’de geçti.Orta okul yıllarında tiyatroda uğraşıyordum ki gitarı elime alana kadar..İlk rock grubumu 1997′de kurdum..Türkçe alternatif rock müzik yapıyordum. Nirvana grubunu keşfetmemle grunge müziğe olan hayranlığım arttı.Bu grubum uzun soluklu olmadı ve dağıldı.Müzisyen arayışından sonra 3 kişilik grunce tarzında İSİS adında bir grup kurdum ve grupta vokallik yapmaya başladım.Daha sonra Gülhan’la tanıştım ve o da grubun 4. elemanı İSİS’in gitaristi oldu.Grubun ismini dğiştrip 21 adını verdik.Bas gitaristimiz gruptan ayrıldı, yerine bir çok isim ile tanıştık.Bas gitaristlerimiz hep değişti. Ama 21 grubuyla pek çok konser verdik. Gülhan’ın üniversiteyi kazanıp Denizli’den ayrılmasıyla grup da dağıldı. Yeni bir grup arayışındayken alternatif rock tarzında müzik yapan S:HAKESBEER grubuna vokal olarak girdim ve bar programlarına başladık. Grubun ismini GRİ NOKTA olarak değiştirdik ve bu iki isimle pek çok bar programına çıktık.2005 Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği ”Battle Of The Bands” yarışmasında besteleriyle jüri özel ödülü aldık.1 yıl beraber çaldıktan sonra gruptan ayrıldım ve Gülhan’la tekrar bir araya geldik..Barlarda sahne almak ve sadece başkalarının bestelerini söylemenin bizi körelttiğini düşündük ve kendimize ait parçalar üretmek için bir grup kurduk.Lora…2005 yılınd Lora’yı kurduk. Aslında Lora’nın hikayesi Gülhan’la tanışmamızda başlamıştır(1999).

Gülhan Atakul (gitar): 1985 yılında Denizli’de doğdum.Annem ev hanımı, babam ziraat mühendisi-serbest meslekle uğraşıyor..Müzik hayatıma gelince; 5 yaşında başladı.O zamanlar klavye ve nota eğitimi için 1-2 sene kadar kurs aldım ve ufak çaplı da olsa konserler verdim. Daha sonra orta 1′e kadar klavye ile az çok devam ettim müziğe. Orta 1′de ise gitar aldım ve eğitim görmeye başladım. Denizli’de şu an hala gitar kursu veren ve aynı zamanda bar müzisyeni olan hocam Mustafa Hamurcu’dan yaklaşık 3 sene klasik gitar üzerine eğitim aldım ve artık elektro çalma zamanı gelmişti. Çocukluktan beri arkadaşım olan Turgut, onun davul çaldığı grubuna davet etti ve grubun vokali Emre Kocagöz ile tanıştırdı. Bu 3lü olarak yaklaşık 4 sene çeşitli grup isimleri ile çalıştık ve konserler verdik. Üniversiteyi kazanınca Emre’yle bir süre ayrıldık. Eskişehir’de şu an grubumuzun en büyük destekçilerinden olan Egemen Akar ile tanışmamız ile Eskişehir’de de grup kurma yolunda ilk adımı atmış olduk. Kurduğumuz ALTERNATİF 5 adlı grup ile 222 , Ares gibi barlarda sahne aldık. 2006 yılında Emre , Gri Nokta grubundan ayrıldığını söyleyince beraber Lora grubunu oluşturmak için kolları sıvadık. Geri kalan müzik hayatım ise Lora ile aynı doğrultuda gitti. Şu anda da Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İntern dr olarak eğitimine devam ediyorum.

Şebokolik: Gelelim albümünüze, ‘Bir Kadının Portresi’ isimli albümünüzün oluşma sürecini biraz anlatır mısınız?

Lora: Albümüzün oluşumu; Bir Kadının Portresi, 9 ay gibi bir zamanda, Midasın Kulaklığı stüdyolarında Ankara’da yapılmıştır. Mix&mastering; Erkan Tatoğlu, Albüm Grafik tasarım; Taner Ardalı tarafından hazırlanmıştır.Albümde 5 parça yer almaktadır ve Cem Adrian’la düetimizde bulunmaktadır.

Şebokolik : Albüm tam olarak beklentilerinizi karşıladı mı?

Lora : Bir beklenti içerisinde olmak yaptığımız işe saygısızlık anlamına gelir, bu yüzden ortaya sunduğumuz bu albüm sadece insanlara ürettiklerimizi sunmak ve daha fazla kişiye ulaşmak ve bu albümde bunu başardığımıza inanıyoruz.

Şebokolik : Peki sizi dinleyenlerin tepkisi ne yönde? Aldığınız tepkiler nasıl?

Lora : Lora dinleyicilerinden çok güzel tepkiler aldık ve almaktayız da.Ortaya sunduğumuz bu albümün kalitesini bu tepkilerden anlayabiliyoruz. Biz şu ana kadar yapılan tüm eleştrilerden çok mutluyuz, hepsi olumlu yönde. Tabii ki kendimizi yeterli görmemekteyiz, her geçen gün daha kaliteli ve daha güzel işler yapmak için uğraşıyoruz. Bizi destekleyen herkese en iyisini sunmak istiyoruz.

Şebokolik : Biraz da kliplerinizden bahsedecek olursak, ilk klibiniz animasyon tarzındaydı, biraz anlatır mısınız?

Lora : Evet, ilk klibimiz yarı animasyon bir videoydu. Oyuncunun iç dünyasını anlatıyoruz. ”Klibin ana karakteri bir odada tek başına otururken, birden kendini hayal dünyasında yarattığı bir kapıdan çıkarken bulur ve her şey orada başlar. Kendini bir zaman tünelinde bulan karakter, geçmişinden gelen bir gölgeyi takip etmektedir fakat hiçbir iz bulamazken yine sonunda kendini aynı yere dönmüş bulur.” İlk klipte görünmek istemedik çünkü müzisyeniz ve ortaya önce müziğimizi sunmak istiyoruz ve hepte böle olması için uğraşıyoruz, yüzlerimiz 2.planda.

Şebokolik : İkinci klibiniz Dramatik Fahişe’ye çekildi ki biz çok beğendik, ondan aldığınız tepkiler nasıl ?

Lora : 2.klipten aldığımız tepkiler çok güzel, klip de çok profesyonel hem de çok yaratıcı kişilerle çalışma fırsatımız oldu. Sonuç olarakta etkileyici bir klip çıkmış oldu.

Şebokolik : Albüme dair dikkatimizi çeken bir nokta da Cem Adrian’la Sis isimli düet çalışmanız.. “Sis” çalışması Lora için ne ifade ediyor?

Lora : “Sis” grubun ses getirecek parçalarından.Cem’in de bu parçaya eşlik etmesi, parçaya daha farklı bir hava kattı. Lora ve Cem Adrian için güzel bir çalışmaydı.Üçüncü klip için düşünülen bir parça..

Şebokolik : Lora’nın hedefleri neler?

Lora : Lora’nın hedefi daima kaliteli ve samimi çalışmalar üretip bunları dinleyicilerine sunmak.

Şebokolik : Son olarak Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Lora : Şebnem Ferah, ülkemizin müzik piyasasındaki önemli isimlerinden birisi. Şebokolik Dergisi’nin, yeni çıkan bizim gibi gruplara destek olması büyük bir önem taşımakta.

Şebokolik: Yolunuz açık olsun.Misafirimiz olduğunuz için teşekkürler.

Lora: Lora olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz…

“Lora da Şebokolik Dergi’de…”

Röportaj: *Zıkkım

Yorum Yaz