“Uzaklardan” Alev

Yutrdışından Alev grubu ile keyifli bir röportaj yaptık..Bu röportajı hem orjinal dilinde hem de Türkçe takip edebilirsiniz..

For original “English” Version…

Şebokolik: Grubunuzun kuruluşunu kendi sözlerinizle anlatabilir misiniz?

Patrick: 2001’de Martin ve ben ağır sound ve melodik kadın vokallerden oluşan bir grup kurmayı düşünüyorduk. Şarkı sözleri yazmaya başladık ve grubu “Alev” 2002’de kurduk.

Şebokolik: Müziğinizden ve tarzınızdan okurlarımıza bahseder misiniz?

Niki: Temel olarak metal gitar pop vokalistinden oluşan alternatif rock diyebiliriz. Bazen oldukça ağır bi sound bazen modern, hafif.

Patrcik: Alternatif metal olarak adlandırabilirim ama bizim müziğimizde bir çok farkı etken barındırıyor rock, metal,pop, alternatif, gotik..

Saner: Müziğimiz 5 farklı karakterden oluşmakta. Funk’tan ağır metale kadar bir çok farklı etkileri gözüküyor. Alev genel olarak Metal bir gruptur. Anatema ise melankoli- Ağır soundları ve melodik şarkıları seviyoruz ve kendimizi istediğimiz şekilde ifade edebiliyoruz.

Şebokolik: Herhangi bir Türk müzisyeniyle çalışmak ister misiniz? Kiminle?

Saner: Berlin’de Okan Bayülgen’in şovunda Ceza ile tanıştık. O çok iyi biri ve gerçek bir sanatçı. Onunla çalışmak çok güzel olurdu.

Niki: Çok fazla Türk müzisyen tanımıyorum ama Ceza ile çalışmak benim için müthiş olurdu. Ceza Türk Rap’in gerçek sanatçısı.

Patrick: Evet açıkçası ben de fazla Türk sanatçı tanımıyorum fakat gerçekten Türk müziğini seviyorum.

Şebokolik: Müzikten başka şeylerle ilgileniyor musunuz?

Patrick: Benim bir stüdyom var ve orada kayıt yapıyorum. Bu yüzden görünen o ki pek müzikten başka bi uğraşım yok.

Niki: Tabi ki para kazanmak için çalışmak zorundayım acı ama gerçekJ Bir şeyler yazmayı, okumayı severim. Elektro-müzik projem var ayrıca film çekimlerine ilgim var son zamanlarda kız arkadaşımla vakit geçirmeyi seviyorum.

Saner: Müzik hayatımızın yanı sıra sunuculuk ve seslendirme yapıyorum.Farklı karakterlerin sesleri üzerinde çalışmak ve farklı yazıları yorumlamak oldukça ilginç geliyor.

Şebokolik: Türk Rock müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Saner: Bildiğim kadarıyla Türk Rock müziği klasik rock ve klasic metalin karması. Mezarkabul çok iyi metal onları çok seviyorum.Türkiyedeki bu alt yapıyı görünce çok şaşırdım. Almanya’da bu kadar çok gerçek Türk metalciler yok.Galiba Metali seven bir ben varım diye düşünüyordum fakat yanılmışım. Türkiyedeki Türkler Almanyadaki Türklerden oldukça farklı.Tam olarak metali seviyorum. Türkiye’de böyle muazzam bi metal alt yapısı olabileceğini düşünmezdim. Türkiye metalin hakkını veriyor.

Patrick: Myspace’te bazı türk gruplara rastladım “Pentagram” ve “Mizan” gibi oldukça iyi gruplar var. Bence Türk Rock müziği Almanya’da gittikçe yayılacak daha çok farkedilecek.

Niki: Kurban’ın “İnsanlar” albümünü satın aldım, Kurban’ı seviyorum. Bunun dışında pek bilgim yok Türk Rock müziği hakkında.

Şebokolik: Yaşamınızı ya da müziğinizi etkileyecek bir kitap okudunuz mu?

Patrick: Hayır. Kitap okumayı severim ama kitaplar hayatımı yada müziğimi etkilemez.

Saner: Hayır. “Yaşam ve İnsanoğlu” benim için mükemmel bir ilham kaynağı. Her alandan hikayeler sunuyor insana özellikle en çirkin, kötü ve mutsuz hikayeler içeriyor.

Niki: Bazı kitaplar düşünme şeklini ya da duygularını etkiler bu durumda doğal olarak müziğini de etkiler ama çok nadirdir. Müzik daha çok diğer müziklerden etkilenir.


Şebokolik:
Olumsuz eleştiriler alıyor musunuz? Nasıl tepkiler veriyorsunuz? Kendinizi yada müziğinizi etkiliyor mu bu eleştiriler?

Saner: Elbette olumsuz eleştiriler de alıyoruz. İnsanlar birbirinden farklı- Herkesle aynı fikirde olmayabilirsiniz. Ama bu bize göre değil. İnsanlar sevisn yada sevmesin biz “Alev” olmayı seviyoruz. Herkesin sevgilisi olma durumunun bir anlamı yok. En önemli şey kendi tarzımızı sürdürmek ve yolumuzda ilerlemek.

Niki: Eleştirmek iyidir tabi yapıcı olduğu sürece. Eğer öyleyse bu kendinize ve müziğinize yol vermenize çeki düzen vermeye yardımcı olur. Son albümümüz hakkındaki eleştirileri okuduğum da görüyorum ki şikayet etmemeliyiz çoğunlukla olumlu eleştiriler var.

Patrick: Olumsuz eleştiriyle herhangi bir problemim yok. Herkes farkı düşüncelere sahip ve Müzik bir zevk meselesi.

Şebokolik: Bize demolarınıza ulaşabileceğimiz, sizi tanımayan yada henüz dinlememiş okurlarımız için bir adres verir misiniz?

www. myspace. com/alevmusic veya www. alevmusic. com

Şebokolik: Bize Şebokolik Dergi olarak Şebnem Ferah ve Şebokolik Dergiyle ilgi düşüncelerinizi paylaşırmısınız?

Niki: Şebokolik Dergi sitesi oldukça iyi ve profesyonel görünüyor. Türkçe bilmediğim için pek içerikten bilgim yok.

Patrick: Ne yazık ki ben de Türkçe bilmiyorum. Fakat Şebnem Ferah mükemmel bir ses Türk Rock adına.

Saner: Şebnem Ferah profesyonel bir sanatçı.Genel olarak prodüksiyon ve müzisyenler –ki bence gerçek Türk rockçılar- modern rock müzikte yerini hissettiriyor.Şebnem Ferah’a büyük saygım var. Söylediğim gibi ben daha çok metal’in içinde olduğum/ilgilendiğim için onunla tanışmayı umuyorum.

Şebokolik: Sorularımız bu kadar. Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Niki: Müziğimizle ilgilendiğiniz için çok teşekkürler. Yakında görüşmek üzere.

Saner: Umarım “Alev” Türkiye’de daha sık dinlenilmeye başlar. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz ve Türkiye’de ordaki insanlarla kendi evimizde gibi hissediyoruz.

Patrick: Ağustos 14’te Zeytinli Rock Festivalinde görüşmek üzere!

                                                                                                            (Sebokolik.com Ekibi adına Çeviri: “mutlu”)

Yorum Yaz