Pinhani Röportajı

Şebokolik Dergi’nin canlı performans öncesi röportajlarından bir tanesi de Pinhani ile gerçekleşti. Pinhani’yi Aydın’da Axi Bar konserinde ve yine o gün imza gününde izledik.
Muhabirlerimizden Erdem Aslan canlı performansı öncesi sizler için bir röportaj yaptı..İşte o röportaj sizlerle..

ŞeboKolik: Öncelikle Şebokolik Dergi’nin misafiri olduğunuz için teşekkürler.

Sinan Kaynakçı: Biz teşekkür ederiz.

ŞeboKolik: Size hep aynı soruları sormak yerine, “Pinhani ve Konserler” temalı sorular sormayı düşündük.

Sinan Kaynakçı: İyi yapmışsınız.

ŞeboKolik: Birinci sorumuzla başlayalım :)

Sinan Kaynakçı: Başlayalım.

ŞeboKolik: Pinhani grubu için canlı performanslar ne ifade ediyor?

Sinan Kaynakçı: Pinhani grubu için canlı performanslar çok önemli.Çalmayı çok seviyoruz hepimiz. Grupta şu solist diyebileceğimiz kimse yok, herkes mutlaka enstrüman çalıyor ve hoşlanarak çalıyor.Konserlerde farklı enstrümanlar kullanmaya çalışıyoruz mümkün olduğunca ve bundan da müthiş zevk alıyoruz.Bundan dolayı hem provayı hem de konseri bol tutuyoruz. Geldiğimiz noktaya hep Beyoğlu’ndaki çeşitli barlarda çalarak geldik. Çalmayı sevdiğimiz için bir şekilde müziğe devam ettik. Dolayısıyla bizim için konserler çok önemli.Bir de işin başka bir tarafı var, günümüzde albüm satışlarının neredeyse yok olduğu bir dönemde konserler gruplar için yaşama kaynağı. Konser vermeyen bir ekip ya dizide oyuncu olarak oynayacak ya da ne bileyim başka bir şeylerde, filmlerde oynayacak, reklamlarda oynayacak..Müzisyenlik dışında bir iş, yani müzisyen olarak para kazanabileceğiniz tek yer konserler.

ŞeboKolik: Peki konser öncesi Pinhani neler yaşıyor?Sizden bizzat dinleyecek olursak..

Sinan Kaynakçı: Konser öncesi geldiğimiz şehirde güzel bir yemek yeriz. Sonra ayarlarımızı yaparız. Ayarlara da mümkün olduğunca dikkat ediyoruz .Hepimizin bolca alet edevatı var onun için biraz uzun sürüyor. Ayarlar bittikten sonra da aramızda esprili bir toplantı yaparız mutlaka. Biraz birbirimizi güldürürüz. Sonra moralli bir şekilde de konsere çıkarız. Bunda da çok özel bir şeyimiz yok, kuliste mümkün olduğunca birlikte vakit geçirmeye çalışıyoruz.

ŞeboKolik: Bugüne kadar birçok ilde konser verdiniz.Sizi en çok etkileyenler hangileriydi?

Sinan Kaynakçı: Adana’da güzel bir konserimiz oldu. Gerçi o konser tek başımıza değildi, çok kalabalık bir seyirci topluluğu vardı. Tek başımıza olmadığımız için, hani oraya gelenlerin en azından önemli bir kısmının belki yarısının bizi fazla bilmediğini düşünmüştük ama konser başladıktan sonra gördük ki oradaki beş altı bin kişilik topluluğun neredeyse tamamı bizi gayet biliyor ve seviyordu. Çok ciddi tezahürat yaptılar, o da bizim ilk defa büyük bir grup tarafından sevilerek karşılandığımız konserdi ve hepimiz orada çok etkilendik. İşin başka bir yere doğru gittiğini artık anlamıştık o konserde. O açıdan bu konser etkilemişti bizi.

ŞeboKolik: Kuliste konser öncesi ilginç olaylar yaşadınız mı ? İlginç anılar ?

Sinan Kaynakçı: En son İstanbul konserimizde konsere ara verdiğimiz sırada Zeynep biraz rahatsızlandı ve konsere çıkamadı mesela. Ama grubun yapısından dolayı bu durumu telafi ettik. Çünkü grupta herkesin çaldığı en azından iki tane enstrüman var. Dolayısıyla biri, bir diğerinin yerine geçebiliyor.Problem olmadı yani.

ŞeboKolik: Canlı performans sırasında seyirciyle iletişiminiz nasıl? Seyirciden gelen enerji gruba nasıl yansıyor?

Sinan Kaynakçı: Valla grup çok iyi bir şovu olan grup değil.Ben son zamanlarda iyi çaldığımızı düşünüyorum. Ondan evvel grup olarak çok iyi bir uyumumuz yoktu bence. Ama son zamanlarda bizim kendi aramızdaki uyum arttı ama hala seyirciden gelen enerjiye oldukça bağlıyız. Seyirci eğer çok daha iyi bir enerji gösterirse biz de çok daha iyi çalıyoruz. Aslında tam olarak bunun böyle olmaması gerekir bizim seyirciye tam olarak o enejiyi vermemiz gerekir.Gün geçtikçe de o yöne gidiyor, zaman içerisinde grup da profesyonel ve her şartta aşağı yukarı aynı performansı aynı çizgiyi gösterebilen bir grup olacaktır diye ümit ediyorum.

ŞeboKolik: Peki ilk ve ikinci albüm arasında dinleyici kitlenizde gözle görülür bir değişim oldu mu? Albüm satışları, konser kitlesi bakımından ?

Sinan Kaynakçı: Albümlerin kendisi açısından değil ama özellikle ilk albümden yaklaşık bir sene sonra başladığımız dizi müzikleri seyirci profilini değiştirdi. Özellikle on sekiz yaşından küçük çok daha fazla seyircimiz oldu. Onun haricinde de özellikle Anadolu’da bizim daha çok tanınmamızı sağladı bu durum.İkinci albüm, albüm olarak bizim seyirci kitlemizi değiştirmedi ama şöyle birşey oldu tabi ki biz sadece kendi parçalarımızı çalan bir grubuz en başından beri ve bu parçaları çalarken ilk albümde sadece on parça vardı.İkinci albümdeki parçaları çok evvelden çalmaya başlamıştık hatta ikinci konserimizden itibaren başlamıştık.Sadece tanıtım konserinde birinci albümdeki parçaları çaldık, ondan sonra ikinci albüme koyacağımız parçaları sırasıyla repertuarımıza ekledik.Bundan sıkılan bazı dinleyiciler oluyordu, en azından ikinci albümden sonra böyle bir durum ortadan kalktı iki albümde yayınlanan albümler olduğu için herkes gayet katılımcı bir şekilde konsere geliyor.Baştan sona da tempo fazla düşmüyor bu sayede..

ŞeboKolik: Peki Pinhani’nin ileriki döneme ait yeni hedefleri neler?

Sinan Kaynakçı: Grubun hedefleri öncelikle çıkmış olan ikinci albümümüzün birazcık daha tanınmasını sevilmesini sağlamak. Bu amaçla daha fazla konser vermek, önümüzdeki nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında bizi bekleyen çok önemli konserlerimiz var, şimdiden az çok tarihleri belli olan..Temmuz ayının sonuna kadar Türkiye’de bölge olarak gitmediğimiz hiçbir yer kalmamış olacak. Tabii konser vermediğimiz iller olur fakat daha önce konser vermediğimiz yerlerde de konser vermiş olacağız bu dönemde. Zaten bu konuya özen gösteriyoruz. Örneğin bugün Aydın’da ilk defa konser vereceğiz, konser vermediğimiz yer kalmasın istiyoruz. Bunun haricinde de belki 2010 yılında da yeni bir albüm yapabiliriz.

ŞeboKolik: Burdan size farklı bir soru soracak olsam, 5 yıl sonraki Pinhani’ye söylemek istedikleriniz neler?

Sinan Kaynakçı: 5 yıl sonraki Pinhani’ye ben neler söylemek isterim şimdiden? Yani ne dilerim manasında mı ? :)

ŞeboKolik: Evet :)

Sinan Kaynakçı: Ne dilerim bir kere her şeyden önce grup kendi içerisinde huzurlu yapısını sürdürür, bu çok önemli gruplar için. Şu an bir huzurumuz var, bunun devam etmesini dilerim her şeyden önce.Bu devam ettiği sürece bir de grubun her üyesi için ayrı ayrı sağlık dilerim, bu da çok önemli. Bu ikisi devam ettiği sürece Pinhani yükselişini sürdürür. Ama özellikle işin sağlık kısmı çok önemli, umarım hepimiz sağlık içinde bu beş yılı on hatta on beş yirmi yılı geçiririz. Yoksa ben Pinhani’deki hiç kimsenin özellikle çalışmaktan taviz vereceğini düşünmüyorum ve çok daha güzel zamanlar bizi bekliyor diye düşünüyorum.

ŞeboKolik: Bilindiği üzere Pinhani grubu Kavak Yelleri dizisinin müziklerini yapmakta. Kavak Yelleri’yle nasıl bir bağlantı kuruldu yani başlangıç birleşim tanışım nasıl oldu ?

Sinan Kaynakçı: Onlar bizi fark etmiş.Kavak Yelleri başladığında bizim ilk albümümüz 13 aylıktı ama onlar bize ilk geldiklerinde 7-8 ay olmuştu biz ilk albümü çıkaralı. İlk başta çok da sıcak bakmadık zaten ama bu, o zaman bizim henüz yeterince tanınmamamızdan ileri geliyordu. Biraz daha tanındıktan sonra böyle bir şeyin olabileceğini, artık grubun zaten belli bir kitlesi oluştuğunu, böyle bir şeyin düzgün bir alt yapı üzerine inşa edileceğini , artık bizim de diziye belirli bir faydamız olacağını düşünerekten kabul ettik.

ŞeboKolik: Teşekkür ediyorum röportajın sonlarına doğru gelirken Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergi hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Sinan Kaynakçı: Şebnem Ferah ile bir kere tanışma fırsatım oldu, çok mütevazi bir insan .Özellikle bazı açılardan kendisi örnek aldığımız biri. Bir kere kendi parçalarını yapıyor ısrarla, çok önemli bir şey bu.Keşke herkes öyle yapsa… Kendi ayakları üzerinde duruyor, basınla olan iletişimi, ilişkisi de çok iyi .Diğer gruplara ve diğer sanatçılara bakış açısı, onlara yaklaşımı, onlara karşı duruşu, kendine güvende oluşu ama kimseye bulaşmayışı, kimseyle işi olmayışı, sadece kendi işini yapması, sürekli -aşağı yukarı- aynı ekiple çalışması, bu ekibi artık bir grup haline getirmiş olması hatta bu ekibin birçok üyesinin onunla beraber büyümesi…Bunlar bizim örnek aldığımız ve çok takdir ettiğimiz, beğendiğimiz şeyler. Üstelikte bu son yaptığı konser dvdsi ile ilgili de çok olumlu şeyler düşünüyoruz. Zaten kendisiyle karşılaştığımda bunu da söyledim. Kendisi Türkiye’deki konser dvdlerinin standartını da oldukça yukarı çekti. Bu anlamda da böyle bir girişimi olan ya da olacak olan bütün müzisyenlerin işini zorlaştırdı. Ama zaten bunun da böyle olması lazım çünkü müziği, Türkiye’deki müziği yükseltecek olan şeyler böyle şeylerdir.Biz de Pinhani olarak albüm yaparken aynı şeye gayret gösteriyoruz.Yani elimizden geldiğince kendimizi zorluyoruz ve standartı yükseltmeye çalışıyoruz ve bunu yaparken de tamamen kendi olanaklarımızla bunu yapmaya çalışıyoruz aynı Şebnem Ferah’ın yaptığı gibi..Derginizi tanımıyorum.

ŞeboKolik: İnternet üzerinden yayınlanan bir dergi, basım yapılmamakta.

Sinan Kaynakçı: Derginizi tanımıyorum, şöyle tanımıyorum tanıdığım birkaç tane basılan dergi var.Biz hala ordayız yani internetten yazı okumaya üşenen, çok fazla internetten yazı okumayan jenerasyondanım ben. Bizden geçti yani… Artık bizden küçükler o tip şeylere eğilim gösterecektir. Benim  özellikle  2000 senesinde 1 sene yurtdışında yaşarken orada internetten gazete okuma olanağım vardı. Benim için elimle tutabildiğim, hışır hışır eden 3 günlük gazete yeni olan internetteki gazeteden daha kıymetliydi. Maalesef böyle huylarımız var geçmişten kalan ama derginiz için şunu söyleyebilirim en azından çok doğru bir sanatçı için gayret gösteriyorsunuz . Türkiye’de genelde abuk sabuk sanatçıların daha çok yani abuk sabuk demeyeyim de abuk sabuk yapılan işlerin daha çok dinleyeni ve peşinden koşanı oluyor. Bunun aksini ispatlayan çok az insandan bir tanesi Şebnem Ferah. O yüzden de böyle bir derginin varlığı bize ümit veriyor. Tabi ki en azından bazı şeyleri boşa yapmadığımızı bize ispat ediyor. Belki diyorsun, demek ki Şebnem Ferah’ın bir dergisi olduğuna göre günün birinde bizimle ilgili de böyle bir şey çıkabilir ya da bizim dinleyicilerimiz de daha geniş çaplı ve daha farklı şeylerle uğraşabilirler bizim ismimizden yola çıkarak. Bu bizi ümitlendiren ve sevindiren bir şey Şebnem Ferah ile ilgili böyle bir şeyin olması…

ŞeboKolik: Şebokolik Dergi’nin misafiri olduğunuz için teşekkür ediyorum.Konserinizde ve bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sinan Kaynakçı:Biz teşekkür ederiz.Biz de size iyi yayınlar, kolaylıklar dileriz :)

ŞeboKolik: Teşekkür ederiz.

“Pinhani de Şebokolik Dergi’de…”

Röportaj: Erdem Aslan

3 Yorum - “Pinhani Röportajı”

 1. Ropörtaj çok süper olmuş emeği geçenlere çok teşekkürler..

 2. güzel olmuş emegine sağlık

 3. öncelikle tebrik ediyorum..
  böyle insanların kıymeti bilnmeli..
  onlarla röportaj yaparak,derginizde yer vererek çok doğru yapmışsınız..
  onlar sadece işlerini yapıolar,albüm ve konser..
  onları onunla bununla magazinde gören var mı.??
  yok,var dien olursa yalan sölüodur zaten..
  şarkıları o kadr güzel ki..insan dinlemekten usanmıo..
  üzüldüğüm şey ise ne yazık ki ”elimi tut,gözüme bak,saçımı tut” gibi şarkıların pinhaniden daha fazla yayınlanması..tv olsun,radyo olsun..
  ben radyoda buna benzer şarkıları duyunca radyoyu kırasım gelio,üzülüyorum yani..
  önüne gelen albüm yapıo,güzel olsa içim yanmıcak..
  ajdar ı bile türkiyede bilen daha fazla..yazık..
  PİNHANİ dururken..

Yorum Yaz